Skip to Content

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.

Multi-cache

Metro A

A cache by Paullow Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 2/27/2006
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Listing je v rekonstrukci v souvislosti s otevřením nového úseku V.A
Tématická multikeš, která vás provede po trase metra A.

Historie a zajímavosti trasy

Trasa metra A je druhou nejstarší trasou pražského metra. Projektová dokumentace této trasy zacala vznikat v roce 1969. Návrhy trasy vedoucí z Dejvic na Vinohrady jsou však mnohem starší. S touto trasou se pocítalo již v predválecném návrhu ing. C. J. Hruši z roku 1926.

První predstihové práce na trase zacaly už v roce 1971, slavnostní zahájení stavby bylo pak 20.února 1973, tedy ješte v prubehu stavby vubec prvního úseku pražského metra I.C Kacerov-Sokolovská. Tento den zacali stavitelé razit pravý tratový tunel v úseku Hradcanská - Leninova (dnešní Dejvická). Hlavní rozdíl mezi trasami A a C byl v tom, že trasa A byla s mnohem hlubším založením, nutným pro podchod Vltavy a prekonání terénních nerovností. To se rovnež týkalo stanic, protože všechny, krome Leninovy byly ražené. Daleko vetší nárocnost stavby oproti úseku I.C dokazuje i cena stavby. Zatímco pro témer 7 km trasy C bylo zapotrebí investovat 2,5 mld. Kcs, vcetne pulmiliardového depa, tak za necelých 5 km trasy I.A stát zaplatil tehdy astronomických 4,183 mld. Kcs.
Pri stavbe tohoto úseku trasy bylo ucineno nekolik archeologických objevu. Nejznámejší je asi pozustatek starého mustku ve stanici Mustek, dále byly nalezeny pozustatky románského domu z 12. století ve stanici Staromestská a u stanice Muzeum gotické kamnové kachle.
Za zmínku také stojí výstavba podchodu u stanice Mustek. Ta zacala již roku 1971 a trvala do roku 1978. Po dobu stavby byla veškerá tramvajová doprava v oblasti prevedena na provizorní preložky, které premostily stavební jámu. Další zajímavostí je, že stanice Námestí Míru je vubec nejhloubeji položená stanice v celé síti pražského metra a to celých 53 metru pod povrchem.
První úsek trasy A zahrnoval stanice Leninova (Dejvická), Hradcanská, Malostranská, Staromestská, Mustek, Muzeum a Námestí Míru a byl uveden do pravidelného provozu 12.srpna 1978 v 11 hodin

Již 30. 4. 1974 bylo schváleno souhrnné projektové rešení úseku metra II.A, samotná stavba zapocala v roce 1976. Tato cást trasy A zahrnovala pouhé 3 stanice a to Jirího z Podebrad, Flora a Želivského. Pravidelný provoz na tomto úseku byl zahájen 20. 12. 1980.
Soupravy metra v této dobe byly vypravovány z depa Kacerov na trase C. Jelikož se blížilo otevrení prvního úseku trasy B, prestávalo toto depo kapacitne stacit. Pro výstavbu nového depa trasy A byl vybrán prostor na pomezí Strašnic a Malešic, v tesné blízkosti železnicní spojky pres stanici Praha-Malešice. Stavba spojky Želivského-Depo Hostivar zapocala na prelomu let 1980 a 1981. Spojka byla dokoncena již nekdy v prubehu roku 1984, oficiální uvedení do provozu probehlo soucasne s dokoncením depa 17.10.1985.

Podle puvodních plánu mela trasa A pokracovat ze stanice Želivského úsekem III.A pres stanici Starostrašnická do konecné Prubežná. Z financních duvodu bylo rozhodnuto stavet další stanice na již zprovoznené spojce do depa. Trasa A se tak pomalu prodlužovala smerem na východ stanicemi Strašnická (zprovoznena 11.7.1987), Skalka (4.7.1990) do soucasné konecné Depo Hostivar (26.5.2006).

Dne 6. 4. 2015 došlo k otevření zatím posledního úseku trasy V.A se stanicemi Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a novou konečnou stanicí Nemocnice Motol.

Keš

A nyní se již svezeme samotnou trasou A. Jelikož je to nejkratší trasa pražského metra, nemelo by vám zjištování potrebných indicií zabrat více než 2 hodiny. Záleží však na období, ve kterém se na trasu vydáte. Intervaly souprav jsou: v pracovních dnech 2-4 minuty ve špickách, 5 minut v sedle, 10 minut v ostatních obdobích, o sobotách, nedelích a svátcích je interval 7,5-10 minut ve všech obdobích.
Všechny indicie naleznete v prostorách stanic, nikdy, mimo zacatku a konce, neni potreba opoustet prepravni prostor ba ani jezdit po eskalatorech ci chodit po schodech.


Nemocnice Motol

Petřiny

Nádraží Veleslavín

Bořislavka

Dejvická
Zacínáme ve stanici pod Vítezným námestím. Zde máte za úkol zjistit pocet stanovišt dozorcích stanice, které se nacházejí na nástupišti. Získáte tím A.

Hradcanská
Zde zjistete kolika eskalátory se lze dostat na povrch. Získáte tím B.

Malostranská
V každé stanici metra naleznete žluté informacní tabule o MHD. Jejich pocet v této stanici je C.

Staromestská
V této stanici spoctete celkový pocet modre orámovaných reklamních ploch ve všech lodích stanice. Získáte tím D.

Mustek
V této stanici spoctete pocet všech promítacích pláten. Získáte tím E.

Muzeum
Zvláštností této stanice je možnost prímého výstupu z ní pomocí výtahu. U nich se nachází nekolik oznacovacu jízdenek. Jejich pocet je F.

Námestí Míru
Nacházíte se v nejhloubeji položené stanici metra v Praze. Nástupište jsou zde propojena malými tunely na každém konci nástupište. Pocet svítících zárivek v jednom tunelu je G (liché jednociferné císlo).

Jirího z Podebrad
V této stanici najdete dvere, které jsou oznaceny jako POŽÁRNÍ ZBROJNICE. Tyto dvere jsou oznaceny císlem ve formátu HHI.

Flora
Zde budeme "obdivovat" obložení stanice. Za prostorem kolejí se nachází nekolik rad fialového obložení v nemž jsou nápisy FLORA. Pocet rad je J.

Želivského
V celém prostoru stanice naleznete K velkých zelených cedulí s oznacením stanice.

Strašnická
Ve stanici se nachází nekolik velkých billboardu. Jejich pocet je L.

Skalka
Prostor nástupište je lemován sloupy. Pocet všech sloupu ve stanici je M (dvojciferné cislo).

Depo Hostivar
Tak a jsme ve finále. Vystupte ze soupravy a jdete smerem k autobusovým zastávkám. Po obou stranách uvidíte ješte nekolik metru koleje metra. Na jejich konci se nachází semafor s tabulkou, na které stojí DH L"N"v nebo DH L"N+1"v, podle toho, na kterou stranu se díváte.

Máte všechny indicie? Tak to potom nebude problém dopocítat finální souradnice :).

Finálka se nachází na souradnicích:
N 50°I (A+B). (E+H) (M-30) (F+G+A)
E014°(K/2)(C-2).(D+L+N) J (E+L)Keše o dalších linkách pražského metra

Metro B Metro C

Additional Hints (Decrypt)

zntargvpxn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

935 Logged Visits

Found it 854     Didn't find it 21     Write note 41     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 6     Owner Maintenance 4     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 40 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated: on 5/14/2018 5:24:52 AM Pacific Daylight Time (12:24 PM GMT)
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page