Skip to Content

<

GEOHRA 2004_SOUTH

A cache by XB3 adopted by Garmin Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 9/1/2004
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size: large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


GEOHRA 2004 - prvá, na Slovensku založená séria

Táto séria pozostáva zo štyroch tradičných kešiek a jednej mystery kešky. Zaujímavou vzácnosťou je, že všetky krabičky sú už viac ako jedno desaťročie funkčné takmer v originálnom prevedení. Pôvodný charakter tejto série bola určitá forma súťaže, ktorej vyvrcholením bol event, na ktorom sa konalo verejné zlosovanie tých kešerov, ktorí dokázateľne našli všetkých 5 kešiek Geohry 2004. Vylosované boli zaujímavé a na tú dobu pomerne hodnotné veci.
Keďže čas pokročil, ceny boli rozdané a event zaarchivovaný - všetko smerovalo k tomu, že kešky Geohry 2004 stratili svoj zmysel a pôjdu do archívu tiež. No ukázalo sa, že opak bol pravdou. Akýmsi zázrakom všetko fungovalo mnohé roky ďalej a krabičky prežívali aj vďaka kešerom, ktorí sem tam urobili drobnú údržbu, no hlavne kvôli tomu, že skrýše sú schované v nehostinných alebo neprístupných miestach, kam okrem kešerov nezavíta takmer nik.
Ďalšou zaujímavosťou je, že vznik tejto mini série bol v čase jej založenia nadčasový a ako keby predznamenal ďalší vývoj geocachingu nielen na Slovensku, ale aj vo svete - o mnoho rokov neskôr začalo totiž v celom gecachingovom svete vznikať množstvo sérií - tzv. power trailov.

Táto mini séria je však (okrem toho, že je na Slovensku najstaršia) iná v aj tom, že ju s veľmi veľkou pravdepodobnosťou neurobíte za jeden deň. Aj keby ste sa na to podujali, radím vám, nerobte to. Postupné nachádzanie jednotlivých skrýš je síce časovo náročné, ale dá vám omnoho viac zážitkov, ako keby ste sa za nimi naháňali v jednom dni. Všetky sú totiž umiestnené v atraktívnych, niekedy ťažkých a niekedy aj neprístupných terénoch, ale ich objavenie si isto vychutnáte. Ak sa podujmete sériu nájsť, navštívite postupne všetky štyri póly Slovenska - východ, západ, sever aj juh.
V čase vzniku, keď ešte nebolo v teréne schované také množstvo krabičiek, to boli aj v skutočnosti najkrajnejšie kešky na Slovensku, no dnes už existujú skrýše, ktoré sú schované ešte bližšie ku krajným bodom.

Ak sa vám podarí skompletizovať všetky štyri tradičné kešky a nezabudnete si odpísať (odfotiť) bonusové čísla, nič vám nebude brániť v tom, aby ste mohli nájsť aj bonusovú mystery kešku, ktorá je akýmsi vyvrcholením celého vášho "pechorenia sa" za touto historicky vzácnou sériou. Môžem vás ubezpečiť, že aj bonusová skrýša je schovaná na atraktívnom a zaujímavom mieste Slovenska.


GEOHRA 2004 - JUH

SK:
Táto skrýša vás zavedie na juh Slovenska, konkrétne do blízkosti "južného pólu Slovenska", ktorý sa nachádza približne 2700 metrov západne od tejto kešky (pozri STAGE1).

Krabička je pravidelne "trápená" občasnou veľkou vodou, ktorá pár metrov od brehu Dunaja nie je ničím výnimočným. Už niekoľkokrát bola odplavená, no vždy sa našla dobrá kešerská duša, ktorá doniesla a uložila nový "kýbeľ" na finálne súradnice. V súčasnosti (február 2016) je keška zaťažená zvnútra i z vonka veľkými kameňmi a dúfam, že teraz na ňu nemá ani 100 ročná voda. Opakujem - dúfam. Príroda je silná a nevyspytateľná - každoročné jarné topenie snehu alebo letné búrky v Alpách ukážu, aká je skutočnosť.

Skrýša je ukrytá vo veľmi neprístupnom a podmáčanom lužnom lese. Mnoho kešerov, ktorí ju hľadali, sa presvedčilo o tom, že aj na území Slovenska sa môže nachádzať džungľa. Zistia to aj tí, ktorí si nedajú povedať a pôjdu hľadať kešku systémom "rovno za šípkou". Skúste si preto dať poradiť a ísť radšej po lesnej ceste, ktorá začína na STAGE2. Táto vás, síce malou okľukou, ale spoľahlivo dovedie až na krásne romantické miesto na brehu Dunaja, pár desiatok metrov od skrýše. Aj tak vás bude čakať boj s bujnou vegetáciou, ale je rozdiel či je to 70 metrov alebo 200 a viac metrov.

Ak máte v pláne nájsť aj bonusovú skrýšu, nezabudnite si zapísať alebo odfotografovať bonusové čísla NS a ES. Nezverejňujte tieto čísla, prosím! Vložená kartička s týmito číslami nie je na výmenu - neberte ju, aby si aj ostatní mohli čísla odpísať!

GEOHRA 2004 - SOUTH

EN:
This cache will lead you to the south of Slovakia to the vicinity of the so-called "South Pole of Slovakia". It is located about 2700 m to the west of the cache (see STAGE1).

The box occasionally suffers from floods which are not that uncommon on the banks of Danube river. It's been carried away by the water a couple of times but there's always been a good soul that restored the cache into it's original state. As of February 2016 the cache is encumbered by heavy rocks to prevent it from floating away. I hope it will work, we will see in Spring after the snow melts.

The cache is hidden in a swampy terain of a floodplain forest. Many cachers seeking it learned that even in Slovakia there can be a jungle. You will learn it too if you will follow the most direct path available. Take my advice and use the trail that starts at STAGE2. It is slightly longer, but it will lead you to a beautiful place on the bank of Danube river only a couple of meters from the hidden cache. Even so, you will probably have to fight your way through the lush vegetation.

If you want to find the bonus cache, don't forget to note the bonus numbers NS and ES. Do not publish these numbers, please! The card with these numbers is not tradable - please keep it in the cache for people that come after you.


Preklad: Daneus

História listingu:
01.09.2004 - verzia 1.0 (založenie kešky)
11.12.2015 - verzia 1.0 (adopcia kešky od pôvodnégo majiteľa GARMIN SK)
14.12.2015 - verzia 1.1 (údržba + vložené bonusové čísla)
10.02.2016 - verzia 2.0 (kompletná zmena listingu)
30.12.2016 - verzia 2.0 (doplnenie chýbajúcich atribútov)
06.05.2018 - verzia 2.1 (údržba skrýše a následná korekcia súradníc)

Free counters!

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

346 Logged Visits

Found it 301     Didn't find it 10     Write note 13     Archive 1     Needs Archived 2     Unarchive 1     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 2     Needs Maintenance 8     Owner Maintenance 4     Update Coordinates 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 122 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.