Co víte o KHB - Podél Ohře (10) Traditional Geocache
Co víte o KHB - Podél Ohře (10)
-
Difficulty:
-
-
Terrain:
-
Size:
 (micro)
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
V roce 2021 jsme oslavili 200. výročí narození Karla Havlíčka Borovského (31.10.1821 - 29.7.1856), jednoho z nejvýznamnějších Čechů našich dějin. Karel Havlíček byl novinářem, spisovatelem, satirikem i politikem. Byl jednou z nejangažovanějších osobností revolučních let 1848-1850. Jeho neúprosná kritika rakouského režimu šířená v Národní novinách a později i v časopise Slovan měla významný vliv na české veřejné mínění. Čím víc byl českým národem milován, tím víc byl Rakouským císařstvím nenáviděn. Soudně nařízenou deportací do Brixenu měl Čechům zmizet z očí a ti na něj měli zapomenout. Ale nezapomněli. Jeho pohřeb v roce 1856 se stal protirakouskou manifestací.
Nesmazatelný odkaz nám zanechal i ve svém literárním díle. Epištoly kutnohorské, Obrazy z Rus, Tyrolské elegie, Král Lávra, Křest svatého Vladimíra. Pro školní čítanky trochu obtížné texty, ale my dospělí bychom jim porozumět měli. A co teprve epigramy, ty krátké a břitké verše? Mnohé z nich nám mají co říct dodnes. Třeba ten úplně nejznámější: "Moje barva červená a bílá, dědictví mé poctivosť a síla!"
Série keší "Co víte o KHB" vám při putování za dvanácti krabičkami s tematickými listingy nabízí možnost ponořit se do problematiky KHB trochu detailněji. A záleží už jen na vás, zda tuto sérii přijmete jako výchovně-vzdělávací ... či jako příjemnou a odpočinkovou procházku ... či jako dvanáct levných bodů. Ať tak nebo tak, vždycky to splní svůj účel.-) A tak se vydejme na cestu slovy KHB: "Směle kupředu!"
NĚCO MÁLO K TÉTO SÉRII:
V první řadě velký dík, že martin.stoky zpracoval tak báječné listingy a dal je k dispozici i nám ostatním
A tak i já si vás dovoluji pozvat na procházku po červeně značené turistické trase, protože pro "havlíčkovskou" sérii nemůže být lepšího umístění ... červené a bílé pruhy turistických značek k tomu přímo vybízejí!
Naše "červená" vás povede kolem řeky Ohře .... Projdeme se něco kolem 6 kilometrů mezi Vršovicemi a Počedělicemi .... BONUS si raději spočítejte předem, ať ho neminete. Přeji dobrý lov :-)
Jak se Havlíček vyjádřil v jednom ze svých dopisů, právě po cestě do Moskvy se v něm po prvních pokusech "provalila básnická žíla". Svým dílem v duchu nastupujícího realismu vykračoval od ideálu v idyle k poznání a popisu současnosti, dialogu autora se širokým, rovným publikem.
- V "Obrazech z Rus" (1843-1846) pozoroval zaujatě i kriticky současníky idealizované Rusko. Chválí vztah k náboženství, zároveň však kritizuje ruský vztah k alkoholu a také kontrast v sociální otázce obyvatelstva - bojaři kontra obyčejný lid.
- "Epigramy" (1845) - ve svých drobných pointovaných verších se většinou jedná o kritiku, parodii či satiru proti represivní moci státu, církvi i proti pasivitě státu.
- "Křest svatého Vladimíra" (rukopis 1843-1844, vydáno 1877) - příběh slovanského boha hromu Peruna, ve kterém Havlíček ironizuje moc státního aparátu, který může poroučet i bohu - car chtěl, aby mu na jeho svátek Perun zahřměl na oslavu, Perun to odmítl splnit, a tak car dal Peruna chytit a utopit. Dílo zůstalo buď nedokončené, nebo se jeho závěr ztratil.
- "Tyrolské elegie" (1852, vydáno 1861) - název "elegie" (= nářek, žalozpěv) je ironickou nadsázkou; dílo je humorným a satirickým popisem Havlíčkova zatčení a internace v Brixenu v Tyrolsku. Kritizuje policii, společenský systém. Objevují se zde satirické, lyrické a ironické prvky. Celé dílo je psáno v pravidelných rýmovaných čtyřverších.
- "Král Lávra" (1854) - alegorická satirická skladba, jejímž námětem je stará irská pohádka o králi s oslíma ušima, přizpůsobená českému prostředí.
Additional Hints
(Decrypt)
Qven ir fgebzh