Skip to content

Slavnosti snezenek Multi-cache

Hidden : 10/18/2005
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description: 

SLAVNOSTI SNEZENEK

 

Motto: Kliknete zde

Udelejte i vy neco pro rodinu a pojdte k nam do Kerska

V listingu jsou pouzity texty s laskavym svolenim Mestske knihovny v Nymburce. Kurzivou jsou psany texty pana Hrabala.

    Zacneme v miste, kde nás prijme restaurace Hájenka (v níž se cepuje nymburské Postrižinské pivo. Její interiér zustává zachován téměř tak, jako když sem chodíval Bohumil Hrabal na pivo Od r.2019 se změnil pronajimatel a toto již neplatí). Pokracovat budeme po tzv. Betonce, páteri Kerska. Všechny aleje jsou totiž v lesním meste znaceny císly. " Víte, že osada Kesko byla rozdelena a ocíslována podle orientacního plánu Nového Jorku?  že pátá Avenue je Betonka a pobocné aleje jsou nujorské Street?  Po levé strane oznaceny císly lichými, po pravé strane sudými? že shury se orientacní plán osady Kerska podobá listu kapradiny?"
Budeme se ridit specielnimi zlutozelenymi znackami, po kterych absolvujeme okruh dlouhy cca 9km.
Kousek dál vpravo je lesní ateliér Kuba, v jehož výstavní síni se pravidelne strídají  výstavy predních ceských výtvarníku, fotografu a lidových umelcu a z puvabné prodejnicky si každý návštevník odnese nejakou drobnost na památku. V kvetnu se na zahrádce Lesního ateliéru koná slavnost Hrabalovo Kersko.

    K další zastávce urcite pobídne Josefský pramen se svou chladnou minerální vodou a prilehlá hospudka U Pramene, kterou ovšem místní nazývají Domecek. "Víte, že Pramen sv. Josefa je v hloubi 89 metru (nynější vrt 80,6 metru), že jeho voda sem stéká po zlomech v zemi až z Jizerských hor a že cesta té horské vode trvá do Kerska skoro sedmdesát let?"

Pokracujeme k mistu, kde stoji stojí nenápadná chata, v níž vznikla vetšina Hrabalových knížek. Stul, na nemž klapával kufríkový Consul (mužete ho videt v nymburském Muzeu Bohumila Hrabala), i kocenky otírající se o Mistrovy nohy však už nenávratne zmizely.  Po chvíli nás kroky dovedou k zátocine mohutného toku Labe. "Víte, že za cervencových nocí tlukou v Kersku slavíci? Lze jim naslouchati z pešinky podle Labe, od Kamene k Prívlakum, nebo když pres reku zpívají ukryti v lužních mydlovarských lesích?"

    Doprava vede cesta do kopecka a tady najdeme mezi ostružinami dvacátý první z jednadvaceti ceských menhiru, vztycený už dávno pred Kelty. Ceká nás krátký úsek chuze po silnici, brzy ale odbocíme mezi chatami opet do lesa.  (Po silnici se dá za nekolik minut dorazit do Hradištka, kde je možné se v restauracích U Nemcu ci U Kocánku obcerstvit.) My ale dojdeme na rozcestí turistických cest Pastvište a dáme se po cervené a u dalšího rozcestníku pokracujeme na odbocku k památným borovicím. První z nich - Švarná Tonka, už bohužel nevydržela bicování blesku a uschla a po uraganu Kyril byla vyvrácena, druhá - Krásná Pepina, každého svým monumentálním vzhledem uchvátí. "

Vratime se na odbocku a pokracujeme puvodnim smerem po cervene. Dojdeme na rozcesti N 50 09,379 E 014 56,121 a dame se vpravo.

(Vlevo bychom dosli cca po 700m ke hrbitovu v Hradistku, kde muzete navstivit hrob Bohumila Hrabala ."Už tam na me cekají," ríkával spisovatel v posledních letech. Mel na mysli své drahé rodice a strýce, které duverne známe z Postrižin jako Maryšku, Francina a Pepina, a samozrejme i manželku Pipsi a bratra Slávka. Ted tam ceká s nimi, až se pred pomníkem  s oprenou kamennou rukou a "tunelem podle Moodyho" zastavíme, vzpomeneme, položíme kyticku. )

Když mineme hájovnu V Chobotu, dojdeme na cestu zvanou Nymburacka N 50 09,014 E 014 56,022, jedinou šikmou alej v pravoúhlém delení Kerska. "Víte, že na konci Nymburacky v dubovém háji kvetou nejkrásnejší kerské konvalinky, že odtud je nejhezcí pohled pres luka a pole na Sadskou ?"

    Nalevo od aleje je lokalita zvaná Tvrzište, tady stávala ve 14. století tvrz a ves Krí, lidove zvaná Kersko, jež zanikla za husitských válek. Po nekolika stech metrech staval na konci velké paseky Svícnový smrk, bohužel už uschl byl vyvrácen a tak jeho zbytky leží na zemi "Víte, že ... kde se ríká v Erbu, a že v tom erbovním lese stojí dokonale ukrytý gigantický smrk starý asi dve ste let a že jeho spodní vetve se podobají sloním chobotum a z jednoho každého toho korene - vetve vyrustá vzhuru devet smrku, takže celý ten obrovský smrk se podobá devítiramennému jehlicnatému svícnu ?"

  

Svicnovy smrk     Svicnovy smrk

Tohle byl onen svicnovy smrk . Dnes jiz neexistuje. Okolni les vykaceli a on osamoceny dlouho nevydrzel.
Jeho torzo (viz fota) můzete najit na N50°08.774 E014°55.125 dojdete tam po modrém značení od GC1HEQP Nymburacka(visit link)

1. Zastaveni - Hajenka N 50 08,804 E 014 54,467

Nad okny je velka cedule na niz je naznacena matematicka operace. Provedte ji! =A

 1st Stop N 50 08,804 E 014 54,467

A big notice with mathematical operation is above windows. Realize it! = A

 

2.Zastaveni - Josefský pramen N 50 09,244 E 014 54,590

Pobliz je autobusova zastavka. Prvni cifra cisla linky = B

2nd Stop ­ Joseph spring N 50 09,244 E 014 54,590

There is a buss stop close to it. First number of buss line = B

3. Zastaveni - Hrabalova chata N 50 09,570 E 014 54,170

Na informacni tabuli pred chatou spoctete statni vlajky = C

3rd Stop ­ Hrabal´s cottage N 50 09,570 E 014 54,170

Count national flags on information board in front of the cottage = C

 

 

4. Zastaveni - menhir N 50 09,910 E 014 55,341

Vpravo od kamene je na plote zluta tabulka s cislem. Jedno cislo se dvakrat opakuje = D

 4rd Stop ­ menhir N 50 09,910 E 014 55,341

The yellow sign with number is on the right hand side from the stone on fence. One number is there twice = D

 

 

5. Zastaveni - Krasna Pepina N 50 09,332 E 014 55,753

Na cervene tabulce je letopocet ve tvaru 1EF1

 5rd Stop ­ Beautiful Pepina N 50 09,332 E 014 55,753

There is a year on the red plate1EF1

 

 

 

 

Kes je ukryta na souradnicich:

N 50 08,E(B+D)(E-C)

E 014 54,(A+E)FB

The cache is hidden on coordinates:

N 50 08,E(B+D)(E-C)

E 014 54,(A+E)FB

Série Filmová místa

Slavnosti snezenek


K připomínkám k umístění finálky. Pět let byla úplně jinde, pak ale les vykácen a téměř hned vedle vyrostly nové budovy. Od roku 2011 je na novém místě, které bylo zpočátku dobře přístupné ale poroučet přírodě, kde má co vyrůst neumím.
10/2014 pařízek vyvrácen, kryt zmizel následně opraveno.
3/2018 kus pařízku odlomen kryt opět zmizel.
6/2018 nové víčko pixly nový kryt.

Additional Hints (Decrypt)

Cnerm, cevxelgl zrpurz
Fghzc, pbirerq jvgu zbff

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)