Skip to content

<

Vzpominka na Ivana Hlinku

A cache by island968 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/05/2006
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na tomto míste mel 16. 8. 2004 v dopoledních hodinách tragickou autonehodu Ivan Hlinka. There is a place where Ivan Hlinka´s car tragically crashed into a van in the morning of August 16, 2004.


Ivan Hlinka (26.1.1950 - 16.8.2004)

Hokejista Ivan Hlinka, strední  útocník, klubový a  reprezentacní trenér, jedna z nejslavnejších  osobností ceského a  ceskoslovenského hokeje vubec. Trojnásobný  mistr sveta a trenér vítezného týmu z olympijských her v japonském Naganu 1998.

Hokeji se Hlinka venoval již od šesti letech za mládežnické týmy v Litvínove. Jeho výrazný talent se pak  prosadil, když bylo Hlinkovi šestnáct let - práve v tomto veku Ivan Hlinka poprvé nastoupil v ceskoslovenské hokejové lize za tým Litvínova. Vedle hokeje absolvoval Hlinka  strední prumyslovou školu, poté pražskou Vysokou školu ekonomickou a trenérství na FTVS.

Jako dvacetiletý se Ivan Hlinka stal kapitánem litvínovského týmu, ve stejném veku pak poprvé hrál i za reprezentacní tým. S ceskoslovenským národním týmem Ivan Hlinka získal  jako hrác tri tituly mistra sveta (v Praze 1972, v Katovicích 1976 a ve Vídni 1977), pricemž se zúcastnil celkem jedenácti turnaju mistrovství sveta a dvou turnaju olympijských (v Sapporu 1972, kde získal s týmem bronzové medaile, a v Innsbrucku 1976, kde byly ceskoslovenští hokejisté stríbrní). Hlinkova strelecká bilance byla pritom obdivuhodná, pri 256  reprezentacních startech zaznamenal celkem 132 gólu (v domácí, ceskoslovenské lize pak Hlinka odehrál 544 zápasu, v nichž zaznamenal 347  gólu). V letech  1977-80 byl Ivan Hlinka kapitánem reprezentace, v roce 1978 pak Hlinka získal Zlatou hokejku. V roce 1981 odešel Ivan Hlinka do zámorské NHL. Stal se tak jedním z prvním ceskoslovenských  hrácu, který hrál v této hokejové  souteži legálne, s dovolením ceskoslovenských úradu. V NHL pusobil Ivan Hlinka za tým Vancouver Canucks (v letech 1981-83). Po návratu do Evropy pak Hlinka pusobil ve švýcarském týmu EV Zug (1983-85). Po návratu do Ceskoslovenska pak zacal Ivan Hlinka pusobit jako trenér, a to nejprve ve "svém" Litvínove, pozdeji trénoval nemecký Freiburg.

K ceské (již ne ceskoslovenské) reprezentaci Ivan Hlinka (jako trenér) prišel poprvé v roce 1991, kdy ceský tým pod jeho vedením získal bronzové medaile na olympijských hrách a na mistrovství sveta ve stejném a následujícím roce. Od  reprezentace pak Hlinka odešel po mistrovství sveta v Itálii v roce 1994, kde ceský tým skoncil na sedmém míste. V roce 1997 se ale Ivan Hlinka k reprezentaci vrací a ve stejném roce získal jím vedený tým bronzové medaile na mistrovství sveta v Nemecku.

Vrchol Hlinkovi trenérské kariéry prišel o rok pozdeji, v roce 1998, kdy jím vedený hokejový tým Ceské republiky získal na olympijských hrách v japonském Naganu historicky první zlaté medaile pro Ceskou republiku. O rok pozdeji pak Hlinkou vedená reprezentace vítezí na mistrovství sveta.

V roce 2000 pak Ivan Hlinka odešel podruhé do NHL, tentokrát jako trenér - jako hlavního kouce jej angažoval tým Pittsburgh Penguins. V týmu Hlinka vydržel jednu sezónu a v roce 2001 se po nepríliš vydareném angažmá vrátil do Evropy. V letech 2001-2002 pusobil Ivan Hlinka jako generální manažer ceské hokejové reprezentace, pripravující se na olympijské hry v Salt Lake City v roce 2002. Poté Ivan Hlinka nastoupil jako trenér k ruskému týmu Avantgard Omsk, kde trénoval jednu sezónu.

V roce 2002 byl Ivan Hlinka uveden do Síne slávy IIHF, v roce 2004 byl pak zvolen Hokejovou legendou Ceské republiky.

V roce 2004 byl Ivan Hlinka potretí jmenován jako trenér k ceskému reprezentacnímu týmu - behem príprav na Svetový pohár 2004 pak Ivan Hlinka náhle tragicky na následky autonehody umírá - ceský hokej ztrácí jednu ze svých nejvetších osobností.

Náplní skrýše pro výmeny jsou predmety s hokejovou tématikou. Ostatní predmety, samozrejme krome travelbugs a geocoins, nejsou vítány. Dekujeme za pochopení.

Varování: V blízkosti skrýše je zákaz odbocení doleva. Prosím respektujte tento zákaz. Dekujeme.

en:        There is a place where Ivan Hlinka´s car tragically crashed into a van in the morning of August 16, 2004.

Ivan Hlinka – the czechoslovak ice hockey player (centre-forward), the czech league and NHL coach and also the czech national coach – the triple World Championship title-holder as a player, the coach of olympic winners – one of the most famous personality of czechoslovakian and czech ice hockey.

Ivan Hlinka´s career started at the age of six. When he was 16 years old guy, he played his first league match (The Czechoslovakian Ice-hockey League at that time) for Litvinov. He became the captain of Litvinov team at his age of 20. Moreover he was called to the czechoslovakian national team. Ivan Hlinka won three World Championship titles – Prague 1972, Katowice 1976, Wien 1977. Hlinka played for the national team as a captain in years 1977 – 1980. Ivan Hlinka was excellent scorer – 132 goals in 256 natinal matches, 347 goals 544 league matches. Ivan Hlinka had played for Vancouver Canucks in NHL since 1981.

He started work as a coach after his comeback to hometown Litvinov. He was called to the national team of the Czech Republic for the first time in year 1991, he stayed three years. Ivan Hlinka was reappointed to the national coach in 1997 and won the World Championship in Germany in the same year. The XVIII. Winter Olympic Games was taken place in Nagano in Japan in 1998. All the best ice hockey teams of the world met at the olympic tournament. The national team of the Czech Republic coached by Ivan Hlinka defeated the russian team in final and won the first gold winter olympic medal for the Czech Republic. Ivan Hlinka achived succes and acknowledgement and was at the height of his career. After the win of his second World Championship title as a coach in 2000, he left to the bench of Pittsburgh Penguins in NHL. The third call to the national team came in 2004. The training to The World Cup 2004 was in full swing. Ivan Hlinka passed away in consequence of car accident happened nearby his favourite golf centre Karlovy Vary. The czech ice-hockey lost one of the most oustanding and famous personality. However, he still stays in czech hockey hearts!

Please, fill the cache only with the things joined with the ice-hockey. The travelbugs and geocoins are also welcomed. Thanks for being supportive!

Warning: The turning to the left from the main road is forbidden. Please, beware of trafic sign. Thank you.

Náplní skrýše pro výmeny jsou predmety s hokejovou tématikou. Ostatní predmety, samozrejme krome travelbugs a geocoins, nejsou vítány. Dekujeme za pochopení.

Additional Hints (Decrypt)

[cz] h mrzr i xberarpu zbuhgarub ohxh ir gineh cvfzrar L
[en] nzbat gur ebbgf bs gur ovt orrpu va gur funcr L

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.