Skip to content

<

Hvezda - Štepánka

A cache by Groula, adopted by Kokos Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/15/2003
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache je ukryta poblíž nejkrásnejší rozhledny v Jizerských horách...

Cache is hidden close to one of the most beautiful view-tower in Jizerske hory

Rozhledna Štěpánka

Štěpánka (německy Stephanshöhe) je kamenná novogotická rozhledna na vrchu Hvězda (959 m.n.m.), na Příchovickém hřebeni. Je nejstarší rozhlednou Jizerských hor a spolu s rozhlednou Žalý patří k nejstarším rozhlednám v oblasti celých Krkonoš a Jizerských hor. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Krkonošské silnice, jejímž nejvyšším patronem byl arcivévoda Stephan - Štěpán, který tehdy vystoupil na vrch Buchstein (dnes Hvězda). Kníže Rohan kopec na jeho počest přejmenoval na Štěpánovu výšinu a zahájil zde stavbu rozhledny. Byla však postavena pouze základna věže se vchodem, kdy se arcivévoda přestal těšit přízni vídeňského dvora a odešel do Uher. Kníže, který stavbu zahájil zřejmě pro posílení svého vlivu ve Vídni, práce pozastavil a torzo věže poté stálo nad Tesařovem celých 40 let. Udržoval ji Horský spolek a turisté sem chodili pozorovat slunce. Zajímavé národností poměry této části hor se odrazily i na nedokončené rozhledně. Rozhlednu od knížete převzal Horský spolek a o 4 roky později byla dostavěná věž otevřena.

O Štěpánce se vypráví pověst, podle níž kníže Rohan stavbu zastavil na varování cikánky - hadačky, která mu předpověděla, že zemře brzy po dokončení věže. Roku 1892 byla rozhledna dokončena a kníže Rohan skutečně zemřel do měsíce poté... Při dostavbě byla k dolní 6 m části dostavěna štíhlá osmiboká věž z kombinace cihel a pískovce do celkové výšky 24 m, celkem má rozhledna 81 schodů.

Obliba rozhledny Štěpánka je po celou dobu její existence obrovská - s jejím obrázkem bylo vydáno rekordní množství pohlednic, její charakteristická siluleta byla prezentována jako Rigi Jizerských hor, až do Kořenova se odtud jezdívalo na saních i lyžích.

Poblíž rozhledny tradičně stojí dřevěnný stánek s občerstvením, zajímavý je i kamenný stůl s lavicí u jejího vchodu a pamětní deska expedice Altaj 2007 na počest Járy Cimrmana.

Za věží na uměle vytvořené plošině směrem ke Kořenovu je nově zrekonstruovaný kamenný válečný kříž maltézského typu. Kříž byl po cca 65 letech na podzim v roce 2011 obnoven skupinou místních obyvatel - nadšenců pro vojenskou historii z Tanvaldu a okolí. Kříž a okolní terénní úpravy včetně do půlkruhu vztyčených cca 30 kamenů sloužil jako pietní místo, symbolický hřbitov zdejších německých obyvatel, padlých v I. světové válce. Kameny sem byly dle historických pramenů dopraveny jednotlivými okolními obcemi jakožto vzpomínka na padlé. Doba vzniku je datována někdy po r. 1918. Vzhledem k obtížnosti terénu a velikosti nekterých kamenů vystavení tohoto místa muselo stát velké úsilí. Kříž tohoto typu je patrně svojí velikostí v naší zemi unikátní. Kříž byl za zpěvů vlasteneckých písní zničen a shozen do stráně po skončení II. světové války Turnováky v době divokých odsunů německého obyvatelstva, které je odpradávna spjato s tímto krajem. Postupná obnova kříže a prostranství před ním je mnohými považována za první krok k osvětlení zdejšího mnohdy komplikovaného soužití Čechů a Němců a jako nový pokus o vyrovnání se s pohnutou historií tohoto kraje. V kraji to opět po desetiletích rozjitřilo již téměř zaniklé emoce mezi starousedlíky a reakce jsou smíšené, i když postupně převažují kladné ohlasy. (volně převzato z textu p. Staňka, správce rozhledny)

Z rozhledny je za dobrého počasí opravdu krásný výhled. Jsou odtud vidět západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, roztroušená zástavba horských chalup Jizerských hor až k přehradě Souš a hora Jizera v pozadí, ale i Zvičina, Mužský, Bezděz, Ralsko a Lužické hory.

Otevírací doba: duben PO-NE 10:30 - 17:30 květen - červen ÚT-NE 10:30 - 17:30 červenec - srpen PO-NE 10:30 - 18:00 září - říjen ÚT-NE 10:30 - 17:30 listopad - prosinec PO-NE 10:30 - 17:30 Vstupné je 10 Kč.


Od 21.2.2007 je na Štěpánce v provozu webkamera směrem na Kořenov a Jizerské hory – zkontrolujte si viditelnost před výstupem na http://www.korenov.cz/webkamera.html

V blízkosti rozhledny je možné navštívit rekonstruovaný vybavený objekt předválečného systému lehkého opevnění CH2/248/A-120Z úsek Polubný, podrobnosti o objektu najdete na www.ropiky.net. Po většinu sezóny je přítomný ochotný pan průvodce Dušek, tel. 737376238, cesta k objektu je dobře vyznačená informačními cedulemi.

K této rozhledně byla vydána turistická známka č. 32 (Štěpánka), která je k zakoupení spolu s další řadou suvenýrů a občerstvení ve stánku pod ní.

Více informací na www.jizerkyprovas.cz, kde naleznete mimo jiné aktuální informace o upravených běžeckých tratích v okolí, jejich mapku. Informace o celé oblasti získáte i osobně v novém informačním centru v Kořenovském sedle v objektu bývalého motorestu Beseda, hned vedle hlavního tahu na Harrachov, tel.: +420 725 805 266, ic@jizerkyprovas.cz, otevírací doba Po - Ne: 09:00 až 17:00.

Přímo na kopci je možnost občerstvení ve stánku u rozhledny, v chatě Hvězda či Turnovské chatě nedaleko. Za návštěvu stojí jistě i blízká obec Příchovice na úpatí hřebene, je zde několik možností občerstvení, významný farní kostel či známý lyžařský areál U Čápa.

Keška je součástí série České rozhledny a série keší na počest Járy Cimrmana.

Pokud se vám listing a keška líbí, budem rádi, když ji ohodnotíte.

Zdroj informací: http://www.korenov.cz/infostepanka.html a mnoho dalších

Kešky na pocest Járy Cimrmana
Ceské rozhledny

Additional Hints (Decrypt)

Uyrqrw zrmv xnzral ancenib bq ceípubmí prfgl x ebmuyrqar

ybbx nzbat fgbarf evtug fvqr sebz neeviny ebnq gb ivrj-gbjre

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.