Skip to content

This cache is temporarily unavailable.

ForestReviewer: Ahoj,

ďakujeme za zorganizovanie eventu.

Po jeho skončení sa odporúča listing disablovať akonáhle sa event skončí, aby už pohľadom do mapy bolo kešerom jasné, že event sa už konal.

Účastníci majú možnosť si ho zalogovať, dokonca aj po jeho archivovaní.


ForestReviewer (Peter) - Community Volunteer Reviewer for Slovakia
Geocaching.com | Help Center | Guidelines (Pravidlá) | Regional Guidelines

More
<

Kopček za kopčekom Bonus : Ostrý vrch(Kalvária)

A cache by vončo Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 16 October 2021
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

16 October 2021, 17:30 - 18:30


Kopček za kopčekom-ŠV: Ostrý vrch(Kalvária)


Pozývam vás na bonusový eventový kopček v Štiavnických vrchoch. Sériu eventov Kopček za kopčekom v Štiavnických vrchoch ukončíme západom slnka na Kalvárii.Štiavnické vrchy


Sú najväčším sopečným pohorím Západných Karpát. Patria k neovulkanitom. Budujú ich andezity, ryolity, brekcie a tufy. Celkovo sa tu nachádza 140 druhov hornín a minerálov. V minulosti sa na ich území ťažili drahokovné rudy. Atraktívnosť regiónu zvyšujú vodné nádrže - tajchy vybudované počas rozmachu baníctva. Vďaka pestrej geomorfológii poskytujú domov početným druhom rastlín a živočíchov. Na ich ochranu vznikla CHKO Štiavnické vrchy.Ostrý vrch(Kalvária)Štiavnická kalvária patrí medzi najkrajšie barokové kalvárie Európy. Stojí na kopci Scharffenberg (Ostrý vrch), vidieť ju zo všetkých strán a poskytuje celkový výhľad na štiavnickú kalderu (veľký kotol, ktorý vznikol prepadnutím stien sopky). Je nevšedná počtom zastavení a príbehom, ktorý rozpráva. Po rekonštrukcii sa stáva jednou z najnavštevovanejších miest regiónu.Iniciátorom jej vybudovania bol páter František Perger (1700 – 1771) z miestnej komunity jezuitov. Postavil ju vďaka darom bohatých ťažiarov, hodnostárov i jednoduchých baníckych rodín. Donátorov pripomínajú erby na priečeliach jednotlivých zastavení..


S výstavbou sa začalo v roku 1745 a dokončená bola v roku 1751. Väčšina kalvárií má štrnásť zastavení, začínajú odsúdením Krista pred Pilátom a končia Božím hrobom. Banskoštiavnická kalvária má 17 zastavení, tri kostoly (Dolný kostol, Sväté schody a Horný kostol), zastavenie Žalár (Ecce homo) a Svätý hrob – jediný objekt postavený na opačnej, východnej strane kopca. Drevené reliéfy v kaplnkách predstavujú s typickou barokovou teatrálnosťou kľúčové okamihy Ježišovho života až po jeho umučenie a zmŕtvychvstanie. Výnimočnosť kalvárie spolu s citlivým zasadením do krajiny a nádherným výhľadom z nej robia jednu z najnavštevovanejších atrakcií. V roku 2007 bola zaradená na Zoznam stovky najohrozenejších pamiatok sveta, v roku 2008 sa z iniciatívy dobrovoľníkov začala jej generálna rekonštrukcia. Kalvária je prístupná počas celého roka cez víkendy, v letnej sezóne sú kostolíky a kaplnky otvorené denne. V Dolnom kostole je malá expozícia, môžete si tu dohodnúť prehliadku so sprievodcom. Najcennejšie artefakty, sochy a obrazy predstavuje výstav Kalvária v exile na Starom zámku..

Podstatné info ohľadom nového Covid automatu.

Organizačné info


Z parkoviska vyrazíme v sobotu 16.10.2021 o 17:00. Počas oficiálneho času trvania eventu od 17:30 do 18:30 bude na jeho súradniciach k dispozícii logbook.


SWG


Kolieska budú k dispozícii pre prihlásených do 06.10.2021. Tí ktorí splnili výzvu dostanú na tomto evente bonusové XL-SWG.

Additional Hints (No hints available.)