Skip to Content

This cache is temporarily unavailable.

Mel-Man: Mám ověřeno, že kešku někdo, ani ne po měsíci od renovace, opět odnesl...

More
<

Jezerka

A cache by Mel-Man Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/19/2005
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Historie domu číslo 1451/36, stojícího uprostřed parku Na Jezerce, sahá do počátku 19. století. Původně klasicistní objekt dnes slouží jako Divadlo Na Jezerce.


USEDLOST 
Dům číslo 1451/36 byl původně postaven ve stylu klasicismu jako hospodářská usedlost. (tzv. Šustrovka). Počátkem 20. století ji majitel, pan Votruba, přestavěl na výletní restauraci. V blízkosti časem vyrostly venkovní terasy, altánek a kuželna. O nedělích sem proudily rodiny s dětmi, které si hrály v parku, zatímco rodiče si mohli zatančit a poklábosit nad šálkem kávy či půllitrem piva. V roce 1924 byl uvnitř objektu otevřen divadelní sál. V padesátých letech proběhla kompletní úprava objektu na kulturní dum. V roce 1968 prostory domu bezplatně (tak to tehdy chodilo) převzala Československá televize v rámci připravovaného experimentálního přechodu na barevnou televizi. 
Od roku 1975 odtud mohli diváci sledovat pořad Vysílá studio Jezerka.
Poprvé se v něm na televizní obrazovce objevil Fero Fenič.
V osmdesátých letech se do studia nastěhovali televizní publicisté. V listopadu 1989 prošlo Jezerkou cca 60 televizních štábů z celého světa. Vznikl tak hodinový dokument pod názvem Jak nás viděl svět, který zhlédli diváci při příležitosti prvního výročí "Sametové revoluce."
V roce 1992 tu začala pracovat tvůrčí skupina Karla Hynie, která odtud vysílala každou středu pořad Politika pro každého aneb Horoskop. V historicky posledním dílu byl zařazen i střihový film o dvacetiletém působení televize v domě Na Jezerce.
Po tzv. Sametové revoluci v restituci získali dědici zpět část Jezerky a tím se zkomplikovalo její následné využití, protože delší dobu se město nemohlo shodnout s majiteli.
Prázdný dům tak začal po odchodu televize chátrat. Po urovnání sporů se radnice Prahy 4 rozhodla pro rekonstrukci do původní klasicistní podoby, coby Kulturně-společenské centrum. Prostory ve výběrovém řízení získala Divadelní společnost Jana Hrušínského (tak to tehdy chodilo), která zahájila provoz Divadla Na Jezerce v roce 2004. K divadlu patří divadelní restaurace.
Celá budova je nemovitá kulturní památka. Vlastníkem je Hlavní město Praha.

PARK
Původně plocha náležela k usedlosti Šustrovka. Ve 30. letech 20. století byly postaveny okolní činžovní domy a po roce 1946 vznikl park. Velké výškové rozdíly původní rokliny byly upraveny terénními navážkami podle návrhu zahradních architektů Jiřího Novotného a Jaroslava Schollara.
Park Jezerka je památkově chráněný areál.

JEZÍRKO 
V Jezerce býval velký dub a u něj pramen, který měl vývěr ve zvláštních kamenných hrázích, zvaných Libušina vana. Celé toto podivné místo se zachovalo na podrobné kresbě Adolfa Liebschera z konce devatenáctého století. Jeste nedávno bylo v parku několik velkých kamenů z tohoto původního jezírka, které sloužily jako pomníčky padlých v revoluci 1945. 
Z jezírka vedlo na Vyšehrad dřevěné potrubí - bylo objeveno při stavbě pankrácké vozovny cca v roce 1928. 
Jezírko bylo časem přeneseno asi o sto metrů níže. Bylo pak mezi hudebním pavilonkem a restaurací. Tehdy byly v okolí zahrádky, uhlířství, tenisové kurty. Jezírko se ledovalo a led byl ukládán do sklepa pod hudebním pavilonkem. 
Původní pramen jezírka byl prý před statkem Reitknechtka na dně mělké propasti, kde žili v jezírku čolci.
Po roce 1948 byla bývalá obora přeměněna na park a jezírko zrušeno. Krátce po dokončení parkové úpravy však přišel prudký déšť. Spodní voda začala vyvěrat na povrch, až vyplavila zadní trakt Dělnické pekárny, který byl na hlavni ulici. A tak bylo rozhodnuto jezírko zase obnovit, ale opět asi o padesát metrů níže. A tam je dosud, ačkoliv současné vedení městské části se k němu chová historicky nejhůř...
Dokud se o jezírko Úřad MČ Prahy 4 řádně staral,  byla v něm čistá voda a funkční fontána...


ENGLISH
History of the building no. 1451/36, which stands in the middle of the park "Na Jezerce" can be dated since 19. century. Originally clasicists object is in the present used as the theatre.


Pokud budete mít pocit, ze vámi naměřené souřadnice jsou přesnější, využijte možnosti přidat je do svého logu. Diky.
 

KARMA Aktuální verze: místo č.5, krabička č. 27 Aktuální stav: odcizena
Moje uplne první cache a PaBa tu má své první FTF v Praze :-)
Aktuálně v "zimním provedení."
KEŠKY Poslední editace listingu: 18.3.2012 Poslední kontrolní návštěva: 18.1.2020

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.