Medailon s podobiznou Havlíčka Borovského na hotelu Veliš
V roce 2021 slavíme 200. výročí Karla Havlíčka Borovského (31.10.1821 - 29.7.1856), jednoho z nejvýznamnějších Čechů našich dějin. Karel Havlíček byl novinářem, spisovatelem, satirikem i politikem. Byl jednou z nejangažovanějších osobností revolučních let 1848-1850. Jeho neúprosná kritika rakouského režimu šířená v Národní novinách a později i v časopise Slovan měly významný vliv na české veřejné mínění. Čím víc byl českým národem milován, tím víc byl Rakouským císařstvím nenáviděn. Soudně nařízenou deportací do Brixenu měl Čechům zmizet z očí a ti na něj měli zapomenout. Ale nezapomněli. Jeho pohřeb v roce 1856 se stal protirakouskou manifestací.
Nesmazatelný odkaz nám zanechal i ve svém literárním díle. Epištoly kutnohorské, Obrazy z Rus, Tyrolské elegie, Král Lávra, Křest svatého Vladimíra. Určitě znáte, že? Pro školní čítanky trochu obtížné texty, ale my dospělí bychom jim porozumět měli. A co teprve epigramy, ty krátké a břitké verše? Mnohé z nich nám mají co říct dodnes. Třeba ten úplně nejznámější: "Moje barva červená a bílá, dědictví mé poctivosť a síla!"
Volně koncipovanou sérií "Po stopách KHB" chceme šířit povědomí o této mimořádné osobnosti a navštěvovat místa spojená s životem a životním odkazem KHB.
Jméno KHB je neodmyslitelně spojené s havlíčkobrodským regionem - narodil se v nedaleké Borové u Přibyslavi, ale jeho opravdovým domovem se stal tehdejší Německý Brod, kam se mnohokrát ze svých životních cest vracel. Odkaz KHB můžeme hledat v mnohých koutech naší země, ale i v zahraničí. Coby student rád cestoval a na svých toulkách zavítal i do Polska a na Slovensko. Rok pobýval v carském Rusku. Coby novinář pak působil v Praze (Národní noviny) a v Kutné Hoře (Slovan). A připomeňme si také čtyřletou konfinaci v Brixenu.
Na desítkách míst se můžeme setkat se sochami, bustami či pamětními deskami věnovanými KHB. Snad v každém českém či moravském městě nalezneme Havlíčkovu ulici, někde i Havlíčkovo náměstí. Také některé spolky nesou Havlíčkovo jméno hrdě ve svém názvu. Některá místa jsou všeobecně známá a mají svou slavnou minulost. Někde budeme tápat. A tak se vydejme po stopách KHB ... je skutečně co objevovat!

Je to dolní náměstí s výhledem na kostel sv. Prokopa a kapli sv. Barbory.
Nachází se tu historický Čechův dům.
Centru náměstí vévodí kašna s plastikou ženy s nádobou na hlavě.
Vedle kašny se nalézá "Strom Přátelství" s lavičkou dokola. Na ní jsou vyznačeny směry a vzálenosti partnerských měst.
Havlíčkovo náměstí bylo také nazýváno Kozím rynkem.

Medailon s podobiznou Havlíčka Borovského nalezneme ve Žďáru nad Sázavou na domě č. 64/14 na Náměstí republiky.
Jedná se o jeden z nejhonosnějších a nejstarších domů v tomto městě, neboť jeho historie sahá sedm století nazpět.
Dům s gotickým jádrem býval sídlem purkrabího a cechovních mistrů, později s renesančními přístavbami sloužil jako hospodářský dvůr a zájezdní hostinec.
V roce 1906 proběhla jeho přestavba na hotel v secesním stylu. Přebudování hostince U Zlatého lva na Hotel Veliš provedl tehdejší majitel, žďárský starosta a významná vlastenecky založená osobnost své doby, Otokar Veliš.
Při této přestavbě získal dům secesní průčelí s bohatou sochařskou výzdobou plastikami s vlasteneckými motivy na fasádě.
Ztvárňují Mistra Jana Husa na hranici, Jana Amose Komenského, Petra Chelčického a právě Karla Havlíčka Borovského.
Jeho medailon v okrové barvě a oválném rámu je umístěn ve výšce asi 8 metrů v pravé části štítové zdi mezi římsami v úrovni začátku střechy objektu.
Po obou stranách medailonu jsou andílci držící jednou rukou oponu původně jakoby zakrývající medailon.
Nad Havlíčkem je ještě na atice domu umístěn český lev.
ZASTÁVKA PRVNÍ: Havlíčkovo náměstí
Najděte na lavičce kolem Stromu přáteltví vzdálenosti těchto partnerských měst:
FLOBECQ:........A B C km
SCHMÖLLN:.....D E F km
ZASTÁVKA DRUHÁ: Hotel Veliš
Nad vchodem do budovy je číslo.
To pro vás bude:.....G H
Finální souřadnice najdete zde:
N 49° 33.(G)(E-D)(F)
E 15° 56.(B-H)(D)(B-D)
Může se stát, že v keši najdete CWG. Měňte je fér!!!
Navštivte také další moje keše a LABky:
Zdroje:
NÁZEV
NÁZEV
Vytvořeno v programu: 
Text a foto: PeSis©