Úvodem :
V roce 2025 jsme se inspirovali 300. výročím narození Giacomo Casanovy, který nebyl jen nenapravitelným dobrodruhem a svůdcem, ale v době svého působení na zámku v Duchcově také svědomitým knihovníkem.
V roce 2025 tedy společně vzdáme hold národnímu písemnictví, české knize, literátům, písmákům a archivářům, poselství dějin do písma zaznamenaného.
V roce 900. výročí Kosmovy kroniky, nejstarší a svým dosahem nejvýznamnější české kroniky.
V roce 250. výročí založení první české půjčovny knih knihkupcem W. Ch. Gerlem v Praze.
V roce 180. výročí narození Josefa Václava Sládka, zakladatele české poezie pro děti.
V roce 135. výročí narození Karla Čapka, génia mateřského jazyka.
Anebo také v roce 100. výročí založení českého centra PEN klubu, synonyma boje za svobodu slova.
V roce 2025 se významných výročí nabízí nespočet, stejně jako míst, která by stála za naši návštěvu. Společně podnikneme takových návštěv přesně tři sta ... "300 eventů s Casanovou" ... a eventový streak pak bude zakončený eventem Block Party "ANNO LIBRI - Casanova 2025" v srpnu v Duchcově."
Vymyslel a úvod napsal : martin.stoky
ANNO libri - a co děti, co jim budeme číst ?
Dnešní event je součástí eventového streaku "300 eventů s Casanovou" s pořadovým číslem "29" a je věnovaný vzpomínkám, a pro některé možná seznámení s českými spisovateli a malíři, kteří se věnovali i vynikající tvorbě pro děti a které čtou rodiče dětem už několikátou generaci.
Kdy ? 23. listopadu v 13,30. Určitě do 14,30.
Kde ? v Druzcově, v knihovně, kam nás laskavě pozvala paní nadlesní Kokrčíková.
Co nás čeká ? Malá výstavka knih pro děti, které jsme měli a stále máme rádi. Uvítáme každý příspěvek na výstavu, přijďte se pochlubit.
Když tomu budou hvězdy a nálada nakloněny, můžeme si něco i přečíst. Nebo zarecitovat ?
Je libo ukázku ? Z naší knížky nejmilejší Říkejte si se mnou od Františka Hrubína, kterou svými kouzelnými obrázky vyzdobil Jiří Trnka.
František Hrubín
V roce 2025 si připomeneme 115. výročí jeho narození
Narodil se na Královských Vinohradech v Balbínově ulici[3] čp. 486 (dům již neexistuje) v rodině stavitelského asistenta Františka Hrubína z Břežan (* 1880) a Anny, rozené Novotné z Lešan (* 1887).[2] Rodina žila na Královských Vinohradech,[4] po vypuknutí první světové války ale otec narukoval. Matka se proto v roce 1914 přestěhovala s Františkem i jeho jednoročním bratrem Josefem ke svému otci, chalupníku Josefu Novotnému, do Lešan.
V Lešanech v Posázaví prožil František Hrubín své dětství a v letech 1916–1922 zde chodil do školy. Posázaví, které zobrazil např. v dílech Romance pro křídlovku, Zlatá reneta či Lešanské jesličky, zůstalo jeho celoživotní inspirací.[5]
Studoval na několika gymnáziích v Praze, po maturitě v roce 1932 se neúspěšně pokoušel vystudovat filozofii a práva na Karlově univerzitě. Od roku 1934 byl zaměstnán v Městské knihovně v Praze a později na ministerstvu informací. V roce 1946 se stal spisovatelem z povolání.[5]
Výrazně se podílel na založení dětského časopisu Mateřídouška, v letech 1945–1948 ho redigoval.
Na II. sjezdu Svazu československých spisovatelů (1956) spolu s Jaroslavem Seifertem odvážně kritizoval spojení literatury a politiky.
Je pochován na pražském Vyšehradském hřbitově.
Jiří Trnka
Narodil se v Plzni-Petrohradu v Houškově ulici č. 27, do rodiny klempíře Rudolfa Trnky (* 16. dubna 1888) a jeho manželky Růženy, rozené Rehbergerové (* 8. února 1891), jenž byla švadlenou.[2] Měl bratra Rudolfa (1913–1958). Odmala byl v úzkém kontaktu s loutkami, které se vyráběly v jejich rodině. Už na plzeňské reálce si jeho výtvarného nadání a talentu povšiml jeden z jeho učitelů Josef Skupa, který ho také přivedl do loutkového divadla.[3] ] Setkání se Skupou bylo pro Jiřího Trnku rozhodujícím životním okamžikem.
Ilustroval desítky knih pro děti. Velký úspěch měla hned první knížka Míša Kulička z roku 1939. Trnkovy originální poetické obrázky doprovodily například sbírku pohádek K. J. Erbena, Karafiátovy Broučky, Slovenské národní pohádky nebo Pohádky tisíce a jedné noci.[4] Dlouhá léta spolupracoval s Františkem Hrubínem, jejich poslední společnou knihou byl Špalíček veršů a pohádek (1957). Ve světě jsou nejznámější jeho ilustrace ke knize pohádek Hanse Christiana Andersena, za které získal v roce 1968 mezinárodní ocenění pro ilustrátory.
Sám napsal a ilustroval pohádkovou knihu Zahrada, k níž ho inspirovala poetická zahrada na Turbové. Je příběhem pěti kluků, kteří zvědavě, ale rozechvěle otevřou starou rozvrzanou branku a vejdou do tajemné zahrady. Odhalí v ní rozličná tajemství – potkají kamenného trpaslíka, učenou velrybu, zlomyslného kocoura a pět slonů. Příběh, který má své kouzlo, poezii i humor, patří mezi díla, jež léta oslovují děti i dospělé, a je nezapomenutelný.
Trnkovo dílo je rozsáhlé a různorodé. Tak alespoň těchto pár řádků.