Skip to Content

This cache has been archived.

Piškuntál: Po dohode s kolegou vop.cz mu tímto predáváme lokalitu a prejeme hodne štestí. Tešíme se na novou cache.

More
<

Masarykuv okruh I

A cache by Fretaci Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/22/2006
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


!!! Cache bude archivována, kdo máte zájem o obsazení této úžasné lokality, napište mi na michal@jiru.cz. Domluvíme se. Záleží nám na tom, aby zde byl dustojný nástupce. My bychom tuto lokalitu neopoušteli, ale zlomilo nás, že naše poslední krabka byla vykradena drív, než jsme stihli enablovat listing... Ale chce to mít tady kešku.

***

Tato cache je první ze série venované puvodnímu Masarykovu okruhu (viz Masarykuv okruh II, Masarykuv okruh III a Masarykuv okruh IV).Zajímavé informace k okruhu naleznete u dalsích cachí, zvlaste u cisla III. Nyní podotkneme jen, ze poklad je schován v místech, kudy vedla slavná trat vzdy, at uz merila 30 km (pred válkou) nebo pozdeji polovic. Jde zároven o zrejme nejvehlasnejsí místo trati, o cemz svedci fakt, ze se na tomto useku dodnes konají retrospektivní závody do vrchu (viz stránky poradatele). Puvodní smer jízdy závodu byl shora dolu, opacným smerem se jezdilo az pozdeji. V zatáckách byste mohli nalézt stopy po prírodních tribunách (nahrazeny stromky pred 20 lety). Dve nejpovestnejsi zatácky mají i své jméno: „Farinova“ (N49 11.7 E16 31.2) a „Baltisbergerova“ (N49 11.7 E16 31.4).Radi bychom téz uvedli na pravou míru povesti, které mezi mistními kolují: Farinova zatácka, známá jako „Farinka“, se nejmenuje po slavném závodníku (historicky prvnímu vítezi F1) proto, ze by zde onen zahynul. Giuseppe Nino Farina sice zemrel pri autonehode, ale ne tady. Jeho jmeno nese tato zatacka proto, ze tu v roce 1949, kdy se na okruhu jel první (a bohuzel evidentne i poslední) závod formulí – bezprostredních predchudcu dnešních F1 – u nás, zavinil Farina hned v prvním kole katastrofu: Pod jeho Maserati v zatacce zahynuli dva diváci, dvanáct jich bylo tezce zraneno. Farina v soku vbehl zpet na trat, cimz zpusobil nehodu kolegy Rega Parnella, ktery tez vletl mezi diváky. Ve tretím kole na tomtéz míste havaroval i siamský princ Bira; ten pri narazu vylétl z kokpitu, ale duchapritomne se v letu zachytil vetvi stromu - ze stromu vsak spadl hasic, ktery utrpel zranení. Mozna kvuli tomu vsemu uz dvousetkilometrové rychlosti v Brne nikdo ze zodpovednych nechtel nikdy videt; divácký rekord 378 565 platících diváku uz tak nemohl byt prekonán. Bohuzel vsak je znova a znova navysován pocet obetí této zatácky, o cemz svedcí i pomnícek na N49 11.729 E16 31.201. Sami budte opatrní a vzpomente na ty, kdo zde prisli o zivot.Profile for Fretaci

V dobe založení jsme meli na konte 16/0. V dobe jejiho pretvoreni (nebo spise znetvoreni) jsme meli 481/22 kesek. Pocitadlo pristupu: [CNW:Counter]

Pro zajimavost uvadime, ze cache byla dne 26.11.2007, po roce a pul existence, zmenena z mysterky na tradicni, a to pro naprostou ignoraci puvodniho profiloveho principu cacherskou komunitou. Pote, co nikdo patnact mesicu neprispel vlastni otazkou, a to ani pote, co jsme rozeslali plamenne vyzvy, usoudili jsme, ze jsme se puvodnim listingem minuli. Co naplat, takovy je uz zivot. Bylo v tom trochu toho zacatecnickeho nadseni, hodne naivity, zdibec sebestrednosti. Nic zajimaveho - nicmene pro ty, kteri by si snad chteli pocist, puvodni listing pripojujeme:

Uvedené souradnice [rozumej puvodni mysterkove, tj. 49:11.111n 16:32.5e] Vás zavedou k jedné z nejatraktivnejsích lokalit, kudy dríve vedla trasa Masarykova okruhu. Zde na prírodní tribune v mládí prozívala (vetsinou s háckem :o) cást autorského týmu porádnou porci závodu. V miste je i pekný rozhled, nebot jde o vyskovy vrchol staré trati. (Jeden nas znamy tvrdi, ze odsud videl i Víden; to se dokázat nepodarilo, kazdopadne Pálava semtam videt bývá). Ulice – kde ovsem nikdo nebydlí - se jmenuje podle Louise Chirona, monackého pilota, jednoho z nejslavnejsích predválecných závodníku. Dodnes se na brnensku ríká „jezdí jak Širón“, címz je myslen hazardní styl rízení automobilu.

Zde ale poklad nehledejte. Zas tak jednoduché to nebude. :o) Cíl je vzdálen cca 2 km na SZ.

***

Tato cache je první ze série venované puvodnímu Masarykovu okruhu. A aby toho nebylo málo, je i první svého druhu v nasich zemích; mozná i ve vsech krajích sveta. Na základe malé ankety mezi cachery jsme s reviewerem Haggaeem inovativní "profilový princip" vypilovali az k publikovatelnosti. Nyní se ukáze, zdali jde o zivotaschopný projekt, zdali skutecne prinásí neco nového, neco zajímavého.

Kazdopádne: máme sice neodbytný pocit, ze jsme si onen „profilový princip“ vymysleli, ale pokud jste nekdy narazili na neco podobného, dejte nám, prosíme, vedet. Jsme pripraveni nést cimrmanovský osud :o( a rádi se necháme inspirovat. Stejne tak jsme zvedavi na Vase názory na novinku jako takovou.

Úkolem této cache je – krome toho, ze Vám pomuze objevit lesk i bídu starého Masarykova okruhu – oslavit lidský rozmer Geocachingu. Rádi se priznáváme k tomu, ze nás pri seznámení se s GC velmi prekvapily a záhy i uchvátily manýry, které mezi kacery panují. Vseobecná slusnost a kolegialita, nezistnost i obetavost, zdravá soutezivost a pritom poctivost, a tak dále. Samozrejme se chceme i my pridat se svými aktivitami; napríklad tím, ze umozníme, abychom se vzájemne jeste lépe poznali.

Radi bychom tedy, aby tato cache prispela k lepsímu povedomí o ostatních kacerech, se kterými se virtuálne potkáváme. Jiste, jsou tu eventy i jiné organizované prilezitosti, ale ty ne vsem sednou; chápeme, ze ne kazdý se chce treba pripravit o tajemnou anonymitu, která ke GC prece taky patrí. Na druhou stranu je tu prirozene krásná moznost náhodného seznámení se prímo nad cachí. Ale at jsou tu i dalsí sance; toto je jedna z nich: taková virtuální seznamka. Ideální pro ty, kterí preferují kontakt "jeden na jednoho", na dálku, virtuálne (na základe náhradní GC identity a s minimálním prenosem do reálného sveta), nakonec treba i anonymne.

Principem je, ze k zádné profilové mystery cachi nemuzete získat souradnice jinak nez studiem GC profilu nekoho z tech, kdo ji jiz dríve nalezl.

***

Moznosti jsou ruzné. Pro tuto pilotní cache platí následující pravidlo: kazdý lovec, který stojí o to, aby se o nej ostatní trochu zajímali, poznali napr. jeho charakteristiku v rámci GC, muze v zadání cache polozit otázku, která se týká jeho kacerství. Kazdý, kdo na ni nalezne odpoved, získá cást klíce k rozlustení finálních souradnic. Otázky jsou vedeny myslenkou „chci vsem priblízit jednu ze svých GCzvlástností, aby, az na mé jméno príste narazí, uz vedeli, s kým mají tu cest“. Taková profilová otázka muze napríklad znít: S jakým zvíretem nejcasteji hledám poklady - je to pes, kun nebo fretka? Co myslíte, ze svých prvních 20 cachí jsem schoval drtivou vetsinu u vody, na kopci nebo v mestské zástavbe? Ve svých publikovaných fotografiích systematicky dokumentuju rozhled po okolí cachí, skrýs kazdé kesky nebo vsechny lidi, kterí se mnou hledali? A tak podobne. Kdo chce získat souradnice, musí si projít bud Vase webové fotky, nebo namátkou proletet Vase logy, detailne prostudovat travelbugy Vaseho týmu nebo zadání Vámi ukrytých cachí (to je asi ideál); nebo cokoli dalšího Vaseho geocacherského.

Podmínky pro publikování jsme si s reviewerem docela vyjasnili. Jsou presné, bohuzel vsak i dosti slozité na to, abychom je zde mohli vsechny predstavit. Hlavní zásady jsou tyto: Otázky by se mely týkat nejakého charakteristického rysu geokacera a musí být vyhledatelné v jeho profilu na www.geocaching.com. Slozitost hledání by nemela být prílis snadná (napr. „nejcasteji nacházím traditional, multi nebo mystery?“) ani tezká (napr. „pro navigaci pouzívám Garmin, TomTom nebo PDA?“, je-li kýzená informace pouze nekde mezi rádky nejakého stého patnáctého logu). Dále platí, ze se neodkazuje na jiné webové stránky nez na ty nase spolecné - zejména ne na nejaké soukromé, kde treba cacher propaguje i svou zivnost; to by mohlo vnést do geocachingu neco, co nám tu rozhodne nechybí... A tak dále. Jen si vesele vymýslejte... Tato cache je stvorena k tomu, aby se kazdý její nálezce mohl podílet na zadání. Autori jsou pripraveni prijímat mejly s navrzenými otázkami, individuálne je posuzovat a zapracovávat do zadání. Kazdý jednotlivý zájemce rucí za to, ze odpoved lze bez pochybností a primerene snadno nalézt na jeho profilových stránkách a ze se odpoved v case nebude menit (aby odpoved prezila treba i jeho geosmrt). Autori pak zodpovídají za to, ze po dosazení správných odpovedí pujdou presne vypocítat souradnice. Podotýkáme, ze fikce je samozrejme prípustná, nikdo Vám nebrání, abyste si nevytvorili GC identitu, která neodpovídá Vasemu skutecnému zivotu.

Takze nyní to hlavní:
poklad naleznete na souradnicích N49 11.ABC a E16 31.DEF.

Mitak: "Kazdý z fotek na první pohled vidí, ze jsem líný a tlustý. To je proto, že jsem se první rok mého geopusobení dopravoval na cache v cerveném Opelu [A=4], modré Octavii [A=7] nebo bílém Fordu [A=0]?"
Opi_CZ: "Mé oblíbené hory jsou Jeseníky [B=1], Karpaty [B=5] ci Krkonoše [B=8]?"
Geo.Benedikt@CZ: "Margitka je manželka [C=0], pes [C=4] nebo motorka [C=8]?" :o)
Fretaci: "Jeden z nasich TB propaguje nas velky konicek. Po svých docasných páneccích chce, aby si otevreli pivko [D=1], zazpívali [D=3] nebo si zahráli stolní hru [D=5]?"
Mitak: "Jedna z mých lingvistických cachí se venuje hantecu [E=4], latine [E=7] nebo anglictine [E=0]?"
dark.metalswamp: "Svou stou cache jsem ulovil v Kosiciach [F=2], v Bratislave [F=7] nebo snad v Trnave [F=0]?"

Alternativní zadání:

Opi_CZ: "Muj první zahranicní výjezd spojený s lovem geocachí byl na Slovensko [A=4], do Madarska [A=7] nebo do Rakouska [A=0]?"
Mitak: "Jeden z mých bookmark listu se týká horolezeckých cachí [B=1], cachí s církevní tématikou [B=5] ci turistických cachí [B=8]?"
Fretaci: "Náš geotalisman se jmenuje Souputnik [C=0], Sputnik [C=4] nebo Soudruh [C=8]?"
dark.metalswamp: "Na první zahranicní geolov jsem se vydal spolecne s LoleCZ a Geo.Benediktem@CZ [D=1], Mitákem a Fretáky [D=3] nebo Mitákem a Geo.Benediktem@CZ [D=5]?"
Fretaci: "V Cechách je jedno okresní mesto, které bývalo zcela kešíprosté (vyjma jedné praveké webcam cache). Až tam museli prijet Brnáci Fretáci :o) a všechny památky mesta zahrnout do série dvou multi a jedné micro. Jde o Kolín [E=4], Benešov [E=7] nebo Litomerice [E=0]?"
Mitak: "Jak napovídá jedna z mých cachí, jsem velkým obdivovatelem hor [F=2], industriálu [F=7] nebo snad jezer a rybníku [F=0]?"

Nechejte se inspirovat! Dokud nebude otázek neúnosné mnozství, nemusíte se omezovat na jednu; hlavní je, aby pro kvantitu neklesala kvalita.

Keska je vzhledem ke své lokalizaci urcena k výmene autícek a motorek, a to zásadne závodních. Urcite doma nejaké máte z mládí. Stopare cekající na svezení samozrejme vítáme taky. Dík!
Additional Hints (Decrypt)

I qver i mrzv: cebfvzr znfxbing!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.