Skip to Content

This cache has been archived.

darkMS: Na konci sve cesty...

More
<

Brnenska nadrazi: Rosicke (Dolni) nadrazi

A cache by dark.metalswamp Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/15/2006
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

V predvecer oslav 150. výrocí otevrení železnicní trate Brno – Boží Požehnání (Zastávka u Brna) – Zbýšov (probehnou 16.- 17. zárí 2006) si vás všechny dovoluji pozvat na první ze série mých železnicních cachí v Brne. Cache je umístena v neprilis vystavni casti Brna (domordci take nazyvana brnensky Bronx), kam bych se po soumraku moc nevydaval. Avsak i to se mozna casem zmeni. Cache je opravdu velmi malá, nezapomente si proto vzít s sebou vlastní TUŽKU!


[CZ] Dolní (dríve také Rosické) nádraží se po dnešním hlavním nádraží stalo druhou železnicní stanicí v Brne. V roce 1856 se z nového nádraží na jižním konci Petrovské ulice rozjely vlaky na uhelnou dráhu do nedalekého Božího Požehnání (dnešní Zastávky u Brna) a dále smerem ke zbýšovským dolum. S postupem casu jeho význam zacal narustat, zejména poté, co v roce 1871 Spolecnost Státní dráhy (StEG) pronajala zanedlouho odkoupila Brnensko-Rosickou dráhu a vybudovala druhou kolej Brno-Strelice, kam byla privedena trat od Vídne. V roce 1870 byla pro zjednodušení vedení vlaku vybudována dvoukolejná spojka z dolního nádraží na hlavní. Dalsiho rozsireni se dolni nadrazi dockalo v roce 1887, nebot do Brna dospela stavba tzv.Vlárské trati, která vedla smerem od Kyjova.

V prubehu 20. století mení postupne dolní nádraží svou funkci, nebot veškerá osobní doprava je vedena na hlavní nádraží. Na dolním nádraží se tak soustredují zejména cinnosti související s nákladní dopravou a hlavne lokomotivním a vozovým hospodárstvím – výtopna, depo, apod. Jeho nákladní funkci pak po roce 1970 ješte podtrhla výstavba nákladního prutahu, na který byla svedena drtivá cást nákladní dopravy. Posledními osobními vlaky, které na dolním zastavovaly byly v polovine osmdesátých let nocní sezónní rychlíky k Cernému mori.

Lokalita dolního nádraží však má zanedlouho zažít rozsáhlou stavební cinnost. Práve do techto míst by melo být odsunuto hlavní nádraží. Kdy se však doopravdy (a jestli vubec) zacne stavet je ješte otázkou budoucnosti. Zatím krome mesta Brna na tento projekt nikdo (ani kraj, ani stát a ani EU) i pres velkohubá prohlášení, nedal ani korunu.

Pokud nekdo vlastní historické materiály související s keší, zejména fotografie, tak bych rád, aby se se mnou o ne podelil.

[EN] „Dolní“ (formely also „Rosicke“) station is the second oldest station in Brno since 1856 when trains in direction Zastavka u Brna were set up. Nowdays serves only as a freight station and many service operations and locomotive depot are located in this area. After the 2015 the new main railway station have to be build here after ejection from current location.

The area around is often called by natives "Bronx of Brno", so I recommend you to avoid this area in the night. The cache is very tiny, so dont forget to take your own pen!


[CZ] O sérii Brnenská nádraží: Postupne provede cachery po všech místech kde na území mesta Brna od roku 1839 existovala nádraží nebo zastávky pro osobní železnicní dopravu.

[EN] About the serie „Brno railway stations“: Subsequently guide cachers round the Brno city along places where since 1839 existed stations or stops for public railway transport. !

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.