Skip to Content

<

Vyhlidka na Bile skale ( Jizerky )

A cache by agilka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/24/2006
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

SKALNÍ VYHLÍDKA S JEDINEČNÝM VÝHLEDEM.

KAŽDÉ FOTO VÍTÁNO.

CZ
Bílá Skála -
nachází se v tesném rozmezí Jizerských hor a Krkonošského národního parku.
Geograficky již tedy sice patrí do Krkonoš, ale paradoxne z ní Krkonoše v podstate neuvidíte, ale naopak práve hlavne Jizerky, zejména jejich jižní, západní a severní cást.
Vrcholová skála je se svojí výškou cca 964m. nejvyšším bodem Príchovického hrbetu a na nej dále navazující náhorní planiny.
Na vrcholu skály je nyní umísten mohutný, do daleka viditelný kríž s príznacným názvem Milenium 2000.
Svuj název nese toto místo práve proto, že skalní útvary jsou tvoreny prevážne bílým kremencem, který pak za slunných dní zárí do daleka.
Také prímo v bezprostredním okolí Bílé skály nalezneme z hlediska geologického nekolik dalších významných, mohutných kremencových bloku. Ty zde vystupují z jinak typického žulového podloží prímo na povrch až na úroven okolního lesa.
Kremencový písek pocházející z okolí posloužil kdysi i jako surovina pro zdejší sklárnu v nedalekých Rejdicích.
Duvod proc jsem pro vás umístil cache práve sem je nejen geologická a prírodní vyjímecnost tohoto místa, ale jak je již naznaceno i v názvu hlavne proto, že prímo ze skály se každému návštevníkovi naskýtá prekrásný rozhled do širého okolí.
Výhled odtud sice není zcela kruhový, jako z nedaleké - naší nejkrásnejší rozhledny Štepánky, ale díky vyjímecnosti tohoto místa je pohled o to více sugestivní.
Pozorovat odtud mužete nejen Jizerky, ale pri dobré viditelnosti dohlédnete až k Lužickým horám, Ceskému stredohorí i do Ceského ráje.
Nádherne zarámovaný je pak predevším výhled na Ještedský hreben a napríklad pohled na západ slunce prímo za Ještedem je nezapomenutelný zážitek. To se proste musí videt.
Asi nejkrásnejší jsou pak zejména podzimní ci zimní inverze, kdy okolní vrcholy vystupují z oblacného more jako ostruvky z oceánu.
Místo je prístupné celorocne, v zime samozrejme vetšinou pouze na lyžích ci snežkách, jen vyjímecne se sem dostanou i pešáci.
Mimo zimu mohou jít ti odvážnejší a zdatnejší z vás i od spodní turistické cesty, dá se ríci prímo proti skále, rovnou za šipkou. V tom prípade by ale hodnocení dostupnosti muselo pribrat alespon jeden bodík navíc ( pozor totéž platí všeobecne pro všechny ty z vás, kterí se sem vydají jinak než autem - prevýšení z okolních údolí muže dosáhnout až 500m.).
U této spodní cesty vedoucí od Hvezdy do Rejdic však mužete témer prímo pod skálou navíc spatrit i tzv. Hutteruv kríž z r. 1834 (pekná práce v pískovci ).
Jinak mnohem pohodlnejší a doporuceníhodné je použití tzv. vrchní cesty od nedaleké chaty Hvezda (zde mohou ti motorizovaní za mírný poplatek zaparkovat a pokud se zde obcerství, tak parkují dokonce grátis ) a jít pak dále smerem pod Turnovskou chatou dále na planinu.
Ke skále se tedy sice odtud dá dojít i po celkem pohodlné ceste a pešinami, pro pohyb na míste samém je však trekková obuv minimálne vhodná.
Upozornuji na to díky tomu, že relativne snadno se dá dojet autem až k chate Hvezda a vyvolává to pak prvotní pocit snadné dostupnosti.
Potkal jsem již i dost daleko odtud zbloudilé dámy na podpatcích.....
Cache není umístena prímo na vyhlídkové skále nebot tam by to bylo prímo životu nebezpecné, ale na míste, kde vás pri hledání nejspíš nikdo rušit nebude.
Dostupnost - přestože je atribut implicitně nastaven na zimní nedostupnost, může být keš za příznivých klimatických podmínek dostupná i pro zimní návštevníky na bežkách ci snežkách.
Bývají zde však treba až 3 metry snehu a ten může být navátý i pod výklenkem a pak už nic opravdu nenajdete.
Prosím dávejte také pozor na opetovné a bezpecné zamaskování cache a pak i vašich stop – zejména v zime viz skigeodálnice.
Jinak pokud již toto místo navštívíte doporucuji prozkoumat nejen nejbližší, ale i trochu vzdálenejší okolí. Po náhorní planine vede množství cest vhodných pro peší i cyklo turistiku, v zime jsou zde k dispozici oblíbené bežkarské okruhy a magistrála.
POZOR:
Prímo v keši (na Logbooku) pak ješte najdete jako prémii odkaz na jedno velmi pekné vyhlídkové místo, na které dojdete pohodlne po dostupných cestách, vzdálené cca 1.5km. Na tomto místě je zároveň výchozí keš multiny Jizersko-krkonošské vyhlídky na Kapradníku - viz: (visit link)
Odtud vás ceká jedinecný pohled severním smerem nejen na horské osady Príchovice, Horní Polubný, ale i na nejvyšší horu ceských Jizerek - Jizeru 1124m, prehradu Souš s hladinou ve výšce cca 760m a zcela ojedinelý cedicový Bukovec - 1002m aj.....
Takže lovu zdar, pekné výhledy a nezapomente - fotoaparáty a dalekohledy sebou.
VŠECHNA FOTA, zejména se západy slunce VÍTÁNA!!

EN
Beautiful view from Bila skala (White Rock). Good hiking boots recommended, in winter ski or snowshoes.

DEU
Weiß Felsen -
befindet man sie in eng Schnittbereich Iser Gebirge und Riesengebirge Nationalpark.
Sein Name trägt dieser Posten ebendarum, dass die Felsen sind vorwiegend von weiß Quarzstein gebildet, welcher dann zu sonnige Tage nach Ferne scheinen.
Der Grund weshalb bin ich für euch cache gerade her untergebracht, ist es nicht nur geologische und Natur Einmaligkeit des Plätzes, aber wie es schon hauptsächlich in Bezeichnung bezeichnet war, dass gerade von Felsmassen bietet sich jedem Besucher wunderschöne Aussicht nach breite Umgebung an.
Aussicht von hier ist es zwar nicht ganz rund, wie aus unweit - unseren am schönsten Aussichtstürme Štepánka, aber ist es dank Einmaligkeit des Plätzes so viel mehr suggestiv.
Beobachtet man von hier nicht nur Jizerky, aber bei positive Sicht sieht man bis Lausitzer Gebirge, Tschechisch Mittelgebirge und nach Tschechischen Paradies.
Die Anstelle ist es ganzjährig zuganglich, im Winter selbstverständlich meist nur an Skier oder Schneeschuhe, nur ab und zu auch zu Fuss.
Ich empfehle euch die sogenannte Berggänge von unweite Gaststädtte Stern benutzen (hier können die Motorisierte zu mäßiges Gebühr abstellen)und gehen dann weiter zu unter Turnovska Erholungshäuser weiter an Pläne.
Cache ist untergebracht an Stelle, wo es Sie bei Suchen wahrscheinlich niemandem stören wird.
Cache würde zu bestimmte Umstände für winterlich Besucher an Langlaufskier oder Schneekoppe erschwinglicher sein.
Aber weil hier ist bis 3 Meter Schnee, sodass ich kann es niemandem garantieren.
Bitte geben sie auch an sichere Cacheverkleidung und euere Fußstapfen acht – besonders im Winter - sieh skigeobahn.
Also gute Jagd, schöne Aussicht und vergessen sie bitte nicht - Fotoapparat und Fernglas mitzunehmen.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Uyrqrw ppn HCEBFGERQ cbq fxnyaíz cerivfrz..
[EN] Frnepu va gur zvqqyr haqre gur ebpx
[DEU] Fhpur va qre Zvggr hagre qrz Sryfrahoreunat..

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,244 Logged Visits

Found it 1,192     Didn't find it 22     Write note 19     Publish Listing 1     Needs Maintenance 4     Owner Maintenance 6     

View Logbook | View the Image Gallery of 216 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.