Skip to Content

<

ZOO Iris

A cache by MichalS & Flower Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/18/2006
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš vás zavede do míst puvodní zoologické zahrady v Plzni nazývané podle spolku zakladatelu IRIS.


NECO MÁLO O NEJSTARŠÍ HISTORII PLZENSKÉ ZOO 

Když se v Plzni  rekne pujdeme do ZOO, napadne každého cesta na Lochotín. Jen ne mnoho Plzenáku ale ví, že ZOO má v Plzni mnohem delší tradici, než bychom cekali a že její puvodní umístení bylo kdysi dávno témer na opacném konci mesta.

Letecký snímek ZOO Iris z roku 2004 Tehdy zde pusobil spolek prátel prírody, akvaristu a teraristu, který se jmenoval IRIS. Roku 1926, kdy tento spolek oslavil 25. výrocí trvání vznikla díky nadšení a aktivite jeho clenu první plzenská zoologická zahrada se jménem IRIS. Zahrada se rozkládala na levém brehu Radbuzy  ve stráni pod Doudleveckou trídou. Tehdy byla v celém Ceskoslovensku zatím jen jediná ZOO v Liberci. Nedivme se proto, že návštevníkum vubec nevadila ani malá rozloha /prý necelých 2,5 ha/, ani na dnešní pomery chudý zverinec. Náš obdiv si urcite zasluhuje entuziasmus tehdejších milovníku prírody, protože puvodne byl provoz této ZOO, která byla zároven i malebným a peclive udržovaným parkem, hrazen ze clenských príspevku spolku IRIS. Zpocátku se dokonce nevybíralo ani vstupné, pozdeji bylo zavedeno vstupné 50 haléru pro deti a 1 Kc pro dospelé. Rodiny s detmi zde trávily obvykle nejméne polovinu dne.Letecký snímek z roku 1945ZOO tedy mela jen velmi skromné financní podmínky, presto se podarilo získat vedle menších savcu, ptáku a plazu také medvedy, ptací dravce a lvici. Nekterá zvírata se naucila zábavným kouskum, a tak není divu, že návštevnost v této dobe stále vzrustala.

ZOO zacínala s párem opicek makaku Šorlem a Mindou a také zde chovali šakala a lišku, kterých se ale pozdeji musela ZOO vzdát z príkazu správy zdejší plovárny, kvuli stížnostem návštevníku na velký zápach, který se od techto zvírat šíril. Šorl a Minda se však u plzenské verejnosti tešili velké oblibe. Jejich klec stála v pavilónu s akvárii. Opicky kradly návštevníkum, kterí se priblížili k jejich kleci, rukavice, cepice i jiné predmety, kterými je lidé dráždili. Jednou si opicky porádne zarádily, když ošetrovatel zapomnel zamknout dvírka jejich klece. Vše skoncilo devastací celého pavilonu, vcetne nekterých akvárií, která opice rozbíjely kladivem a svuj príbytek si také „vylepšily“ pomocí nalezené olejové barvy, se kterou pomalovaly skríne i akvária.  V roce 1934 tragicky zahynuly opicky i papoušci. Otrávili se tehdy zplodinami  po výbuchu kotle. Mezi nejoblíbenejší zvírata patril také mýval Míša, který návštevníky bavil umýváním darovaných kostek cukru, které potom zoufale hledal ve svém bazénku. Kacer Pepík, volne se pohybující mezi pobíhajícími detmi však také neskoncil dobre. Byl roztrhán jestrábem. Podobný osud stihl i ochoceného srnecka Fricka, který se stal obetí ovcáckého psa.

ZOO Iris v roce 1941 Díky oblibe verejnosti a nadšení lidí ze sdružení IRIS se ZOO znacne rozširovala. Po deseti letech existence, v roce 1936, je zde kolem 70 zvírat. Zahrada vlastní medveda, malpy, lvy, levharta a vzácné antilopy – sajgy tatarské. V 50. letech tu mohli návštevníci pozorovat  exempláre, které se pozdeji v budoucnu stanou základem novodobé zahrady na Lochotíne – mufloni, danci, poníci, pumy, emu, jaci, pakone, velbloud, rys, vlci a hyeny. 

Stredem celé tehdejší ZOO byl skleník s akvárii a terárii – což stojí za povšimnutí, vzhledem k soucasnosti, kdy Plzen pokracuje v této tradici stálou akvarijne-teraristickou výstavou nazvanou AKVA-TERA. Tu dnes najdeme v centru mesta.  Po roce 1951 je jasné, že ZOO prestává vyhovovat svou rozlohou. Vedení zahrady už zacíná být pro spolek IRIS (krome jiného i kvuli politickým tlakum) neúnosné. Proto clenové spolku souhlasí s prevedením zahrady pod Národní výbor mesta Plzne. Od roku 1958 se stále intenzivneji uvažuje o presunu ZOO na Lochotín. Tam pozdeji bude ZOO Iris - pohled na opicinec v tesné blízkosti ZOO rozvíjena na míste puvodní Kodetovy zahrady všem Plzenákum známá botanická zahrada.

Rok 1961 je pro zoologickou zahradu IRIS tragický. U mnoha zvírat se objevuje infekce (v soucasnosti nechvalne proslaveného ANTRAXU) - sneti slezinné. Zvírata je bohužel nutno utratit. Tato událost jen urychlila presun ZOO na Lochotín do míst, která mužete navštívit i v dnešní dobe. Napríklad v rámci odlovu ZOO Plzen. Quite the other world.

 

NECO MÁLO O OKOLÍ MÍSTA ULOŽENÍ 

Ackoliv je toto místo v dnešní dobe poznamenáno odhozenými odpadky, tak jako jemu podobná místa uprostred mest, nám stále sentimentálne voní detstvím. Ne, že by se v té dobe nepovaloval leckde odpad, ale bud ho bylo méne, nebo jsme si ho jako deti dokázali snáze „ugumovat“. Stráne pod Doudleveckou trídou byly tehdy ješte zarostlejší krovím a cesticky, které zde byly vyšlapány snad ješte z dob, kdy tu bývala zoo a plovárna, nám pripadaly jako pralesní stezky. Skály byly nebezpecné a našimi rodici zakázené – o to lákavejší. Hrište, kterému jsme samozrejme ríkali IRIS, aniž bychom tušili proc, bylo naším oblíbeným sportovištem. Tajuplný domek pusobil opuštene, ale ve skutecnosti byl obýván príslušníky naší lidove demokratické armády a sloužil jako PDA. Všudyprítomné koprivy v okolí Radbuzy denne zkoušely naší statecnost, když jsme jimi neohrožene probíhali.

V pozdejším veku, jsme si zde více všímali pozustatku parkové úpravy, romatických míst s výhledem na reku, ale ukrytých pred zraky uspechaných „dospeláku“. No zkrátka – padla zde nejedna první, ci druhá pusa. Cesta podél reky byla tehdy vydláždená kamením, casto po dešti porádne bahnitá. Pres cestu zde nekdy ležely kmeny zlámaných stromu a po budoucím asfaltovém chodníku nebylo ani stopy.

Ale i dnes má tento stinnejší breh reky své kouzlo. Sejdete-li z asfaltové cyklostezky, a vypravíte-li se do stráne po nekteré z vyšlapaných pešinek, možná také objevíte kousek té romantiky, kterou my v detství považovali za samozrejmou. Snad vám v predstavách pomohou obrázky techto míst z dob dávno minulých, které se nám podarilo nashromáždit. 

Cache má jako hlavní cíl pripomenout slavnou a casto opomíjenou minulost ZOO v Plzni. Zkuste si zde predstavit medvedy, antilopy a jiná divoká zvírata v blízkosti plovárny preplnené návštevníky v pruhovaných plavkách. 

Pohled na ZOO Iris pres mestskou plovárnu

Další podrobné informace naleznete v clánku ZOO v Plzni slaví osmdesátiny nebo prímo na stránkách ZOO Plzen

PRO ZDÁRNÉ ODLOVENÍ KEŠE NENÍ POTREBA PROLÉZAT KROVÍ ANI NIKAM LÉZT A VYLÉZAT. STACÍ JEN SÁHNOUT. KEŠ JE SNADNO DOSTUPNÁ Z "ÚROVNE" CESTY. DEJTE VELKÝ POZOR NA KOLEMJDOUCÍ, ABY NEBYLA KEŠ PROZRAZENA.


Podle WWW pocítadla jste kešer, který si tento listing prohlížel.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Anuber mn bcreabh mvqxbh h cngl fgebzh cbq oerpgnarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.