Skip to content

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
<

Archeoléto 2021: Nová Říše

A cache by Archeologický geocaching Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Wednesday, 07 July 2021
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

07 July 2021, 08:30 - 09:00

Archeologické léto

 

Vzhledem k omezeným možnostem cestování v souvislosti s epidemickou situací se Archeologické ústavy Akademie věd ČR v Praze a v Brně v roce 2020 rozhodly uspořádat celorepublikovou akci s názvem Archeologické léto. Cílem akce bylo ukázat zájemcům nová zajímavá místa, známé i pozapomenuté archeologické lokality v České republice, a to s odborným komentářem zkušených archeologů. Do akce se zapojilo více než 30 spolupracujících archeologických organizací, díky nimž bylo možné navštívit více než 70 lokalit v rámci více než 250 komentovaných prohlídek. V krajině návštěvníci spatřili zaniklá hradiska a tvrze, pravěké i středověké mohylníky, zaniklé středověké vesnice, jeskyně, ale také například zajatecké tábory a další místa z relativně nedávné historie.

Pro velký zájem jsme se rozhodli akci uspořádat také v roce 2021. Toto léto mohou zájemci o historii navštívit na 90 archeologických lokalit, opět s fundovaným komentářem archeologů. Na několika místech mohou spatřit probíhající archeologický výzkum, případně si práci v terénu také sami vyzkoušet.

V návaznosti na Archeologické léto budou některým komentovaným prohlídkám na lokalitách předcházet tématické Eventy, jejichž prostřednictvím bychom na akci rádi upozornili. Ti, kteří budou mít zájem, se poté mohou zúčastnit komentované prohlídky. Vzhledem k omezené kapacitě je nutné si vytvořit rezervaci v rezervačním systému komentovaných prohlídek na konkrétní termín zde. Můžete se těšit na eventové CWG i mnoho zajímavostí ze světa archeologie!

Premonstrátský klášter Nová Říše

 

Novoříšský premonstrátský klášter s kostelem sv. Petra a Pavla byl původně ve 13. století založen jako ženský premonstrátský klášter. Podle barokní tradice byl založen místní drobnou šlechtou z nedalekého Červeného Hrádku – Markvartem a Vojslavou z Hrádku v roce 1211. Za husitských válek v 15. století byl několikrát poničen a v následujícím období 2. poloviny 15. a v 16. století opravován. V 17. století kanovnice vystřídali premonstráti ze Zábrdovic, a kromě čtyřicetileté pauzy za komunistické diktatury v letech 1950 až 1990 ho obývají dodnes. Kromě archeologických výzkumů prezentujeme i historii premonstrátského řádu a stavební vývoj kláštera.

Muzeum Vysočiny Jihlava, p. o. provádí archeologické výzkumy v areálu kláštera od roku 2008. V současné době probíhá sondáž rajského dvora, kde byla odhalena kamenná architektura jižní části křížové chodby a částečně i přilehlého převorství. Kromě kamenné architektury na rajském dvoře návštěvník uvidí i malou archeologickou expozici instalovanou v roce 2020 v prvním patře kláštera vedle známé novoříšské knihovny. Tuto společně s expozicí obrazů a liturgických předmětů zvanou klenotnice si může návštěvník prohlédnout v rámci placeného prohlídkového okruhu s místním průvodcem po skončení archeologické prezentace. Po prohlídce archeologické expozice následuje přesun přes dnes již prozkoumaný a znovu zadlážděný ambit do kaple sv. Anny Samotřetí, kde prezentujeme výzkum barokní hrobky založené v roce 1641. Interiér hrobky je nepřístupný a bude přímo v kapli představen na fotografiích. Prohlídka končí v barokním chrámu sv. Petra a Pavla, odkud návštěvník vychází zpět na parkoviště před kostelem.

Pro účast na prohlídkách je potřeba vytvořit si rezervaci
v rezervačním systému.

Komentované prohlídky jsou zdarma!

Eventové CWG a log získají všichni, kdo si o něj zažádají prostřednictvím logu a v přijedou v daný termín na archeologickou lokalitu. Na Event naváže komentovaná prohlídka pod vedením zkušeného archeologa, jejíž účast je nutno potvrdit v rezervačním systému. Její absolvování ale pro získání CWG a logu není povinné :)

 

EDIT: Některé z této série eventů jsou z různých důvodů také v pracovních dnech a ne každý si tedy může dovolit zúčastnit se. Aby vám to tedy nebylo líto, CWG si vyslouží každý, kdo v průbehu léta navštíví lokalitu kdykoliv a pošle nám do logu fotku. CWG pak budeme rozesílat.

Additional Hints (No hints available.)