Skip to Content

<

Porta v Plzni

A cache by JPAgeo Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/22/2006
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache je ukryta nedaleko areálu plzeňského letního kina na Lochotíně, kde se v 80-tých a 90-tých letech minulého století letech konal jeden z nejmohutnějších hudebních festivalů své doby.
Cache is hidden close by old open-air cinema in Plisen.

HUDBA JE LÉK A PORTA JE NEJLEPŠÍ APATYKA
Dvorana Porty Toto heslo ze záhlaví Portýra pro mě platilo beze zbytku. Porta se pro mě téměř na 20 let stala synonymem začátku prázdnin a umožnila mi odpočinout si a nabrat síly v úplně jiném, pohodovém světě. Je těžké vylíčit atmosféru Plzeňských finále Porty. To chce zažít. Každý kdo prožil těch několik dní na Portě, ví o čem mluvím. Dneska už se asi podobná oáza klidu a kamarádství najít nedá. A proto vznikla tato cache. Pro pamětníky jako milá vzpomínka a pro generaci nového tisíciletí nejspíš jako historická zajímavost, na kterou by se ale nemělo úplně zapomenout.

Porta je soutěžní festival trampské, folkové a country hudby. Ano, byla už dlouho před Plzní a probíhá dosud. V Plzni ale zažila Porta svoji zlatou éru a pro mnohé je s tímto městem neodmyslitelně spojena. Finále Porty se v Plzni konalo od roku 1982 do roku 2002 s tříletou přestávkou v letech 1992 až 1994. Ročník 1982 se konal pouze v areálu dnes již zrušeného a zbořeného plzeňského výstaviště. A v tomto, již průběžně likvidovaném areálu, probíhaly také, už poněkud rozpačité, poslední plzeňské ročníky od roku 2000. Velké večerní koncerty s více než 15-ti tisícovou návštěvou v dobách největší slávy Porty se ale konaly právě na Lochotínském amfiteátru.

Tato cache je tématická a vzpomínková.
Vkládejte tedy, prosím, jenom věci související s FTC muzikou, nejlépe přímo s plzeňskou Portou. (Pozor, CD se do schránky nevejde.) Také logy na webu jsou určeny především k zaznamenání třeba vaší zajímavé vzpomínky na Portu a přiložení dobových fotografií. Současné fotky chátrajícího areálu snad ani nejsou za potřebí… A dobrá, nejste-li pamětník, postačí obyčejný krátký log :)

Originální obsah: několik čísel Portýra, speciál FC - Dvorana 1999, vstupenky, programy, tématické pohlednice, pár fotek…
Historické Portýry jsou součástí keše, neodnášejte je prosím.

PORTÝR
V průběhu čtyřdenního finále Porty vycházela již zmíněná tiskovina - Portýr. V novinách byl vždy program na aktuální den, hodnocení soutěžících ze dne minulého, rozhovory, názory diváků, zajímavé fotky, něco humoru a v závěrečném čísle seznam čerstvých držitelů Port. Prostě, bylo potřeba přečíst všechno, od začátku do konce.
Nafotil jsem titulní stranu jednoho Portýra z každého ročníku Porty, který jsem v Plzni zažil:
c.1/1983, c.2/1984, c.3/1985, c.4/1986, c.5/1987, c.1/1988, c.2/1989, c.3/1990, c.4/1991, c.1/1995, c.2/1996, c.3/1997, c.4/1998, c.1/1999, c.2/2000, c.3/2001, c.4/2002

ELPÍČKA A JINÉ
V roce 1983, kdy jsem byl poprvé na Portě, nebylo ještě po cédéčkách ani vidu. A ani na deskách tahle muzika do té doby skoro nevycházela. V průběhu 80-tých let ale došlo ke změně. Většina nejznámějších interpretů trampské, folkové a country muziky vydala svou první desku, v rozhlase se objevil pořad Radioporta… a média vtrhla i na Portu. Začala vycházet LP řada Porta i spousta singlů, například v edicích Cesty nebo Dostavník. Objevily se i velice zajímavé počiny, jako například deska Porta ‘85 vydaná a prodávaná na Portě hned druhý den po natočení nebo přímé přenosy ze závěrečných koncertů.

JÁ A PORTA
Asi největším zážitkem pro mě byla Porta v roce 1985, kdy jsem se díky kamarádům poprvé dostal na noční sejšny na výstavišti. Mohl jsem si zazpívat v Kolibě s Nedvědy, vzít do ruky Portu, kterou právě vyhráli Poutníci, nechat si natočit půllitrový veselý kalíšek rumu, když zavíral poslední stánek… Můj noční život na Portě vyvrcholil v roce 1988, kdy jsem měl díky vlastnictví pořadatelské placky (bez pořadatelských povinností :-)) volný pohyb po celém areálu, bez stresu, že mě každou chvíli může někdo vyhodit. Nicméně každý rok jsem se dočkal nějakého pohlazení po duši a po srdíčku. A bylo jedno, jestli to bylo při zpívání s patnáctitisícovým davem, při naslouchání recitaci Mirka Kovaříka v setmělém amfiteátru nebo při poslouchání zkoušky úžasného vokálního kvintetu, či při setkání s nádhernými písničkami naprosto neznámé trampské skupiny, hrající jen tak na rohu trávníku...
A přikládám několik fotografií:
Na Portu se jezdilo různě...
Když nestačily lavičky, bylo dost místa na zemi...  A když i trávník byl malý...
Někdy pršelo ... jindy se muselo osvěžení vyrábět uměle
Spartakiádní skladba s kuželkami ... cvičení pokračuje ... borci odcházejí
Tradicní fotbálek Čechy vs. Morava - Jirí Budvar Lenk pronásleduje Slávka Janouška
JPA na Portě '89

Něco o kešce:
Keš byla původně velikosti regular a obsahovala různé archivní materiály k prohlížení. Bylo v ní několik čísel Portýrů, vstupenky, tématické pohlednice, fotografie a zpěvníky. V této podobě keška vydržela skoro 6 let. Od roku 2012 však začala být pravidelně vykrádána, takže jsem se nakonec rozhodl pro změnu velikosti na micro a posun o několik metrů. Než jsem však novou kešku uložil, začala celková rekonstrukce parku a všechno už je jinak. Po tříletém období nanošky na lavičce, má od září 2018 keška standardní velikost micro, a opět je přesunuta na nové místo. Doufám že i tak vám udělá trochu radosti. O Portě si můžete přečíst v listingu, který ponechávám beze změny tak, jak byl napsán v roce 2006.
BYOP - V keši nemusí být tužka, přineste si raději svoji vlastní.

Historie verzí:
Verze 1, od 22.6.2006: Ač několikrát zneuctěna mudly, vydržela velmi dlouho. Nakonec zmizela.
Verze 2, od 23.9.2011: Schránka obnovena v původním provedení, doplněny archivní materiály. Je pryč.
Verze 3, od 9.3.2012: Keš je obnovena v původním provedení, ale bez těsnícího víčka. Prozatím bez archivních materiálů. Dvakrát po sobě totálně vykradena - disablováno.
Verze 3, od 2.11.2012: Keš znovu uvedena do testovacího provozu, stále bez archivních materiálů. Ukradena v listopadu 2013.
Verze 4, od 10.3.2014: Nová keš v testovacím provozu, bez archivních materiálů. Poslední pokus o zachování velikosti regular. Po měsíci disablováno kvůli stavebnímu ruchu v okolí.
Verze 5, od 20.5.2015: Znovuzprovoznění keše po rekonstrukci parku. Krabička je nyní velikosti nano. Změna souřadnic o několik metrů. Keška se ztratila za 3 měsíce.
Verze 6, od 23.8.2015: Umístěna nová shodná nanokeš. Vydržela skoro 2,5 roku, než zmizela.
Verze 7, od 19.2.2018: Umístěna nová shodná nanokeš. Nevydržela ani 2 měsíce :-(
Verze 8, od 3.6.2018: Umístěna nová shodná nanokeš. Zmizela za měsíc!
Verze 9, od 4.9.2018: Situace si vynutila již druhou změnu umístění. Keška je nyní magnetická PETka.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] ebu, qbyr, zntarg
[EN] pbeare, obggbz, zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.