Anno Libri - Jaroslav Foglar
V roce 2025 jsme se inspirovali 300. výročím narození Giacomo Casanovy, který nebyl jen nenapravitelným dobrodruhem a svůdcem, ale v době svého působení na zámku v Duchcově také svědomitým knihovníkem.
V roce 2025 tedy společně vzdáme hold národnímu písemnictví, české knize, literátům, písmákům a archivářům, poselství dějin do písma zaznamenaného.
V roce 900. výročí Kosmovy kroniky, nejstarší a svým dosahem nejvýznamnější české kroniky. V roce 250. výročí založení první české půjčovny knih knihkupcem W. Ch. Gerlem v Praze. V roce 180. výročí narození Josefa Václava Sládka, zakladatele české poezie pro děti. V roce 135. výročí narození Karla Čapka, génia mateřského jazyka. Anebo také v roce 100. výročí založení českého centra PEN klubu, synonyma boje za svobodu slova.
V roce 2025 se významných výročí nabízí nespočet, stejně jako míst, která by stála za naši návštěvu. Společně podnikneme takových návštěv přesně tři sta ... "300 eventů s Casanovou" ... a eventový streak pak bude zakončený eventem Block Party
"ANNO LIBRI - Casanova 2025" (GCAQQQZ) v srpnu v Duchcově.
Dnešní event je součástí eventového streaku "300 eventů s Casanovou" s pořadovým číslem "90" a je věnovaný českému spisovateli a skautskému vedoucímu Jaroslavu Foglarovi - Jestřábovi, který se narodil 6. července 1907 v Praze, kde i dne 23. ledna 1999 zemřel.
Kromě toho, že byl významnou osobností českého skautského hnutí a redaktorem několika dětských časopisů, tak byl hlavně úžasným spisovatelem literatury pro mládež. Jeho příběhy Rychlých šípů se staly legendárními. Pod skautskou přezdívkou Jestřáb vedl po většinu svého života chlapecký (původně klasický skautský, později jinak nazývaný) oddíl, a to slavnou Pražskou Dvojku.
Problémy se svým oddílem měl jak za druhé světové války, tak i po únoru 1948, kdy komunisté v Československu zakázali skauting. Od té doby byl šikanován nejrůznějším způsobem a jeho knihy nesměly vycházet. Začátkem šedesátých let mu bylo umožněno spolupracovat s časopisem ABC mladých techniků a přírodovědců a v roce 1965 dokonce vyšla jeho kniha Tajemná Řásnovka. V krátkém období po roce začaly vycházet znovu jeho knihy, včetně těch nově napsaných, dále příběhy Rychlých šípů a televize dokonce natočila seriál Záhady hlavolamu. V období normalizace došlo opět k zákazu publikace díla Jaroslava Foglara, proto se část jeho nové tvorby objevila jen v tzv. samizdatu (zejm. kreslené seriály, ilustrované Kájou Saudkem a kniha Tajemmství Velkého Vonta, která vyšla v tehdejší Německé spolkové republice).
Po listopadu 1989, kdy došlo k obnově demokracie v naší republice, opět knihy Jaroslava Foglara znovu vychází. Já sám měl to velké štěstí, že jsem ho poznal osobně, a to při svých opakovaných návštěvách u něj doma na Žižkově, kam jsem za ním chodil od roku 1983. Nikdy se mi z něj ale nepodařilo dostat, kde se děje jeho knih odehrávají. Tyto skutečnosti totiž neprozradil opravdu nikomu.
Jaroslav Foglar napsal plno knih (např. Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině), scénáře k řadě kreslených seriálů (nejen tedy k Rychlým šípům), dále různé příručky pro práci s mládeží (nejznámější je Zápisník třinácti bobříků), dvě divadelní hry a podle námětu jeho knihy Záhada hlavolamu byl v roce 1969 natočen seriál a v roce 1993 film, který se (podle mě) opravdu povedl.
Podrobnosti o díle Jaroslava Foglara lze nalézt na internetu.
Místo konání:
► před domem, ve kterém Jestřáb bydlel v letech 1978 až 1999
Kdy začínáme:
► ve čtvrtek 23. ledna 2025 v 17,30 hodin
Kdy končíme:
► ne později, než v 18,00 hodin
A co eventová CWG:
► nebudou
Hezké počasí:
► Objednali jsme.-)
Mějte se krásně a určitě přijďte! Budeme se na vás těšit.-)
Chcete se stát spolupořadateli eventového streaku "300 eventů s Casanovou"?
► Veškeré informace a pokyny pro uspořádání tematicky vhodného eventu naleznete na stránce eventového streaku
[ZDE]
► Bookmark všech publikovaných streakových eventů naleznete
[ZDE]
► Děkujeme, že do toho jdete s námi!