Skip to content

<

Červená Lhota

A cache by skaut-strakonice adopce Saman Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/23/2004
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Romanticka cache pri pohadkovom zamku / Romantic cache next to the fairy-tale water chateau

Romanticka cache pri pohadkovom zamku / Romantic cache next to the fairy-tale water chateau

"Zámek Cervená Lhota stojí na skále u rybníka, cihlou prikryté, pokojíku k bydlení, sklepy suchý a podzemí, kuchyne, maštale dost v nem príhodný..." písalo sa o nom už v roku 1654.

Preco je omietka zámku cervená?

Podle nejrozšírenejší povesti za to "muže" konflikt mezi protestanty a katolíky. Guntram, syn Kábu z Rybnan, se proti vuli rodicu oženil s Johankou, dcerou Rutu z Dírné. Mladí se po svatbe zacali hádat kvuli rozdílné víre, až jednou Johanka vyhodila z okna kríž, u kterého se její manžel modlíval. V tu chvíli se zdvihla divoká bourka, Johanka vypadla za krížem na skálu a zabila se. Krvavé skvrny byly nekolikrát zabíleny, ale pres noc se vždy objevily znovu. Nakonec byla použita barva cervená, která zámku už zustala.

Podla inej teorie dali meno zamku cihly:

Zámek uprostred rybníka vznikl na skalnatém ostrohu na základech puvodní stredoveké tvrze. V první polovine 16. století nevelkou, ale dobre opevnenou tvrz koupil Jan Kába z Rybnan a zacal ji prestavovat na zámek. V pracích pokracoval další majitel, podnikavý Vilém Ruta z Dírné. Zámecek se puvodne jmenoval Nová Lhota. Prívlastek Cervená dostal až pocátkem 17. století, zrejme podle barvy cihel ci strechy. Zámek byl znovu prestavován kolem roku 1641, kdy patril katolickému šlechtici Vilému Slavatovi z Chlumu a Košumberka.

V roce 1900 pripadla Cervená Lhota nejmladšímu z rodu Schönburgu Janovi, který byl rakousko-uherským vyslancem ve Vatikánu. Pod vlivem italského pobytu se rozhodl zámek upravit v renesancním duchu. Prestavba vedená vídenským architektem Humbertem Wachlerem z Moltheimu se uskutecnila v letech 1902-1910 a práve tehdy dostal zámek typický pohádkový vzhled. V roce 1945 objekt zkonfiskoval stát a zrídil zde detskou zotavovnu. Nyní je správcem Národní památkový ústav v Ceských Budejovicích.

Cervená Lhota je ctyrkrídlá jednopatrová budova s vjezdem na severní strane. Prístupná je po kamenném moste z roku 1626, který nahradil puvodní most padací. Na malém nádvorí se nachází arkáda s kovanou renesancní mríží. Turistum cekajícím na prohlídku slouží zahradní šachy.

Místnosti v zámku jsou zkrášleny štukem a vybaveny starým nábytkem, kachlovými kamny, sbírkou obrazu, cínovým nádobím, sklenenými poháry, porcelánem i hudebními nástroji. Návštevníci si mohou prohlédnout šestnáct útulných, komorne ladených interiéru od renesance po biedermeier. Mimorádne zajímavá je pánská pracovna, barokní jídelna s bohatou štukovou výzdobou i puvabný francouzský salon. V pameti mnohému utkví karikatura Ošklivé vévodkyne Markéty Tyrolské a Korutanské zvané Pyskatá od francouzského rytce Gillese Demarteaua.

K zajímavostem patrí i zlatý poklad. Pri úpravách z roku 1974 bylo nalezeno v zazdeném starém rodinném trezoru asi ctyricet zlatých šperku.

Z oken zámku se otevírají pusobivé pohledy pres vodní plochu do parku. Kaple Nejsvetejší Trojice je obklopená starými lipami a duby. Je ze 16. století a stavená byla jako hrobka pro zámecké pány. Nyní se tu konají romantické svatby. Zámek je vyhledáván filmari. Natácely se tu filmy o Petru Vokovi ci Zlatovláska.

Informacie o otvaracich hodinach najdete tu.

Zlaty poklad uz bol najdeny, ale nebol to jediny poklad v okoli. Prajem Vam prijemnu a romanticku prechadzku pri hladani pokladu Cervenej Lhoty :-)

skaut-strakonice


The cache is hidden next to the Romantic Renaissance water chateau Cervena (Red) Lhota.

This charming chateau was built on a location once occupied by a fortress, built during colonization of the area in the 12th and 13th centuries.It's located in beatiful nature of south Bohemia.Rebuilt to quasi-renaissance in 20th century.

Historical and architectonic development:

The earliest records of the castle mention the Podlavicka family from Lhota in the second half of the 14th century (1382). Another important date in the history of Cervena Lhota was the year 1530, when the fortress was sold by Divis Boubinsky of Ujezd to Jan Kaba of Rybnany. The latter invited the Italien architect Giovanni Spazio to reconstruct the uncomfortable fortress into a small but charming renaissance chateau. Soon after however, in 1597, the Kabas sold the chateau to the Rut family from Dirna. Following the defeat of the Czech nobility in the Battle of White Mountain (1620), and despite the fact that this protestant family did not participate in the revolt, they later lost all their property and were never able to reclaim it.
Between 1620 and 1621 Cervena Lhota was occupied by the imperial commander Baltazar Marradas and the following year (1622) the entire dominion was bought by the Italian Antonio Bruccio. Since he died childless, in 1638 his property again reverted to the royal chamber, from which it was bought in 1641 by Vilem Slavata of Chlum and Kosumberk, lord of nearby Jindrichuv Hradec.
In the second half of the 17th century, the descendants of the very same Slavata family further reconstructed Cervena Lhota. They built a forward tower with a baroque portal and had the chateau rooms decorated with frescos and elaborate stucco work. After the Slavata family name died out, the dominion was taken over by Windisgratzs. The dominion declined remarkably under their mismanagement and finally they were forced to sell it to the free-born lords of Gudenus. During the mastership of Josef Petr of Gudenus, Cervena Lhota suffered froma fire and the chateau was partly damaged.
The last owners of the Cervena Lhota dominion were the Schonburgs. Though permanently settled in Vienna, this princely family, whose members made their names as diplomats, politicians and soldiers, looked after Cervena Lhota carefully. In the course of years the Schonburgs had the chateau remodelled twice. The first time was in the 19th century in the then popular style of romantic Gothic. The second rebuilding was carried out in 1910 when the German architect Humber Walcher of Moltheim attempted to return the chateau to its original Renaissance appearance. The Schonburg family resided at Cervena Lhota until 1945. The chateau is 4-flier two-storey building built on a rock in the middle of a lake. Formerly it was a small fortress on a rock above a stream. Later, in the 17th century, the stream was dammed a and there arose a lake with an island. The enter into the chateau is along a stone-bridge, which has replaced ancestoral drawbridge. In the axis of the bridge there is a tower with a baroque portal (1641). Through a porte-cochere it's possible to enter on a small yard. Vaulted ground-floor of this part is rest of the fortress. Arc quasi-renaissance gables from 1903- 1912 determinate the character of the object.

You should find the informations about the opening hours here.

I wish you a nice and romantic hunt :-)

skaut-strakonice

Série Filmová místa

Additional Hints (Decrypt)

PM: Hcebfgerq mnoenqyv, nfv 1 zrge anq mnoenqyvz ir fxnyav qhgvar
RA: va gur ebpx pnivgl nobhg 1 zrgre bire gur zvqqyr gur unaqenvy

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.