Skip to Content

<

Knovízská & štítarská

A cache by Pajast, adopted from Hajtra & Zuzik Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/01/2005
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cesta za knovízskou a štítarskou kulturou

Tuto poměrně dlouhou multikeš v roce 2005 založili Hajtra a Zuzík. Provede Tě z pražských Modřan zajímavými místy až za hranice hlavního města, do prostorů bývalého keltského hradiště Závist. Trasu můžeš absolvovat pěšky či na kole a její obtížnost bude záviset na tom, za jakého počasí se na ni vydáš a jakou cestu mezi jednotlivými zastávkami si zvolíš. Na kole je dlouhá asi 11 kilometrů. Pěšky to může být kratší, ale nejkratší cesta nemusí být zrovna nejsnadnější. Při pěším přesunu můžeš částečně využít i příměstké autobusové linky.

Vzhledem k tomu, že se Hajtra odstěhoval a nemohl už údržbě keše věnovat náležitou péči, adoptoval jsem ji v roce 2010 od něj. Tím, jak se věci na trase výletu postupně mění, nebylo už možné zjistit některé indicie, které byly uvedeny v popisu. Po adopci jsem tedy nejprve musel celou trasu projet a zaměřit indicie nové. Snažil jsem se zachovat původní trasu, co nejvíce to bylo možné. Zmenšil jsem však počet zastávek a zjišťovaných indicií a snažil se co nejvíce zjednodušit výpočet finálových souřadnic.

Trasu můžeš absolvovat celou naráz nebo si ji rozdělit na etapy, jak Ti bude nejlépe vyhovovat. Počítej s tím, že zabere několik hodin. Při pěší túře si raději vyhraď celý den. Jednak můžeš cestou posbírat pár dalších keší a také je potřeba myslet na cestu zpátky. Pokud budeš chtít využít své motorové přibližovadlo, počítej s tím, že na některá místa se s ním nedostaneš a budeš stejně muset jít pěšky. A navíc se nejspíš ochudíš o nejlepší části celé trasy.
Zastávka Na Beránku

Vyrážíme

Začínáme na autobusové zastávce Na Beránku (konečná linek 150 a 253, dále zde zastavuje linka 341). Tady nebudeš nic zjišťovat. Přesuň se na první zastavení. Nebo rovnou začni tam.

1. a 2. zastavení

Přišli jsme k do údolí Cholupického potoka, který teče (nebo často neteče) od letiště Točná do Komořan, kde se vlévá do Vltavy. Na souřadnicích se N 49° 59.733 E 014° 25.485 na potoce nachází:
- mlýnek (B = 8)
- železná lávka (B = 7)
- betonový propustek (B = 3)
- nic z výše uvedeného (B = 0)

Lávka Nyní pokračuj po cestě proti proudu potoka. Potok budeš vícekrát překračovat z jedné strany na druhou. Původně zde byla řada lávek a jedním z úkolů bylo jejich počítání. Lávky však zřejmě nikdo příliš neudržuje, a tak některé z nich už vzaly za své a jiné tento osud nejspíš čeká v brzké době. Ale možná se i dočkají obnovy. Každopádně počítej s tím, že občas budeš muset potok přeskočit či přebrodit. A taky tu často bývá bahno. (Jaký div!) Možná tu potkáš vyznavače adrenalinu na horských kolech. Toto je jejich oblíbený terén.

Cestou podél potoka uvidíš taky jedno zvířátko:
- ovečku (D = 4)
- kočičku (D = 6)
- srnečka (D = 8)

Pozor, u tohoto místa neuvádím souřadnice. Tak ho nemiň. Ale myslím, že to nepřehlédneš.

Letiště Točná

3. zastavení

Na konci údolí vyjdeš či vyjedeš z lesa a přijdeš k letišti Točná. Na souřadnicích N 49° 59.212 E 014° 25.526 stojíš před hlavní budovou. Zde zjistíš indicii A:
Na stěně budovy se po levé straně nachází panel s povídáním. Spočítej všechny chyby v textu (překlepy i hrubky). Pokud je výsledek dvouciferný nebo trojciferný, proveď ciferaci.
Anebo ne. Povídání si klidně přečti, je docela zajímavé, ale chyby nepočítej. Je jich tam opravdu hodně. Těžkou mysterku na ověření toho, co si pamatuješ z hodin českého jazyka, teprve nosím hlavě. Zde raději zjisti něco jednoduššího.
Tak tedy: Na čelní stěně vidíš velký bílý nápis. Kolik písmen je na třetím řádku? To bude A.

Donedávna bylo možné využít zdejší občerstvovnu k osvěžení pěnivým mokem či točenou kofolou. Na to si teď bohužel musíš nechat zajít chuť. Na letišti probíhá přestavba, ale po ní se hospůdka opět možná otevře. Zatím si raději na cestu s sebou vezmi pořádnou svačinu.

Nový majitel na letišti buduje také expozici starých letadel. Již nyní můžeš některá z nich vidět.

4. zastavení

Od letiště pokračuj na kruhový objezd v Točné. Do cesty se postavil nový dálniční obchvat, který budeš muset obejít či objet. Nejvhodnější je vzít to zadem kolem letiště přes rozcestí na souřadnicích N 49° 58.781 E 014° 25.453. Z tohoto místa můžeš pokračovat buď po zelené turistické značce přes vrch Čihadlo, kde dříve bývala protiletadlová základna, nebo více vlevo po polní cestě. Obě cesty vedou do místní části Točná.

Z centrálního kruháku (vlastně šišáku) na Točné (N 49° 58.362 E 014° 25.891) vybíhá západním směrem Branišovská ulice směr Komořany. Zjisti, jakou nejvyšší rychlostí zde můžeš jet. Vyděl toto číslo deseti a získáš E. (Pozor! Je to značka umístěná hned za křižovatkou. Nikoliv ta, která se nachází o kus dál před přechodem pro chodce!)

Překonat dálnici mezi letištěm a Točnou byla hračka. Cestou k dalšímu zastavení však musíš překonat Břežanské údolí. A to už rozhodně žádná sranda nebude. Pěšky se můžeš pokusit jít přímo a najít nějakou celkem schůdnou cestu. Procházku růžovou zahradou však rozhodně nečekej. Dobrodružství Tě tam zcela jistě čeká.

Pokud však jedeš na kole, rozhodně to přímo nezkoušej. Snadnější je přidat si navíc několik kilometrů většinou po rovině, a to přes Dolní Břežany, kde se můžeš najíst a napít a máš při tom poměrně velký výběr. Jdeš-li pěšky a máš-li zrovna štěstí, linka 341 Tě přiblíží do Dolních Břežan. Na náměstí je možné přestoupit na linku 333, která jede do Lhoty. O víkendech však jsou intervaly mezi jednotlivými spoji dosti dlouhé. Pokud chceš využít autobus, doporučuju zjistit si předem, kdy jede. Ve všední den to však jezdí minimálně jednou za hodinu, někdy i po 15 minutách.

Jinou možností, jak lze na kole překonat údolí, o něco kratší, ale o mnoho náročnější, je sjet po zelené dolů, pak pokračovat doprava po silnici podél potoka zhruba 600 metrů, než budeš mít po levé straně altán a ohniště. Odtud pak pokračuj přes rozcestí na N 49° 58.043 E 014° 24.459 dále po modré do kopce.

5. zastavení

Na rozcestí turistických značek na souřadnicích N 49° 57.734 E 014° 24.901 se podívej na rozcestník, kam všude odsud můžeš dojít. Zjisti tyto vzdálenosti: do Jarova na vlak po žluté, k Hálkovu pomníku po modré a do Dolních Břežan po zelené. Součet těchto údajů dává C.

Závist byla v době keltského osídlení zřejmě nejvýznamnějším centrem na území dnešních Čech. Osídlena byla však již v době bronzové, o čemž svědčí nálezy z období kultury knovízské a štítarské. Nyní už tedy směle vstup jednou z bývalých bran do hradiště, kde na tebe čeká již poslední zastávka před finálem.

6. zastavení a finále

Dále pokračuj např. po žluté na nejvyšší místo naší výpravy (N 49° 57.738 E 014° 24.462), kde se nacházela akropole – centrální část oppida. Tam zjisti, kdy bylo po skončení archeologických vykopávek místo opět zahrnuto a uvedeno do původního stavu. Poslední číslice letopočtu dává F (200F). Pak ještě zjisti, ve kterém roce (60. léta) zde výzkumné práce začaly. Poslední číslice tohoto letopočtu dává G (196G). Nyní už všechno víš. Můžeš chvilku posedět a posvačit a mezitím si spočítat souřadnice místa, kde se nachází poklad:

N 49° 57.ABC
E 14° 2D.EFG

Kontrola: Ciferný součet dává 65.

Vzhledem ke vzdálenosti, kterou jste až sem museli absolvovat, je to opravdu už jen, co by kamenem dohodil.

Prosba: Věci na trase, kterou rozhodně neprocházím každý den, ani každý týden, ba ani každý měsíc, se občas mění. Některé indicie prostě zmizí nebo jsou zkreslené. Pokud narazíte na problém, nezapomeňte mi ho nahlásit. Jedině tak můžu rychle reagovat a dát věci do pořádku.

Procházíte-li trasu po etapách, pro jistotu se vždy přesvědčte, že máte aktuální zadání. Pokud se na trase něco změní, musím občas upravit způsob zjišťování některé z indicií. Hodnoty a konečný výpočet se však snažím vždy zachovat, abych Vám neznehodnocoval vynaložené úsilí. Čísla, která jste si uložili dříve, platí i nadále.

Děkuji a přeji šťastný lov!

Additional Hints (Decrypt)

Qin qbhoxl n wrqab gbemb fgebzxh.

Zhmrf cbhmvg v sbgbancbirqh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

347 Logged Visits

Found it 298     Didn't find it 9     Write note 20     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 4     Enable Listing 4     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 6     Update Coordinates 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 78 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.