Skip to content

This cache has been archived.

darkMS: Trasa keše je dnes již jen torzem původně zamýšleného - za deset let existence zmizela nebo se rapidně proměnila víc než polovina stages. Nemá cenu ji dále oživovat. Najde-li se zájemce o vytvoření nové kešky k nádraží, info a obrázky z listingu jsou mu k dispozici.

Hledači z poslední doby, kteří poctivě zapsali DNF, mají mé požehnání si keš dodatečně zalogovat jako nález. Jde o následující nicky: Lubanek570, burek37, N.o.e., Raša, Cepanek a na základě e-mailové komunikace ještě Zi.raficky a mimimiska.

More
<

Brnenska nadrazi: Kralovo Pole

A cache by dark.metalswamp Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/14/2007
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ] Tato kes vas nezavede jen na soucasne nadrazi v Kralove Poli ale podivame se take na stare nadrazi, ktere fungovalo do roku 1962 a po trase nejdelsi vleckove trati, jenz z neho vychazela.
[EN] This cache shows you new and old railway station of Kralovo Pole and longest branch line in the area (short english listing available below).

[CZ]
STAGE 1 - C.a k. Montursdepot
N1=49 12.899, E1=16 35.885

Na uvodnich souradnicich najdete nove postaveny vjezd do skladovacich prostor, ale architektura za nimi napovida, ze zde opravdu byval vojensky vystrojni sklad, tzv. Mundursdepo. Pro jeho zasobovani byl objekt napojen nejprve na sit brnenskych poulicnich drah (1885), o dva roky pozdeji dostal c.k. armadni sklad vlastni pripojnou vlecku (otevrena 11. 2. 1889) z jizniho zhlavi stanice Kralovo Pole na nedavno postavene trati Brno-Tisnov.
Zajimavosti v samotném odevním skladu byly tocny umožnující rozvoz zboží do jednotlivých budov. Vlecka byla v provozu až do 70. let. V ríjnu 1976 byla administrativne zrušena, následovala likvidace nepoužívané koleje vedoucí ulicí Kartouzskou, která byla dokoncena v roce 1978. V samotném objektu odevního skladu bylo odstranení kolejí a tocen zahájeno v breznu 1981. Práce zajištovaly Vojenské stavby Brno. Nejdrive byly odstraneny koleje a tocny (1982 - 1983), v roce 1985 byla jako poslední prvek odstranena betonová železnicní zarážedla. V prostoru tělesa zrušené vlečky vyrostl menší parčík.

Po trase zrusene zeleznicni vlecky se nyní vydáme. Půjdeme parkem v ulici Kartouzké po chodníku směrem k Stage2 a po cestě potkáme celkem AB volně přístupných laviček (co je za jakýmkoliv plotem nebo odbočkou z chodníku se nepočítá).
edit: Vypadá to, že nám tři lavičky zmizely, prosím připočítejte tuto hodnotu ke zjištěnému AB.


STAGE 2 - Stefanikova trida
N2=49 13.032, E2=16 35.935

V chodníku naleznete asi poslední opravdový kolejový pozustatek bývalé vlecky. V tomto míste se krížila její trat s ulicí Stefanikovou a tedy i tramvají do Králova Pole. Behem první svetové války zde bylo vybudováno spojení s kolejemi poulicní dráhy a cást vlecky smerem k odevnimu skladu byla elektrizována, aby tudy mohly v prípade potreby jezdit vypomáhat i tehdy již elektrické lokomotivy poulicních drah. Po skoncení války z duvodu omezení objemu prevážených nákladu pozbyla spojka na významu a vlecka byla proto zbavena trakcního vedení. V roce 1926 však v Královopolské strojírne zacíná výroba tramvají pro brnenské poulicní dráhy a nové vozy jsou z továrny preváženy práve po vlecce odevního skladište a spojkou na Štefánikovu ulici (lokomotivami státních drah). Tato praxe byla užívána až do roku 1951, kdy byly v Královopolské vyrobeny poslední tramvaje nejenom pro Brno. Brzo poté byla spojka na Štefánikove ulici snesena.

Pozorne si prohlednete dlazbu mezi obema kolejnicemi. Rada nejblize vlastni vozovce na Stefanikove tride obsahuje celkem C dlazebnich kostek.


STAGE 3 - Most
N3=49 13.099, E3=16 36.003

Na vlecce se nachazely celkem ctyri mosty. Pozustatky nejvetšího z nich jeste muzeme najit v terenu. Vetsi z nich, s ocelovou prihradovou konstrukci,lezel na krizeni vlecky s dnesni ulici Podebradova. Byl snesen skoro deset let po urednim zruseni vlecky - v roce 1985.

V housti na severovychodni strane mostu stával stary telegrafni sloup, který v roce 2015 zlikvidovali. Na nem byla rezava tabulka s cislem D=2. I další pokračování trasy bylo zničeno - již dříve při stavbě Tunelů Dobrovského a tak se vydáme Poděbradovou ulicí až ke starému královopolskému nádraží.


STAGE 4 - Stare nadrazi
N4=49 13.479, E4=16 36.063

Druhého cervence 1885 byl zahájen provoz na nové trati z Brna do Tišnova, postavené Spolecností státní dráhy rakousko-uherské. Prvním prednostou železnicní stanice v Králove Poli, položené na severovýchodním konci obce za rybníkem napájeným Ponávkou podtékající pod kolejištem, se stal pan Messner. V roce 1894, jak uvádí statistika, prošlo stanicí 37.586 cestujících a bylo vypraveno 12.490 tun nákladu. Ve 30. letech zde bylo pět kolejí (a jedna navíc u velké nakládací rampy), stanicní budova, skladište, zmínená rampa a kolejová váha. Pod kolejištem stanice vedl v pokracování dnešní Chaloupkovy ulice podchod pro peší urcený pro zamestnance prilehlé Královopolské strojírny. V roce 1953 bylo uvedeno do provozu nové nádraží na prave otevrene nove Tisnovce. Trat stare Tisnovky slouzila pro osobni vlaky az do roku 1962. Vybrane delnicke vlaky dokonce i po otevreni nove stanice zastavovaly i na starem nadrazi. Stare nádraží dodnes slouží jako odstavný a vleckový areál - najdeme zde predevším vlecky Královopolské a. s. , Teplárny Brno a. s. a Automatizace železnicní dopravy. Cast arealu stareho nadrazi včetně staniční budovy padla za obet výstavbe výpadové silnice na Svitavy a nadjezdu nad ní.

Z nadchodu pohledneme k severu smerem k novemu nadrazi a na zhlavi stare stanice cca 100 metru pred nami napocitame v kolejisti celkem E vyhybek (sudé císlo).


STAGE 5 - Nove nadrazi
N5=49 13.835, E5=16 35.771

Nová stanice (s názvem Brno–Královo Pole) zacíná jako dopravna fungovat v roce 1952, spolecne se sousedními Reckovicemi jako vubec první na nové trati – v kvetnu 1952 byl totiž zahájen provoz v prvním úseku nové trati mezi Reckovicemi a Královým Polem a to hned dvoukolejne. Nová stanice byla postupne rozširována: v roce 1953 mela šest kolejí (dnešní koleje 1, 2, 5, 7, 9 a 11), v roce 1954 pribyly koleje 6 a 12 a v roce 1957 koleje 8 a 10. Stanice mela rozlehlou stanicní budovu s nádražní restaurací, cekárnou a úschovnou zavazadel. Z budovy vede podchod se schodišti ke trem nástupištím, z nichž jsou bežné využívána nástupište II a III. První nástupište je využíváno pouze výjimecne pri výlukách, v minulosti zde však casto koncily rekreacní vlaky od Nového Mesta na Morave.

Na pocatku podchodu vedouciho z vestibulu budovy k nastupistim najdete na zdi detskou kresbu se dvema vlacky nad sebou. Horni z nich ma F vagonku a spodni bez masinky G vagonku. Prostory stanice jsou pro verejnost uzavreny v pracovni dny od 23.20 do 4.00 nasledujiciho dne a o sobotach a nedelich od 0.55 do 5.00.


FINAL - vyhled
N49° 1(C-D).(B-A)(B-F)(G-D)
E16°3(G-E).(F-C)(A+E)(D+F)

Keš byla 30. 11. 2013 přemístěna. Nové uložení není příliš "business suit friendly", okolo jsou trní. Také z něj není tak dobře vidět na nove kralovopolske nadrazi jako ze starého místa, ale krásný výhled najdete nedaleko (do 50 metrů). Terenni obtiznost vyjadruje nejjednodussi cestu od Stage5 k finalce. Ta vsak neni cestou nejkratsi, ale kdo by to prece jen za sipkou chtel zkusit, necht si prida minimalne jednu hvezdicku za teren v dobe sucha, ale v obdobi naledi ci deste tuto cestu opravdu nemohu doporucit !!. Obecne je lepsi pouzit delsi, ale naprosto bezproblemovou, pristupovou cestu. Samotna krabicka je docela prerostla mikro.Pri tvorbe listingu jsem využil materiály z následujících webových stránek:

Komunikace: Bývalá vlecka v Brne - Králove Poli (http://davar.cz/badatelna)
J. Ambros - Vlecky z Králova Pole (nepublikováno)
Železnicní stanice Královo Pole (http://mujweb.cz/www/Pepa.Josef/KP/KP_his10.html)
Digitalizované staré mapy Moravy a mesta Brna (http://www.vilemwalter.cz/mapy/)
Sbirka fotografii Jirky AmbroseSHORT ENGLISH LISTING


Stage 1: Follow the line of former railway siding from Stage1 to Stage2 thru park in Kartouzká street. There is AB freely accessible benches (anything behind fence does not count !). Three benches are away now. please, add this number to your AB.

Stage 2: There are remains of former railway. Look carefully at the paving between the two rails. Series closest to the Štefaniková street consists of a total of C paving stones.

Stage 3: There was an old telegraph pole in the bushes on the northeast side of the former bridge until 2015. It held a rusty plate with number D=2. Further continuation of the route was destroyed during the construction of Dobrovského road tunnels so head down the Poděbradova street to the old railway station (Stage4).

Stage 4: You are standing on overpass of expressway and railyard of former station. Look to the north towards the new station and at the stationhead about 100 meters ahead there is total of E switches (even number).

Stage 5: You are at new railway station. In the underpass from vestibule to the platforms there is a childish painting with two trains, one above the other. Upper one has F coaches and bottom one without engine G coaches. Station area is closed to the public on weekdays from 23.20 to 4.00 next ​​day; on Saturdays and Sundays from 0.55 to 5.00 next day.

FINAL: N49° 1(C-D).(B-A)(B-F)(G-D)
E16°3(G-E).(F-C)(A+E)(D+F)
The cache was relocated on November 30th, 2013. New location is not very "business suit friendly", there is a lot of thorns around. The view to the new railway station is not like before. But you can find beautiful view very close (within 50 meters). Terrain difficulty express the easiest way from Stage5 to final. But it is not the shortest way, but who would like to follow arrow of his GPS directly, he should add the minimum of one star for terrain in the dry season. Be aware to follow the direct way in the case of rain, snow or even slippery ice. Generally it is better to use longer, but absolutely smooth access roads. The box itself is overgrown micro.

Additional Hints (Decrypt)

fcbhgnaý cnerm / fghzc va obaqntr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.