Skip to content

Filmové miesta: Mahuliena, zlatá panna Event Cache

This cache is temporarily unavailable.

SimonCooper.sk: Ďakovala, mávala, papala

More
Hidden : Friday, 05 August 2022
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

05 August 2022, 18:15 - 18:45

Vítam ťa na ďalšom stretnutí zo série eventov na ktorých si predstavíme zaujímavé filmové miesta na Slovensku, ale aj v Česku.
Spoločne vycestujeme, spoznáme miesta, zákutia, pripomenieme si miestečka cez fotografie, videozábery z filmov a pokecáme čo sa kde odohrávalo.
Chýbať tiež nebudú malé kvízy a samozrejme kopec poučnej zábavy.

Kde to bude možné, tak privítame aj hosťa či už známeho herca/herečku alebo niekoho z filmového štábu. Nuž, plány by boli.
Posaďte sa, zamerajte svoj pohľad na obrazovku a poďme na to.
Upozorňujem, že ak si rozprávku Mahuliena, zlatá panna nevidel, tak ďalšie písmenká môžu obsahovať spojler.

Mahuliena, zlatá panna je príbeh, kde zlý Zlatovlad núti kráľa, aby mu odvádzal každý rok všetko zlato, ktoré v jeho kráľovstve vyryžujú, alebo posielal ľudí do otroctva. Keď sa o tom dozvie mladý princ, postaví sa na odpor. Sprevádzaný verným pobočníkom sa rozhodne nájsť krásnu Mahulienu, ktorá skrýva tajomstvo Zlatovladovej sily.

Rozprávka sa natáčala v roku 1986, premiéru mala v auguste 1987.
Film vznikol na motívy rozprávok Jacoba a Wilhelma Grimmovcov Der treue Johannes a Jungfrau Maleen / Verný Ján a Mahuliena zlatá panna. Niektoré zdroje však uvádzajú predlohu Pavla Dobšinského. To je však nesprávne, keďže jeho kniha je s iným obsahom, aj keď totožným názvom.

Filmové lokácie – exteriéry
Orava (Slovensko : región)
Vysoké Tatry (Poľsko a Slovensko)
Macocha (Česko)
Vojka nad Dunajom (Slovensko)
Borinka (Slovensko)
Lélský ostrov (Slovensko)

Filmové zaujímavosti
Vladimír Hajdu (Ján) spomína, že herec Remi Martin bol anarchista a divoká povaha. Dokonca to došlo tak ďaleko, že Hajdu sa bál s ním nakrúcať náročné scény. V dobe natáčania ako na zahraničného herca sa doslova nalepila celá Bratislava, ktorej výstredný herec platil pijatiku. Hajdu ho priviedol na chalupu Maťa Landla, kde preverovali, či pijú viac Slováci alebo Bretónci.

Z neznámych dôvodov bolo zmenené meno postavy stvárnenej hercom Miroslavom Nogom. V technickom scenári bol uvedený ako Bradatý, vo filme však bolo meno zmenené na Nosatý.

Hlavní hrdinovia mali cestovať za Zlatovladom (Jiří Krytinář) pôvodne na koňoch. Keď ani po desiaty raz kone hercov neposlúchali, nakoniec im ich zobrali a išli pešo.

Rémi Martin (Princ) sa tak opil, že filmovanie muselo byť pozastavené na dva týždne, pretože si herec pri páde na skaly zranil tvárou.

Predstaviteľka Mahulieny, nemecká herečka Lara Naszinsky je neterou známeho herca Klausa Kinského.

Prvý filmovací deň: 3.6.1986
Posledný filmovací den: 29.9.1986
Rozpočet bol v sume 10,612.264, - Kčs, v tom zisková prirážka: 1,559.084, - Kčs.

Účinkujúci
Herci: Vladimír Hajdu (Ján), Rémi Martin (princ, nahovoril, Roman Luknár), Lara Naszinski [Lara Lamberti] (Mahuliena, nahovorila Hana Gajdošová), Maru Valdivielso (Diva, nahovorila, Zuzana Tlučková), Heinz Moog (kráľ, nahovoril Ladislav Chudík), Jiří Krytinář (Zlatovlad, nahovoril Andrej Hryc), Ján Kožuch (Koktavý), Miroslav Noga (Nosatý), Wilhelm Perháč (starec, nahovoril Viktor Blaho), Jozef Perenecký (veslár), Ladislav Baranaj (veslár), Jozef Čermák (veslár), Stanislav Čvirik (veslár), Dušan Demo (veslár)
Réžia: Miloslav Luther

Mahulienin most
Mahulienin most vo Veľkom Léli pri Zlatnej na Ostrove v okrese Komárno symbolicky, ale i reálne otvára cestu do rozprávkovej krajiny.
Pokrstili ho 27. októbra 2015. Krstným otcom Mahulieninho mosta bol slovenský herec Ady Hajdu, ktorý v rozprávke stvárnil ústrednú postavu obetavého Jána.

A kto aj za týmto opäť stojí? No predsa naši priatelia a dovolím si citát z daných dní pred krstom:
„V nádhernej scenérii najzachovalejšieho pôvodného dunajského ostrova, ktorý takmer zanikol, no vďaka sprietočneniu vyschnutého ramena Dunaja sa nám ho podarilo znova vytvoriť, a tak vznikol most do rozprávkovej krajiny. Ten je nielen prechodom od bežného hektického sveta do prostredia unikátneho biotopu, ale i do symbolickej rozprávky,“ uviedol predseda Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) Tomáš Kušík. Dodal, že práve čarovné prostredie ostrova obkoleseného Dunajom poslúžilo v roku 1986 aj pri nakrúcaní kultovej slovenskej rozprávky režiséra Miloslava Luthera Mahuliena, zlatá panna. Most bude symbolicky odovzdaný práve Mahuliene, ktorá bude dozerať na to, aby sa tento malý „rozprávkový svet“ nikdy z tohto miesta nevytratil.

Práve na tomto mieste, na Mahulieninom moste sa stretneme v piatok, 5.8.2022 od 18:11 do 18:48.

SWG pre záujemcov bude v cene 0,5 € / ks. Parking vo wayopointe.

Iné
Môžeš sa k nám pridať aj na neďalekú eventovú stanovačku - GC9NVPQ

Zdroje: csfd, sme, skcinema

Additional Hints (No hints available.)