Skip to content

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
<

Archeoléto 2021: jeskyně Šipka a hradiště Kotouč

A cache by Archeologický geocaching Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Wednesday, 01 September 2021
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

01 September 2021, 14:30 - 15:00

Archeologické léto

 

Vzhledem k omezeným možnostem cestování v souvislosti s epidemickou situací se Archeologické ústavy Akademie věd ČR v Praze a v Brně v roce 2020 rozhodly uspořádat celorepublikovou akci s názvem Archeologické léto. Cílem akce bylo ukázat zájemcům nová zajímavá místa, známé i pozapomenuté archeologické lokality v České republice, a to s odborným komentářem zkušených archeologů. Do akce se zapojilo více než 30 spolupracujících archeologických organizací, díky nimž bylo možné navštívit více než 70 lokalit v rámci více než 250 komentovaných prohlídek. V krajině návštěvníci spatřili zaniklá hradiska a tvrze, pravěké i středověké mohylníky, zaniklé středověké vesnice, jeskyně, ale také například zajatecké tábory a další místa z relativně nedávné historie.

Pro velký zájem jsme se rozhodli akci uspořádat také v roce 2021. Toto léto mohou zájemci o historii navštívit na 90 archeologických lokalit, opět s fundovaným komentářem archeologů. Na několika místech mohou spatřit probíhající archeologický výzkum, případně si práci v terénu také sami vyzkoušet.

V návaznosti na Archeologické léto budou některým komentovaným prohlídkám na lokalitách předcházet tématické Eventy, jejichž prostřednictvím bychom na akci rádi upozornili. Ti, kteří budou mít zájem, se poté mohou zúčastnit komentované prohlídky. Vzhledem k omezené kapacitě je nutné si vytvořit rezervaci v rezervačním systému komentovaných prohlídek na konkrétní termín zde. Můžete se těšit na eventové CWG i mnoho zajímavostí ze světa archeologie!

Jeskyně Šipka a hradiště Kotouč u Štramberka

 

Dnes již částečně odtěžená hora Kotouč (511 m, původně 550 m), sebevědomě vystupující z reliéfu Podbeskydské pahorkatiny, k sobě svými bělostnými svahy poutala pozornost lidských populací od pradávna. Z jejího temene na přelomu doby bronzové a železné kontrolovalo starou obchodní cestu opevněné hradisko, obývané tehdejší elitou, disponující luxusním zbožím a hmotnou kulturou, prozrazující výraznou participaci na toku zboží mezi evropským severem a jihem. Své stopy na Kotouči a v jeho okolí zanechaly v různé míře i starší kultury eneolitu a neolitu.

V jeskyni Šipce si návštěvníci mohou prohlédnout místo, kde pod nástroji kopáčů Karla Jaroslava Mašky před 140 lety spatřila po tisíciletích světlo světa drobná lidská čelist – první doklad pobytu neandertálského člověka na území tehdejší rakousko-uherské monarchie.

Ještě v dávnější minulosti, na rozhraní geologických období jury a křídy, byl dnešní Kotouč vápencovým útesem, ponořeným v mělkém a teplém moři, na němž pulsoval pestrý život různých živočišných a rostlinných forem.

Návštěvníci po informativním výkladu v jeskyni mohou absolvovat krátkou procházku po úbočích hory, kde se od roku 1922 rozkládá Národní sad s galerií významných osobností české kultury a politiky. Odměnou za trochu námahy je pohled do úchvatné krajiny Podbeskydí a na malebné historické centrum města Štramberka. Ti, kdo budou chtít blíže poznat „poklady“ a nálezy spojené s tímto místem, mohou navštívit zdejší geologicko-archeologickou expozici Šipka, kterou zde v roce 2020 otevřelo Muzeum Novojičínska.   

Pro účast na komentovaných prohlídkách je potřeba vytvořit si rezervaci
rezervačním systému.
 
Komentované prohlídky jsou zdarma!

Eventové CWG a bod získají všichni, kdo si o něj zažádají prostřednictvím logu a v přijedou v daný termín na archeologickou lokalitu. Na Event naváže komentovaná prohlídka pod vedením zkušeného archeologa, jejíž účast je nutno potvrdit v rezervačním systému. Její absolvování ale pro získání CWG a logu není povinné :)

 

EDIT: Některé z této série eventů jsou z různých důvodů také v pracovních dnech a ne každý si tedy může dovolit zúčastnit se. Aby vám to tedy nebylo líto, CWG si vyslouží každý, kdo v průběhu léta navštíví lokalitu kdykoliv a pošle nám do logu fotku. CWG pak budeme rozesílat.

Additional Hints (No hints available.)