Skip to content

Superspln 2022 Event Cache

This cache has been archived.

XB3: Končíme.

More
A cache by XB3 Message this owner
Hidden : Wednesday, 13 July 2022
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

13 July 2022, 21:00 - 21:30

Superspln 2022

Skúste si spomenúť, kedy ste videli naposledy vychádzať Mesiac!

Východ alebo západ Slnka je celkom bežná vec - vídavame ho pomerne často. Ale východ či západ Mesiaca až tak často neregistrujeme. Napriek tomu, že sa v priebehu roka opakuje pomerne mnohokrát, ľudia si ho častokrát ani nevšimnú. Asi preto, lebo nebýva taký výrazný ako slnečný východ alebo západ.
Ja vás na jeden takýto východ Mesiaca pozývam. Nebude to však pohľad na obyčajný Mesiac. Bude to Mesiac v splne, ba dokonca v "supersplne". A čo to superspln je?

Superspln (supermesiac, či veľký spln) je laické označenie astronomického javu, kedy Mesiac obiehajúci okolo Zeme prechádza vo fáze splnu perigeom a na svojej eliptickej dráhe sa najviac priblíži k Zemi.

No a práve v deň eventu bude spln Mesiaca taký, kedy bude náš súpútnik k nám najbližšie za obdobie od 1. júla 2021 do 1. júla 2023. Aby som bol presný, najbližšie k Zemi bude deň pred eventom, ale to zasa nebude spln Mesiaca.
Koho zaujímajú podrobnosti, tak si môže preštudovať nasledujúcu tabuľku, kde sú údaje o vzdialenosti Mesiaca za uvedené obdobie zoradené vzostupne od najmenšej po najväčšiu:

 
Vzdialenosť Mesiaca od Zeme (zväčšiť)

A ako sa to prejaví v praxi?
Pravdupovediac rozdiel ani veľmi nezbadáme. Mesiac bude na oblohe približne o 7 % väčší oproti priemernej uhlovej veľkosti a približne o 15 % jasnejší (podľa rôznych dostupných údajov).
Na to, aby sme veľkosť Mesiaca oproti normálu zaregistrovali, by sme potrebovali nejaké prístroje, ktoré to dokážu zmerať. Možno však väčšiu jasnosť dokážeme identifikovať.

Čo však istotne zistíme je to, že počas východu sa nám bude zdanlivo javiť väčší než obvykle. Tento jav, prečo sa Mesiac (alebo aj Slnko) blízko horizontu zdajú väčšie, zatiaľ nie je spoľahlivo identifikovaný, a tak budem konštatovať, že to tak je, bez nejakého mudrovania okolo tohoto javu.

Stretnutie:
Opäť vás pozývam do terénu, pozrieť si túto zaujímavosť - tentokrát v "ľudskejšom" čase. Možno vás východ Mesiaca zaujme tak, že ho začnete uctievať .

Stretneme sa 13. júla 2022 večer o 21:00 hod. na našom overenom pozorovacom stanovisku. Ak nám počasie bude priať, Mesiac sa nám ukáže o 21:15 hod.

Na záver:
Pozývam aj vašich partnerov či partnerky. Ak nám vyjde počasie, možno si romantický výhľad užijete vo dvojici.


Po evente (fotografie sa dajú zväčšiť kliknutím na ne):

 
Spoločná fotografia


Logbook


Takýto východ videli profesionáli


A takto sme ho videli my


História listingu:
28.06.2022 - verzia 1 (založenie + schválenie)
14.07.2022 - verzia 2 (pridaná spoločná fotografia a sken logbooku)
02.08.2022 - verzia 3 (pridané fotografie východu Mesiaca)

Flag Counter Počasie

Additional Hints (No hints available.)