Skip to Content

This cache has been archived.

Selmice: Autor tuhle keš nezkontroluje. Díky za fain logy. Už nemám sílu tuhle keš na dálku spravovat.

More
<

Tabor - Botanicka zahrada

A cache by Selmice Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/21/2006
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache se nachazí uvnitr botanicke zahrady - proto prosím ctete listing.

Botanická zahrada pri Vyšší odborné škole a Strední zemedelské škole v Tábore je druhou nejstarší botanickou zahradou v Cechách a jedinou v Jihoceském kraji. Dríve patrila mezi celosvetove nejvýznamnejší botanické zahrady. Od roku 2002 probíhá její kompletní rekonstrukce, která bude trvat nekolik let

Botanická zahrada v Tábore se radila mezi nejvýznamnejší botanické zahrady na svete, nebot na tak malé ploše bylo pestováno pres 4 000 druhu rostlin a pres 400 druhu drevin. Botanická zahrada se skládá z nekolika cástí. Nejvýznamnejší cástí botanické zahrady byl hospodárský systém, který se nachází v horní cásti botanické zahrady. Clenení rostlin zde neodpovídá klasickému trídení podle celedí, ale podle hospodárského významu. Nejvetší cást botanické zahrady zaujímá arboretum. Zde jsou zastoupeny kere a stromy jak domácí, tak i introdukované. Soucástí arboreta je malé jezírko a alpinum. Neopomenutelnou soucástí botanické zahrady jsou též tri skleníky, z nichž dva jsou prístupné verejnosti. Návštevníci zde mohou spatrit sbírku orchidejí, kaktusu, sukulentu a mnoha jiných tropických a subtropických rostlin a malé jezírko s akváriem.
Soucástí botanické zahrady byla i velmi dobre vybavená meteorologická stanice sloužící k merení povetrnostních velicin a fyziologických jevu (zemetresení). Tato stanice však byla v roce 1990 po desetiletích tradice zrušena.
Hospodárský systém byl základem táborské botanické zahrady. S jeho vytvárením bylo zapocato podle koncepce profesora Bubáka v roce 1903. Jednalo se o svetový unikát, nebot do té doby byly rostliny v botanických zahradách cleneny do skupin podle celedí (tzv. botanický systém). V táborské botanické zahrade bylo poprvé na svete použito rozsáhlého clenení rostlin do skupin podle zemedelského a prumyslového využití, tedy hospodárského systému. Cenný byl nejenom ojedinelostí tohoto trídení, ale i zachycením historie vývoje lidského zájmu o pestování užitkových rostlin.
Na záhonech byly rostliny rozdelené do skupin podle zemedelského a prumyslového využití. Jedna rostlina se tak muže nacházet i ve více skupinách. Napríklad jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) patrí do skupiny lécivých rostlin a plevelu.
Tento systém byl názornou ukázkou toho, které rostliny používali naši predkové od pradávna. Nekteré však byly postupne nahrazovány syntetickými látkami. Vzorným príkladem muže být skupina rostlin oznacených jako barviva. Setkáte se zde s rostlinami, které se používaly k barvení látek již od praveku až do doby, než zvítezily syntetické barvy.

Hospodárský systém byl nejvýznamnejší cástí komplexu botanické zahrady v Tábore. Množství pestovaných rostlin, zajímavé a prehledné clenení skupin radilo táborskou botanickou zahradu na významné místo mezi svetovými botanickými zahradami.
Od roku 2002 prošel hospodárský systém nekolikaletou obnovou a menší úpravou. Rostliny postupne dostávají nové oznacení a k jednotlivým skupinám rostlin jsou doplnovány informacní tabule. Jednotlivé skupiny jsou výrazne oznaceny a barevne odlišeny pozadím jmenovek. Opet jsou k videní na záhonech hospodárského systému zajímavé rostliny jakými jsou napríklad bavlník, rýže, podzemnice olejná a stovky dalších.
Dnes se ve svete setkáme s tak rozsáhlým hospodárským systémem pouze v nekolika botanických zahradách. Táborský hospodárský systém je doplnen též nekterými okrasnými rostlinami. Nove byl doplnen o energetické a papírodárné rostliny.
Hospodárský systém nenaleznete v žádném období kompletní, nebot nekteré rostliny mají svou vegetacní dobu na jare a brzy po odkvetu odumírají (napr. jarní plevele), nekteré již v srpnu zacínají dozrávat (napr. nekteré luskoviny) a jejích místo po zbylou cást roku znázornuje pouze jmenovka. Pro vetšinu rostlin je vegetacní období léto.

Arboretum v druhé cásti botanické zahrady (kde je uložena cache) slouží jak k oddychu a poucení, tak je i životním prostorem pro mnoho rostlin, drobných savcu, ptáku, hmyzu a plazu. Nevstupujte prosím do porostu a pohybujte se pouze po vyznacených cestickách. Vstup na trávníky je povolen pouze na cerstve posekané plochy. V celém areálu botanické zahrady je zakázáno trhat a sbírat jakékoliv cásti rostlin, drevin a živocichu, poškozovat cedulky a informacní tabule, kourit, popíjet alkoholické nápoje a užívat omamné látky.

Otevírací doba:
Pracovní dny Po – Pá 8 – 16 hod.
Skleníky 8 – 15.30 hod.


Od 1. cervence do 27. srpna 2006 otevreno též o víkendech 10 – 17 hod.
Vstupné do skleníku:
Deti 6 – 15 let, studenti v rámci školní výpravy: 10 Kc za osobu
Dospelí (od 15 let): 15 Kc za osobu
Pruvodce (nutno objednat predem): 100 Kc

ENGLISH:
The Botanical Garden of the College and Secondary Agricultural School in Tábor is the second oldest botanical garden in the Czech Republic and the only one in South Bohemia. It was established in 1866. Its current area amounts to 2.5 hectares. In 1903, after the new school building had been completed, the botanical garden started being reconstructed which took 10 years. In the arboretum, a few hundreds of taxa of tree species were planted, and a unique economic system was set up. The Botanical Garden in Tábor was the first one to use the classification of plants according to agricultural and industrial importance.

In 1907, the Botanical Garden began swapping seeds and plants with other botanical gardens all over the world. Today, the garden is co-operating with about 400 botanical gardens. The following 10 years included building and enriching the garden with new plant species. At that time, the Botanical Garden in Tábor belonged to the most important and renowned gardens in the world due to the range of its collections.

In 1975, the Botanical Garden was cut asunder after a panel road had been built across it. This road was thought to be used temporarily for 3 to 5 years. However, the road was not disassembled until after the wide public enforced it in 1990. In 1992, the botanical garden was again threatened with another road to be built across it, but this time it ought to have been a permanent road. Everything ended up by the Tábor Referendum (the first one of this kind in the Czech Republic) in November, 2000, which showed that 80% of the citizens of Tábor were against the road.

In 1994, the Botanical Garden was declared a scenic reserve, and in August 2000, the Ministry of Culture put the garden and the school building on the list of the Cultural Heritage.

Since 2002 the Botanical Garden has been under reconstruction. The unique system of fields in the upper part has been replanted with important groups of plants and plants (rice, cotton-plant, groundnut, sesame, and others). A new entrance and the outside wall have been built up, and now the network of paths is being reconstructed. After the whole decade, a small creek flows through the botanical garden again, peat bog and natural dendroflora (for example the Giant Mountains, the Alps) and a small rock garden are being regenerated. The pool in the arboretum is still waiting to be reconstructed and enlarged. The arboretum of the Botanical Garden has been replanted with hundreds of taxa of trees. The plants, trees and the whole garden are being marked. The greenhouses are also planned to be reconstructed and enlarged in the future.

The Botanical Garden is a member of the Union of the Botanical Gardens of the Czech Republic.The Botanical Garden is open to the public on weekdays from 8 a.m. to 4 p.m. In the summer (July – August) also at weekends from 10 a.m. to 5 p.m. (change reserved). There is admission fee to the Greenhouses only.

Additional Hints (Decrypt)

iryvxn qhgvan

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.