Skip to Content

<

Kostel Koci

A cache by marwillCZ Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/02/2006
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kostel sv. Bartoloměje v KočíDřevěný krytý most z roku 1721, gotický kostel ze 14. století s dřevěnou střechou a zvonicí z roku 1666, který stojí za to vidět. K vidění jsou zde i sluneční hodiny.
Filiální kostel sv. Bartoloměje se nachází uprostřed vesnice Kočí, čtyři kilometry východně od Chrudimi. Spolu s dřevěnou zvonicí a krytým mostem tvoří památkově chráněný objekt. Samotný kostel se nachází na vyvýšeném místě, které je kolem dokola obehnáno mokřinami.

Zakládací listina byla vydána dne 28. února 1397 královnou Žofií, druhou manželkou krále Václava IV. Zděná část odpovídá pozdně středověkému období gotiky a s největší pravděpodobností ji provedli bratři Jan, Petr a Oldřich Lutkové, působící v Praze na královské huti. Nad lodí kostela se nedochovala křížová klenba a je nahrazena dřevěným deskovým stropem. O dřívější klenbě lze usuzovat ze zbytku gotických konzol na stěnách. Zničení klenby se datuje někdy do doby 30-ti leté války. Nad presbytářem se dochovala křížová klenba s jedno vyžlabenými žebry a terčovitým svorníkem. Sakristie je severně od presbytáře, vchází se do ní kamenným sedlovým portálkem. Sakristie je zaklenutá jedním polem křížové klenby a na jižní stěně je umístěno, jakožto jediné původní, gotické okénko.

Jednotlivé části krovu nad hlavní lodí a presbytářem nesou různé znaky konstrukcí a oprav. Samotný krov nad lodí lze rozdělit na dvě samostatné části, a to na část západní a východní. Části se od sebe liší ukotvením patek sloupů a jejich počtem, použitím ondřejských křížů, světlostí krokví. Krov nad presbytářem prošel několika opravami. Podle použitých konstrukčních spojů a vzpěr ho lze rozdělit zhruba na tři různé staré části. Některé prvky, jako např. vaznice, stojky, jsou zpevňovány přidáním dalšího konstrukčního prvku nebo jeho nahrazením.

Gotická dřevěná zvonice navazuje na západní stěnu kostela. Goticky se vypíná nad pětibokou základnou a končí osmihranným jehlanem. Základ tvoří čtyři, nahoru se sbíhající, sloupy z jedlového dřeva. Jedlové sloupy jsou podpírány dalšími dubovými sloupy. Celek je navzájem propojen soustavou různě orientovaných vzpěr. Celý povrch této polygonální zvonice je pokryt šindelem až k úplné zemi. Na zvonici jsou umístěny dva zvony, starší sv. Bartoloměj má latinský nápis a datování 1496, mladší sv. Vavřinec je z roku 1562. Býval zde ještě tzv. umíráček, který byl v průběhu II. světové války zrušen a rozlit pro vojenské účely. Na jednom z nosných trámů je napsán datum 1666, ale podle datumu na zvonech lze usuzovat, že zde stála zvonice již dříve. Stěny pětiúhelníku zvonice byly směrem vzhůru vyduté, část samotné špice nad zvony celkově o dost užší a působila vyšším “gotickým“ dojmem.

Barokní dřevěný most je chráněn sedlovou střechou pokrytou šindelem. Tento 18 metrů dlouhý, dubový most slouží k překlenutí mokřiny. Konstrukčně je tvořen na každé straně 8 oblouky, ve spodní části zdoben bedněním a při vstupu dubovými vraty. Celou konstrukci podpírají na okrajích dva pískovcové bloky a ve střední části taktéž dva pískovcové pilíře. Historické údaje uvádějí, že v roce 1721 byl most nově vyzdvižen. Avšak první zprávy uvádějí, jak paní Hlinecká rozkazuje kostelníkům vystavět most na její náklady.

Otevřeno: Duben až říjen - denně mimo pondělí a svátku pouze po předchozí písemné nebo telefonické objednávce Prohlídka: - s průvodcem, délka 30 minut Vstupné: - dospělí 15,- Kč - děti 10,- Kč

Cache lze velmi snadno vyndat z úkrytu, jen musíte zapojit hlavu a ne svaly!
9.8.2009 - přemístění keše a změna její velikosti

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

1,732 Logged Visits

Found it 1,657     Didn't find it 39     Write note 11     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 14     Owner Maintenance 4     Update Coordinates 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 129 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.