Skip to content

ROK #302 - Andrej Bagar Traditional Geocache

Hidden : 10/29/2022
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#302
29. október 2022 (Sobota)
Andrej Bagar
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Deň kávy
2
Božena Slan-
číková Tim-
rava
3
Deň komiksov
4
Deň zvierat
5
Pamätník letcom
6
Ľudovít Kuko-
relli
7
Milan Michal Harminc
8
Earthcache - Kameňolom Prepadlé
9
Svetový deň pošty
10
Giu-
seppe Verdi
11
Deň dievčat
12
Luciano Pavarotti
13
Marga-
ret Thatcher
14
Bohumil Vančo
15
Fridrich Nietzche
16
Oscar Wilde
17
Rudolf Hru-
šinský st.
18
Jozef Gregor Tajovský
19
Vincent Šikula
20
Chris-
topher Wren
21
Alfred Nobel
22
Franz Liszt
23
Václav Medek
24
Netopiere
25
Pablo Picasso
26
Stano Dančiak
27
James Cook
28
Marián Labuda
29
Andrej Bagar
30
Christo-
pher Columbus
31
BONUS
⬅️
September
Dnes má meniny Klára
Ženské meno Klára je sväté, má latinský pôvod a vo voľnom preklade znamená "jasná, svetlá, slávna". Snaží sa vyniknúť za každú cenu. A takáto žena nie je veľmi obľúbené - všade a vždy byť najmúdrejšou - to určite žiadnemu mužovi neimponuje. Čaká ju ťažký boj, ani nie tak v kariére, ale v citovom živote. Kým si uvedomí, že v domácnosti má byť typickou ženou a nechať vládnuť svojho partnera, dovtedy nebude šťastná, ani spokojná.
 
Pranostika na dnes
Dobre je, keď v októbri list zo stromu padá, ten rok požehnaný cestu si hľadá.
Keď sa drží list v mesiaci októbri na stromoch pevne, znamená to krutú zimu. Svätý Narcis od šiestich do šieštich.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#302 - Andrej Bagar

Dňa 29. októbra 1900 sa v Trenčianskych Tepliciach narodil Andrej Bagar. Patril k zakladateľom slovenského profesionálneho divadelníctva a prvým profesionálnym slovenským hercom.

Portrét

Začiatky

Andrej Bagar sa pôvodne učil vo Viedni za čalúnnika (1914) a súčasne študoval dekoratérstvo na umelecko-priemyselnej škole. V poslednom roku prvej svetovej vojny narukoval a poslali ho na taliansky front. Po vojne krátko pracoval ako robotník vo svojom rodisku. Už vo Viedni hrával ochotnícky divadlo a tejto záľube sa venoval aj po návrate domov.

Varúj!

Prvý profesionálny herec

V roku 1921 sa zúčastnil konkurzu Družstva Slovenského národného divadla a spolu s Jozefom Kellom, Jánom Borodáčom a Oľgou Borodáčovou-Országhovou a Gašparom Arbétom patril ako člen Propagačného činoherného súboru SND zvaného Marška k prvým slovenským profesionálnym hercom. Keď sa súbor po roku pôsobenia rozpadol, odišiel študovať herectvo do Prahy na dramatické oddelenie konzervatória. Od roku 1927 bol hercom a režisérom SND v Bratislave, účinkoval nielen v činohre, ale i v opere a balete.

Zatknutý a uväznený

V roku 1939 Bagara zatkli pre ilegálnu protifašistickú činnosť. Keď sa po roku z väzenia vrátil, pôsobil ako režisér Slovenského rozhlasu v Bratislave pod pseudonymom Ján Minárik. V rokoch 1942 a 1943 ako hosť režíroval v nitrianskom Slovenskom ľudovom divadle, v roku 1944 spoluzakladal Slovenské komorné divadlo v Martine. Režíroval tu prvú inscenáciu tohto mladého súboru - Filip II. od belgického dramatika Emila Verhaerena a vytvoril v nej aj titulnú rolu. Táto protitotalitná hra vyvolala nepriaznivú reakciu úradov a Bagar bol nútený z Martina odísť. V období Slovenského národného povstania (SNP) sa stal zakladateľom a vedúcim zájazdového Frontového divadla, ktoré pracovalo pri Veliteľstve čs. armády v Banskej Bystrici. Po ústupe povstalcov do hôr pomáhal vydávať povstalecké noviny.

Z divadla pred kameru

Bagar zažiaril i na striebornom plátne, napríklad v životopisnom filme Milan Rastislav Štefánik (1935), v dráme Varúj...! (1946), v historickej satire Zemianska česť (1957) alebo v klasike Jánošík I., II. (1962), ktorá patrí k legendám slovenského filmu. V roku 1945 menovali Andreja Bagara za štátneho intendanta slovenských divadiel a umeleckého riaditeľa Slovenského národného divadla (SND). V roku 1949 bol predsedom konkurznej komisie vyberajúcej hercov do Nitrianskeho krajového divadla, ktoré začalo svoju činnosť 20. decembra 1949. Od roku 1950 pôsobil ako profesor herectva a rektor Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

Laureát Štefánikovej ceny (1934) a Národnej ceny (1945) Andrej Bagar zomrel 31. júla 1966 v Bratislave. Od roku 1979 nesie jeho meno Divadlo Andreja Bagara v Nitre.

Jánošík
Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

žygá

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)