Skip to Content

This cache has been archived.

NektarBrothers: Archivace listingu kese.

More
<

Nektarova pivni cache / Nektars beer cache

A cache by nektarbrothers Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/22/2005
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jedná se o jednoduchou cache, která je snadno dostupná i pro kocárek. This is a easy cache, see below, you can use baby coach.

Strakonické pivovarnictví má dlouholetou historii. Zahaleno tajemstvím zustává v dobe kolem roku 1230, kdy se na soutoku Otavy a Volynky stavel hrad Bavoru. Z podhradních vesnic vznikly Strakonice. Pivo se zde varilo už pred rokem 1308, ale až 8. prosince 1367 listinou Bavora IV. ze Strakonic získali zdejší obyvatelé várecné právo. Várecné právo dávala vrchnost za poplatek do královské pokladny. Mezi vrchností a meštany vznikaly o várecné právo spory. Po zániku rodu Bavoru se stali pány strakonického hradu maltézští rytíri - Johanité. V roce 1404 obnovil várecné právo první johanitský pán Jindrich z Hradce. I pres toto obnovení várecného práva neprestaly spory mezi mestem a vrchností. Pivo prinášelo mestum zisk. V roce 1488 dosáhly spory mezi mestem a vrchností vrcholu. Proto velkoprevor Jan ze Švamberka vydal mestské privilegium, kterým omezil prodej z panského pivovaru. Spory však pokracovaly desítky dalších let. Strakonictí pravovárecníci upevnili své zájmy 27. listopadu 1538, kdy velkoprevor maltézských rytíru Jan z Wartemberka rozšíril várecné právo a rozhodl, aby poddaní kupovali pivo pouze od pravovárecných meštanu.

Spory mezi vrchností a meštany pokracovaly i v dalších letech. Dokumenty o výrobe piva v dalších letech potvrzovali v roce 1576 Václav Zajíc z Hasenburka a v roce 1577 císar Rudolf II.

V dusledku útrap z tricetileté války se zchudlí právovárecníci v roce 1649 dohodli s mestem na založení spolecného pivovaru v dome cp. 47. V této dobe bylo ve Strakonicích 158 domu s várecným právem. Príchodem velkoprevora Viléma Leopolda z Regensteinu dochází k zákazu varení a prodávání piva. Mestu pomohl až císar Leopold I., který spor urovnal tak, že mesto mohlo pivo opet varit, ale nesmelo jej dodávat do poddanských vesnic a do Bezdekova. Toto zvýhodnení dominikánského piva trvalo po celé feudální období. Právo várecné potvrzuje v roce 1743 císarovna Marie Terezie a v roce 1782 i císar Josef II. Vzhledem ke zpoždování danových odvodu vydal 3. února 1786 císar Josef II. dekret o casove omezených pronájmech meštanských pivovaru. Stalo se tak i ve Strakonicích v letech 1799 - 1865. Prestože od roku 1833 mestský pivovar v cp. 47 za 4000 zl. do neomezeného vlastnictví právovárecníku. Pivovar byl dáván do nájmu sládkum, meštanské, obecní i kontribucní várky se varily strídave. Byl zde rád, který se prísne dodržoval.

V roce 1840 mely mestský i dominikánský pivovar zhruba stejný výstav piva. Dominikánský pivovar stagnoval a byl již jen pronajímán. V roce 1909 v nem byla výroba piva ukoncena. Mestský pivovar se rozrustal a proto precházel z primitivních postupu na prumyslové. Z tohoto duvodu byl v letech 1873 - 1874 na brehu Otavy postaven parostrojní pivovar a z domu cp. 47 byla zrízena sladovna. V roce 1881 pivovar dvojnásobne zvýšil proti roku 1840 výstav piva. Následne v letech 1883 - 1884 jsou pristaveny tri nové sklepy. V roce 1900 byly tyto sklepy ješte kapacitne rozšíreny. Do roku 1914 se varilo svetlé výcepní pivo 10°, svetlý ležák 12° a tmavé speciální pivo "Dudák" 13°.

První svetová válka a vstup do nové Ceskoslovenské republiky nebyl pro pivovar príznivý. Výstav piva se výrazne snížil. Pivovaru trvalo deset let než se dostal z tíživé situace. V letech 1929 - 1930 byla postavena strojovna, r. 1931 kvasírna, r. 1937 kotelna, r. 1939 dokonceno chlazení. Druhá svetová válka mela opet nepríznivý vliv pro odbyt piva. Zlepšení nastalo až po konci války. V roce 1948 byl pivovar znárodnen a zaclenen do národního podniku Jihoceské pivovary Ceské Budejovice. V roce 1953 prechází strakonický pivovar do národního podniku Pošumavské pivovary Protivín. Od roku 1956 je zaváden svetlý ležák 12° Strakonický dudák, který je v sortimentu pivovaru dodnes. Od roku 1958 je pivovar zaclenen jako samostatný závod do síte podniku Jihoceské pivovary Ceské Budejovice.

V devadesátých letech došlo k velké modernizaci strakonického pivovaru. Období let 1990 - 1998 bylo pak casem príprav na jubilejní rok 1999, kdy si strakonický pivovar pripomnel již 350. výrocí svého vzniku. V sortimentu pivovaru jsou žádané druhy piv, k nimž patrí 8° svetlý Nektar, 9° Silver, 10° svetlý Nektar Gold, 10° tmavý Nektar, 11° svetlý ležák Nektar a 12° svetlý ležák Strakonický Dudák. Chut strakonického piva je výrazná a oblíbená. Od 1. 1. 2005 je majitelem a pronajímatelem strakonického pivovaru Mesto Strakonice a jeho nájemcem obchodní spolecnost Meštanský pivovar Strakonice, a.s.

Pivovar

Cache leží poblíž naucné stezky, která prochází strakonickým Podskalím. Naucná stezka je peekná procházka s nekolika informacními cedulemi, celá stezka se však s kocárkem ci na kole projít nedá. Strakonické podskalí je dosti frekventované místo, vede zde cyklistická stezka a je taktéž vyhledávána jakožto místo procházek po "nedelním obede". Cache je umístena poblíže cesty, proto pozor na mudly, je taktéž možné, že se v okolí cache budou vyskytovat mudlovití rybári. Budte proto velmi opatrní a ostražití :) Máte-li cas a chut projdete se po naucné stezce, vede po zajímavých místech našeho Podskalí. Pripravte se na to že budete i šplhat na skály a kopecky, mužete ale nemusíte. V letních mesících cestou zavítejte do stylové hospudky a osvežte se dobrou jedenáctkou.

Additional Hints (Decrypt)

PM: irgenpv bgibe ancebgv prqhyv AF

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,739 Logged Visits

Found it 1,631     Didn't find it 32     Write note 38     Archive 1     Post Reviewer Note 2     Temporarily Disable Listing 8     Enable Listing 8     Publish Listing 1     Needs Maintenance 9     Owner Maintenance 6     Update Coordinates 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 87 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.