Dnešní event je součástí eventového streaku "300 eventů s Casanovou" s pořadovým číslem "129" a je věnovaný páteru Koniášovi.
Antonín Ignác Nepomuk Koniáš se narodil v úterý 13. února 1691 v Praze otci Vojtěchu Jiřímu a matce Kateřině Alžbětě Lhotákové ze Lhoty. Otec byl knihtiskařem a od roku 1688 i měšťanem Starého Města Pražského.
Samotné Elogium uvádí, že Koniáš za celý svůj život zničil „nad 30 tisíc jedem otrávených knih“. Pokud byl 25 let misionářem, pak se pravděpodobně tento počet přibližně shoduje s údaji v dochovaných relacích (za každý rok okolo jednoho tisíce). Sám Koniáš uvádí, že za rok nashromáždil kolem tisíce heretických knih. Je třeba ale počítat s tím, že během zvláštních příležitostí (např. při zabavení nekatolických knih vydávaných Šporkovou tiskárnou nebo rozšiřovaných židovskými obchodníky) se mohlo jednat o větší množství tisků. Některé zabavené knihy byly opravovány a majitelům vráceny, jiné zase putovaly do zvláštních oddělení klášterních knihoven (oddělení „libri prohibiti“). Ostatní se nakonec likvidovaly, přičemž ne všechny knihy určené ke zničení se pálily veřejně a ne všechny knihy byly nenávratně ztraceny.
Po dlouholeté misijní činnosti se P. Antonín Koniáš v průběhu roku 1759 uchýlil do klementinské koleje (pravděpodobně kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu) a vykonával zde svěřenou funkci spirituála a zpovědníka. V pondělí ráno 27. října 1760 vyzpovídal několik kněží a o půl druhé odpoledne byl nalezen ve svém pokoji mrtev.
Zdroje:
Jandit, V.: Grammatica linguae boemicae methodo facili. Praha 1705, s. 21 uvádí celé Koniášovo jméno, datum narození elogium, s. 322
Pavel Beneš: Mýtus P. Antonína Koniáše a jeho proměny, Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, Ústav etnologie, disertační práce, Praha 2006
https://cs.wikipedia.org/wiki/Antonín_Koniáš
Svůj první seznam prohibit vydal v roce 1729 a shrnul do něj své zkušenosti získané za necelých deset let misionářské praxe. Druhé vydání Klíče, doplněné o mnoho titulů, misionář publikoval o dvacet let později. I dále pak chystal ještě detailnější seznamy, ale ty již nevydal – podrobný Index českých knih zakázaných a nutných opravit, vycházející z Koniášova seznamu, vyšel až po jeho smrti. Dá se říci, že misionářské povinnosti učinily z Koniáše prvního bibliografa knih vydaných v Čechách a na Moravě.
Zdroj:
https://katyd.cirkev.cz/clanky/na-koniase-se-nelze-divat-ocima-dnesni-doby.html
Nejenom že přicházel o moudré knihy v obrovské hodnotě, ale co bylo ještě horšího, v tom ohni hořely i unikátní překlady, které pro něj udělaly obě jeho dcery. Šporkovu duši zaplavovala bezmezná zuřivost nad lidskou tupostí spojená s pocitem lítosti nad zmarem práce jeho dětí. Tyto překlady i s jejich předlohami v původních jazycích představovaly jedinečná díla, tvořící jádro jeho knihovny.
Zdroj:
Koniáš kontra Špork, Autor Jiří Dobrylovský, MOBA 2023 (strana 207, události roku 1733)
V nekrologu se o Koniášovi, jehož cílem bylo „vytvořit nové katolické Čechy“, psalo jako o „předním světlu země“ a jednom z nejproslulejších apoštolů vlasti. Od konce 18. století ale začaly přibývat nepříznivé charakteristiky. Spisovatel Alois Jirásek Koniáše v románu Temno vylíčil jako zlého, zákeřného jezuitu, podobně o něm psali i další spisovatelé jako Josef Dobrovský či Josef Jungmann nebo Karel Havlíček Borovský. Historik Josef Pekař o něm později napsal, že byl „ničitelem kacířských knih“, podle jiných byl ale výrazným představitelem náboženské protireformační literatury.
Koniáš pálil knihy většinou na náměstích, před kostely či v klášterech, často pálení prováděl za svatojánských ohňů 24. června. „Bludné“ knihy nahrazoval katolickými (mezi nimi i vlastními spisy), některé opravoval a ty „zapovězené“ pálil.
Zdroj:
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/kultura/konias-chtel-palenim-bludnych-knih-zachranit-stesti-dusi-216375
Zapalte kacířské bludy,
zkazte pekelné obludy,
i každou babskou pověru,
spalte pohanskou nevěru.
...
Hoř i ty, Havle Žalanský,
zasloužils dvě mastné facky;
hořiž, hořiž, Jene Žižka,
jak v smůle smažená šiška.
...
Hoř, Špangenberku, Borovský,
ty duší lidských Petrovský (lupiči);
hořiž, Matouši Konečný,
tobě patří oheň věčný.
...
Píseň tuto čteme v časopise českého Musea r. 1907, kde ji otiskl Dr. Č. Zíbrt.
Takovým způsobem tedy byl český lid od Jezovitů učen pohrdati slavnými a ušlechtilými lidmi, klnouti a posmívati se jim, klnouti a posmívati se tak vlastní svojí minulosti i také citům svým.
Bylo v tom cosi nekonečně tragického, když lid tuto píseň kolem hořící hranice českých knih zpíval.
Zdroj:
Zkráceno s upozorněním na postavy našich megaeventů, plné znění na:
https://cs.wikisource.org/wiki/Píseň_zpívaná_u_hranice,_na_níž_páleny_kacířské_knihy
A proč se právě v Přelouči?
Nejvýznamnější architektonickou památkou města je původně románský farní kostel sv. Jakuba, později barokně upravený. Spolu s budovami fary a staré lékárny, vystavěnými v dnešní dispozici po velkém požáru města v roce 1809, vytváří svérázné zákoutí při severní straně náměstí. Zde je také v dlažbě chodníku vyznačeno místo, kde dal v roce 1738 jezuita Koniáš pálit "kacířské" knihy.
Zdroj:
https://www.mestoprelouc.cz/zivot-ve-meste/informace-o-meste/z-historie-mesta/
Ještě relativně nedávno bylo v místech před školní budovou čp. 1 v dlažbě vyznačeno místo, kde mělo stát údajně lešení, na kterém kázal kněz Antonín Koniáš, který je všeobecně známý tím, že pálil nekatolické knihy. Podle posledních poznatků v Přelouči Koniáš pobyl v první polovině června 1738, nevíme ale přesně, čím se zde zabýval.
Zdroj:
Slavní přeloučští rodáci a obyvatelé (od středověku do konce 19. století) (2. opravené vydání, 2021)
Místo konání:
► Sejdeme se na úvodních souřadnicích před kostelem sv. Jakuba
Kdy začínáme:
► V pondělí 03.03.2025 v 16:00
Kdy končíme:
► Ne dříve než v 16:45, nikam nespěcháme, kdo mě dostihne, může logovat i později
► Pro zájemce bude následně neorganizovaná procházka přes náměstí TGM a návštěva knihovny (otevírací doba: 08:00–18:00)
A co eventová CWG:
► Rozhodně budou...
Hezké počasí:
► Oheň i kouř je striktně zakázán, tak bude jistě příjemné
Mějte se krásně a určitě přijďte! Budeme se na vás těšit.-)