Skip to Content

Traditional Geocache

Nymburk #4 (Nejstarší žijící keš v Nymburce!)

A cache by Paha Ahma adoptoval od xventil Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 4/27/2006
In Stredocesky kraj, Czech Republic
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


O KEŠI POPRVÉ:

Už když jsem v roce 2015 keš adoptoval od „xventila“, jenž kačerské činnosti zanechal, hlodala mi v hlavě myš Lenka dát krabici trochu důstojnější podobu. No a nyní (píše se listopad 2016) nazrál ten správný čas. Nejvyšší čas. Máte totiž příležitost odlovit mimořádnou raritu – NEJSTARŠÍ ŽIJÍCÍ CACHE V NYMBURCE! O tom, že nekecám, svědčí např. její geokód sestavený jen ze samých písmenek…

O NYMBURKU:

Královské město, jehož první písemná zmínka se datuje do roku 1219. Na město však byl Nymburk povýšen až za vlády Přemysla Otakara II.
Krom názvu Nymburk (dříve Limpurg, Nimburg) se můžeme setkat s pejorativními názvy Svinibrod či Jakešova Lhota. Rezidenti města bývají popudliví, proto těchto něžných přezdívek užívejte s nejvyšší opatrností jen v bezpečném soukromí.


Symbolem města jsou cihlové hradby s hranolovými baštami. Původně město o ledvinovitém půdorysu obepínala linie dvou hradeb, bílé opukové a červené cihlové, společně se dvěma příkopy (zachovány dodnes coby tzv. „malá a velká vala“). Z hradeb dnes zůstaly jen zbytky, turisticky atraktivní úsek u Labe byl počátkem 20. stol. romanticky zrekonstruován, další pozůstatky zdí nalezneme např. v Hradební ulici nebo na Malých Valech, kde můžeme vidět domy přímo „vyrůstající“ z hradebních torz. Zlé jazyky tvrdí, že mnoho starých nymburských domů je vystavěno z původních hradebních cihel...

U hlavního nádraží vidíme dnes ohrožené pozůstatky "Zahradního města", dělnické železniční kolonie -- společné dílo Karla Schlimpa a urbanistického vizionáře Camilla Sitteho. Harmonické prostředí zeleně, na tu dobu kvalitní životní standard a občanská vybavenost v jednom místě - to vše se zde soustředilo v progresivní urbanistické myšlence.
Železničářská kolonie se stala samostatně hospodařícím městským celkem s centrálním zásobováním potravinami a službami. Tento model později převzal i Baťa ve Zlíně. Do roku 1916 byla vybudována první část zahradního města, jednoposchoďové dělnické domy, domy pro vyšší a nižší drážní úředníky, prádelna, koloniál a dřevěné domy pro dělníky. Poté započala výstavba druhé části zahradního města, postaveny byly přízemní domky. Celkem zde bydlelo 222 rodin, což odpovídá poctu přibližně 1 000 obyvatel. V původním návrhu bylo plánováno i vybudování kostela pro celý komplex. Z toho sešlo a potřeby věřících uspokojila kaple v novostavbě gymnázia. Roku 1933 byly definitivně odstraněny dřevěné domky (v místech dnešního "mrakodrapu" učiliště, kde se bůhvíproč říká „Na buzáku“).

Celý komplex zahradního města přešel pod správu místního národního výboru v roce 1961. Od té doby byly zbourány už zhruba dvě třetiny ojedinělého urbanistického pokusu. Opraveny byly pouze domy pro vyšší drážní úředníky. Připomínkou staré krásy je zchátralá budova dnešní policejní stanice.
Další perlou města je zahrádkářská kolonie, nacházející se na severním okraji města. Jejímu kouzlu je věnovaná multicache Dark Side of Svinibrod.

Pitoreskní zákoutí, připomínající holandské či benátské vodní kanály, obestavěné malebnými a vkusnými nízkými domky, najdeme zejména v uličce Malé Valy, která je trochu nešťastně přeťata rušnou Boleslavskou třídou.Trocha undergroundu čeká na odvážlivce v Hudebním klubu Mlejn, kde hudba sice hraje jen občas, ale pivo tam mají skvělé, obsluhu avantgardní a není zde nouze o bizarní zážitky s čtyřnohými rezidenty putyky (aktuální owner keše zde nedávno dostal „aportpolenem“ do hlavy - a následně to dřevo mu spadlo do piva-, což možná vysvětluje jeho ne zcela standardní geopočiny :-) ).Kostelu sv. Jiljí, pivovaru, bývalému hřbitovu, Hrabalově stopě ve městě a dalším vypečenostem jsou ve městě věnovány další kešky, takže vás odkážeme s klidným svědomím na jejich listingy. Užívejte drsných, punkových krás našeho dělnicko-rolnického městečka a nestyďte se v logu popsat, jak se vám u nás líbilo!

O KEŠI PODRUHÉ:

Cache je umístěna v lesoparku zvaném Ostrov. Park je přístupný po celý rok bez poplatku. Keška samotná je velikosti větší regular a obsahuje pro začátek malou CWG směnárnu (než ji, drazí kačeři, ráčíte vykrást). Chovejte se prosím slušně a s úctou k této zasloužilé geobabičce! (byť si dovolila pořídit zcela novej kabát…).Additional Hints (No hints available.) 

Find...

3,220 Logged Visits

Found it 3,117     Didn't find it 7     Write note 59     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 18     Owner Maintenance 14     

View Logbook | View the Image Gallery of 168 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated: on 11/23/2017 10:21:17 AM (UTC-08:00) Pacific Time (US & Canada) (6:21 PM GMT)
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page