Skip to Content

<

Kolem za sportem

A cache by MichalS & Flower Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/31/2006
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato multicache vás provede cástí cyklostezky vedoucí z centra mesta do Cernic v úseku podél reky Radbuzy. Cestou vás upozorníme na nekolik zajímavostí z okolí této cyklostezky a vysvetlíme pár místních názvu. 


Celková délka této multicache je 2,95 km. Pro odlov mužete použít libovolný dopravní prostredek pohánený lidskou silou. To znamená kolo, kolobežku, inline brusle, koleckové brusle, kocárek, boty, ... . Ted mi napadá, že se dá trasa této cache absolvovat i na lodi. Záleží jen na vás co si vyberete. Tato cást cyklostezky je hojne využívána nejen cyklisty a sportovci všeho druhu, ale i chodci a celými rodinami k procházkám.

Celá multicache je tématická a tak i indicie potrebné pro zjištení finálních souradnic najdete jen na místech a vecech s cyklistikou a s cyklostezkami souvisejícími.

park u JežíškaStart této cache je v parku U Ježíška poblíž lávky pres reku. Startovací cáru kousek od výchozích souradnicích tvorí prechod zámkové dlažby a asfaltu. Bohužel startovací čára v průběhu let zmizela a zůstala jen na fotkách. Vy si jí budete muset jen představit. Na výchozích souradnicích (v depu pred startem) je sloup verejného osvetlení (sloup je umístěn v zeleném ostrůvku a číslo je čitelné ze strany silnice). Z nej si ješte pred startem opište první indície. Tím získáte císla A,B,C,D,E.

Park U Ježíška: Tento park dostal název od nedalekého barokního kostelíka,barokní kostelík který byl postaven v roce 1745. Vnitrní výzdobu tvorí fresky a rokokový oltár.V soucasné dobe kostelík prochází postupnou rekonstrukcí. V parku se porádají ruzné kulturní akce. Zatím poslední akcí zde bylo mezinárodní pískové sympózium, které se konalo ve dnech 14. - 17. 9. 2006 pod názvem: Plzenské pískování. Castými hosty v tomto parku jsou jak domácí, tak i zahranicní cirkusy. V roce 2002 byla na úpravu tohoto parku vyhlášena verejná soutež. Pokud chcete videt všechny návrhy vcetne vítezných podívejte se na tyto www stránky mesta Plzne. Kousek za vámi je umístena keš Most Milenia od JPAgea.

Jestli máte první indícii opsanou tak se pripravte a jdeme na to:

3 ... 2 ... 1 ... START

START


kostel sv. MikulášePo pravém (pro vás levém) brehu reky Radbuzy se proti proudu vydejte pro další indície. Kousek za startem si všimnete vlevo nad vámi kostela sv. Mikuláše na Mikulášském hrbitove.

Gotický kostel sv. Mikuláše byl vybudován v letech 1406 – 1410. Kolem kostela je od roku 1414 hrbitov, který byl naposledy upravován v roce 1966. Pohrbeni jsou zde napríklad J. K. Tyl, J. F. Smetana, J. V. Sedlácek, St. Zauper, E. Škoda.

papírenská lávkaDalší zastávkou na trase je papírenská lávka. Zde vás budou zajímat bariéry zamezující vjezdu vozidel na chodník a lávku. Pro zjištení hodnoty F spocítejte všechny kamenné bariéry zabranující vjezdu vozidel na chodník (kamenné zábrany jsou ve dvou skupinách). Jelikož zábrany neustále někdo krade dobře si místo prohlédněte jestli po některé nezůstal jen otvor v asfaltu. Hodnota F je liché číslo. Dále zjistete pocet stejně širokých žlutých pruhu ohraničených černými na ocelové zábrane zamezující vjezd vozidel na lávku a budete mít hodnotu G (žlutá čepička se nepočítá). Když sectete hodnotu F a G dostanete H. A mužete pokracovat.

Místní název lávce dal areál papírny, kolem kterého vede pokracování naší trasy. Pokud prejdete tuto lávku dostanete se na výchozí souradnice mystery cache Malá vzpomínka/Small reminiscence od Jarmulky. Bohužel tato keš je již archivována.

Škodovácká lávkaDalší zastávkou na vaší trase bude opet znacka s ukazateli smeru poblíž škodovácké lávky. Zde stací zjistit císlo cyklostezky vedoucí na Slovany - císlo I (toto číslo již na ukazatelích chybí, ale číslo trasy na Slovany je možné zjistit na nedaleké mapě cyklistických tras a navíc je stejné jako číslo trasy do centra) a pocet ukazatelu smeru - císlo J. Pocítají se všechny ukazatele. Neexistuje totiž oboustranná znacka (ukazatel) - oboustranne umístené ukazatele se tedy pocítají každý zvlášt.

Cestou od papírenské lávky ke škodovácké lávce je nekolik zajímavých míst, o kterých bychom se chteli zmínit. Na konci areálu papírny za mírnou zatáckou uvidíte na protejším brehu budovu sloužící dnes charitativním úcelum. V minulosti tam bývala verejná plovárna a kolem pak puvodní plzenská ZOO v té dobe nazývaná Iris. Dnes je zde stejnojmenný areál s pískovým hrištem. Místo mužete prozkoumat v rámci odlovu naší tématické keše ZOO Iris. bývalé vojenské cvicišteKdyž vyjedete z lesíka objeví se pred vámi mostní pilíre neexistujícího mostu a betonový sjezd k rece. V dobách socializmu patril tento prostor vojákum a sloužil jako vojenské cvicište, kde ženisté cvicili stavení pontonových a provizorních mostu. Samozrejme , že pilíre jsou daleko starší. Nepodarilo se nám však s jistotou zjistit puvodní zámer s jakým byly postaveny. Pozustatkem tohoto cvicište jsou i nedaleké budovy. Jedna z nich dnes slouží jako klubovna skautského oddílu. To už jsme, ale u další lávky pres reku. Tato lávka byla vybudována mimo jiné i pro zamestnance z pravého brehu reky pracujících v závodu ETD Škoda. Odtud tedy její místní název škodovácká lávka.

obcerstvovací stanovištePo této zastávce na vás na cyklostezce ceká první obcerstvovací stanovište v podobe hospudky s velkou predzahrádkou. Jde o cyklisty hojne navštevované místo, kde se dá dobre obcerstvit a hlavne pohodlne vypocítat místo uložení finální keše.

Finální schránka se nachází na souradnicích:

N 49°4[C-I].[D-F][E-B][G-A]
E013°2[E-F].[D-G][J-G][H-E]

Cíl této cache je ve vstupní bráne do sport parku. Do cíle však nemužete zamírit hned jak ho uvidíte. Každý porádný závod vetšinou koncí, hlavne kvuli divákum, prujezdem finálového úseku trasy v obou smerech. I zde než budete moci vjet do cíle budete muset projet tuto cást a pri otocce vyzvednout cache, která se nachází cca 6 m od cyklostezky. Pro její vyzvednutí budete muset zaparkovat váš dopravní prostredek a pro cache si zajít bez neho.

Po odlovení a zalogování vás ceká už jen cílová rovinka záverecný sprint a vytoužený

CÍL

CÍL

V cíli se nachází samozrejme další obcerstvení, které je soucástí zázemí sport parku. Zde si mužete odpocinout a poté využít nekteré z mnohých sportovišt v tomto areálu.

Sport parkSport park je nove vzniklé verejné sportovište budované z iniciativy a z financních prostredku UMO Plzen 2 - Slovany. Sponzorem parku je i Škoda a.s.. Sport park se neustále rozrustá. V soucasnosti je zde inline okruh, skate park, hrište na nohejbal, volejbal, basketbal, hokejbal, plážový volejbal a plážový fotbal. Nechybí ani hrište na petanque, lezecká stena a obcerstvení. Samostatnou soucást parku tvorí lanové centrum. Nad sport parkem se nachází vrch Homolka. Zde je uložena cache VZPOMINKA NA BRANNE CVICENI od MichalS & Flower a výchozí souradnice keší Pijte vodu od Kate & Scooby a Pijte caj od Datla 12. Když budete pokracovat po cyklostezce dál smerem na Cernice dorazíte po cca 1,2 km ke cache Park Homolka - Plzen Slovany od pampice.

Více informací o plzenských cyklostezkách najdete na www stránce nakole.cz nebo na stránkách SVSMP v sekci informace pro cyklisty.

VeMeste.NaKole.cz

Ješte pár císelných souctu pro kontrolu indícií:
Soucet všech císel indícií (A až J) je 55. Soucet všech císel v souradnicích finálky je 45.

Podle WWW pocítadla jste kešer, který si prohlížel tento listing.

Zimní dovetek:

Protože se blíží zima tak jsme zapátrali v pameti a popremýšleli jaké dopravní prostredky jdou v tomto období použít pro odlov cache. Z vlastní zkušenosti mužeme za velice príznivých podmínek snehových i ledových doporucit sáne, detské boby a brusle. Dokonce jsme doma našli fotku jak vezeme v hlubokém kocárku pripevneném na saních našeho prvního syna když mu bylo 6 mesícu prostredkem reky. Viz naše fotky z roku 1996. Použití saní, detských bobu, bežek, snehobežek (kolobežka s lyžinami) atd. je pri dostatku snehu bezproblémové. Pro bezpecné použití bruslí, ale musí být opravdu hodne dlouho velký mráz. Je to prece jenom reka a hlavne kolem papírny bývá tlouštka ledu velice promenlivá z duvodu vypouštení teplejších odpadních vod z jejího provozu.

Poznámky kešeru k zajímavostem podél této trasy a k trase samotné:

  • lotrandik: ... premejslel jsem o tom jet pro indicie na bruslich, ale pak jsem to zavrh a dobre jsem udelal...tak 95% cesty se da opravdu na bruslich ject, ale tech poslednich 5% cesty...to bych svym loziskum nikdy nemoh udelat (poznámka ownera: jedná se o úsek mezi hospudkou U Pechtu a mostem pres reku - v soucasné dobe zde probíhá výstavba obytných domu - pri použití jiných dopravních prostredku je tento úsek bezproblémový)

  • JPAgeo: Podle pametníka mel most u škodovácké lávky zlepšit propojení križovatky u rozhlasu s Cástkovou ulicí. Jeho stavbu prerušila 2. svetová válka. Po osvobození ješte Americané, snad aby nezahálela jejich težká technika, delali na doudleveckém brehu terénní úpravy (to "údolícko" od križovatky u nemocnice) a Plzenáci tam prý houfne chodili na cumendu. Ale dál už se ve stavbe mostu nikdy nepokracovalo.

  • Junior69: K byvalemu zenijnimu cvicisti - ja se vzdy domnival , ze to je nedostaveny most , ktery mel byt soucasti mestskeho silnicniho okruhu budovaneho za I.republiky.
     

  • honzikf: slysel jsem od plzenskych rodaku, ze stare pilire u reky udajne pochazeji z dob valky (194x), kdy tudy mela vest spojnice mezi Slovany a Bory - spojnice se mela napojovat na krizovatce Ed.Benese x 17.listopadu - Samaritska a vest mela k mostu udolickem mezi nemocnici a ulici Samaritskou. Konkretni detaily projektu (krizeni s trati a Doudleveckou ani napojeni na Slovanech) bohuzel nemam.

EDIT 18.8.2010 - z trasy byla vypuštena microcache jenž byla ukradena. Microcache se již prežila a zbytecne zatežovala kešery dvojím hledání. Sice keš prišla o zajímavý prvek, ale nová doba si žádá své.

Additional Hints (Decrypt)

cbq ancyniralz cnermrz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

662 Logged Visits

Found it 619     Didn't find it 5     Write note 19     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 9     

View Logbook | View the Image Gallery of 72 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.