Skip to content

Plzensky Oskar / Pilsen Oscar Traditional Geocache

Hidden : 7/26/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš Vás zavede k Plzenské firme Technocrane, která v roce 2005 získala sošku oskara, za technický prínos do filmového prumyslu. Mimo jiné je tato budova zajímavá i z architektonického hlediska (spíše její prední cást, než pozdeji pristavená zadní budova). Budte opatrní pri vyzvedávání keše. Keš je sice z hlediska objemu micro, ale klasickou schránku od fotofilmu nehledejte. Do keše se vejdou i GC.


Horst Siegfried Burbulla

Už jako malý chlapec chtel tocit filmy. Místo slávy mu jeho první film prinesl dluhy – a prototyp kamerového jerábu. Za jeho zdokonalování obdržel Horst Burbulla v roce 2005 Oskara za techniku.

Horst Siegfried Burbulla, nar. 3.8.1958 vždy snil o kariére režiséra. Ve snaze natocit vlastní film (Láska a smrt), postavil kamerový jeráb, ovládaný pomocí moturku od steracu a detské železnice. Natácením filmu se velmi zadlužil a navíc natocený film, na rozdíl od jeho jerábu, nikoho nezaujal. V roce 1989 se stal otcem a byl nucen vyrešit svoji financní situaci. Koupil si svuj první oblek a odletel do Londýna, shánet lukrativní sponzory. V roce 1992 zakládá, v tehdejší Ceskoslovenské republice, firmu ORION TELESCOPIC CAMERACRANE, se sídlem v Krimicích. V roce 2002 bylo sídlo firmy presunuto do Podnikatelské ulice na Borských polích. V roce 2003 došlo k zmene názvu firmy na TECHNOCRANE. V soucasné dobe má firma Technocrane cca. 70 zamestnancu. Nachází se zde oddelení technické konstrukce, designu i výroby.

Architektura nové budovy

Nový objekt strojírenského podniku firmy ORION TELESCOPICCAMERACRANE s. r. o. je velmi dobre situovaný na exponovaném míste.Svojí otevreností a socharským pojetím je spíše výtvarným dílem mezi standardní produkcí prumyslových hal. Autori návrhu, plzenští tvurci ing. arch. Jirí Opl a ing. arch. Jan Soukup nejdríve ve spolupráci s majitelem firmy Horstem Burbulou zpracovali zadání po stránce výtvarné, provozne dispozicní a ekonomické. Výsledkem všech konzultací vznikl nadcasový výtvarný prumyslový objekt zahranicní firmy. Investor dokázal jasne formulovat zámer a architekti dokázali vytvorit objekt s velmi dynamickým nábojem, který osloví odborníky i laiky.

Nová výrobní hala byla nominována do souteže Stavba roku 2003 s tímto popisem: „Výrobní hala firmy Orion Telescopic Cameracrane s.r.o. v prumyslové zóne Borská Pole v Plzni je výtvarne pojatý prumyslový objekt, který svým tvarem dokáže vyvolat estetický zážitek.“

Více informací o architekture této budovy se dozvíte zde.

Získání Oskara

11.2.2005 se všemi médii rozletela radostná zpráva: „Filmový Oscar putuje do Plzne“ Americká Akademie filmových umení a ved tak ocenila více než ctrnáctileté úsilí nemeckého konstruktéra a podnikatele Horsta Burbully pri vývoji teleskopických kamerových jerábu.

V oduvodnení se ríká, že Technocrane svou technologií zcela posunul hranice možností kamerových jerábu. Nekteré nárocné filmové scény by jinak nemohly být vubec natoceny. Gabriela Vonášková vysvetluje, v cem tkví unikátnost plzenských jerábu. "Teleskop našeho jerábu umožnuje lineární pohyb kamery v prostoru. To znamená, že ta kamera plynule behem natácení mení svou pozici, címž vlastne dochází k tem jedinecným záberum. Dostane se do míst, kam by se klasický jeráb nedostal. Asi nejvýznamnejší je to, že tam, kde se u jiné techniky musí použít kolejová dráha, my nahradíme tím teleskopem. Ušetrí se tak cas, lidé, peníze."

Oscary za technický prínos filmovému umení se udelovaly v noci na 13. února v Los Angeles.

Krome Horsta Burbully cenu získali ješte Francouzi Jean-Marie Lavalou a Alain Masseron a spolu s nimi Brit David Samuelson za to, že vyvinuli kloubovou ruku pro vedení kamery. Oslava, na kterou byli krome zamestnancu firmy, pozváni také nekteré významné osobnosti filmového prumyslu, probehla 5.11.2005 v Meštanské besede v Plzni.

Funkce kamerového jerábu

Shlédnutí predvádecího videa není pro pochopení funkce kamerového jerábu bezpodmínecne nutné, ale urcite Vám usnadní orientaci v dalším textu. Video má 10 minut a dokonale Vám predvede všechny možnosti tohoto kamerového jerábu. Nejprve uvidíte natocený snímek a poté budete moci nahlédnout do zákulisí a uvidíte, jakým zpusobem byl snímek natocen.

Upozornení:
Následující odkazy smerují mimo stránky geocaching.com. Odkazy byly provereny a neobsahují pocítacové viry. Stažený soubor je ve formátu .zip, samotné video po rozbalení je ve formátu wmv (windows media video).
Nízká kvalita - 4,5 MB
Vysoká kvalita - 39,3 MB

Nyní už mužeme prejít k samotnému popisu jerábu. Kamerové jeráby se dríve vyrábely s oznacením Orion. Tyto jeráby byly následne nahrazeny inovovanými jeráby znacky SuperTechno. Nejduležitejší zmenou bylo presunutí hlavní rozvodné skríne, s veškerou potrebnou ovládací elektronikou, na teleskopické rameno. U predchozí verze byla skrín umístena mimo celý jeráb. Poslední jeráb Orion byl rozmontován v roce 2004. Kamerové jeráby Orion se tedy k natácení filmu využívali témer 12 let.

Jeráby SuperTechno (dále jen ST) jsou nabízeny ve ctyrech ruzných velikostech. Podle velikosti jsou i císelne oznacovány. ST 15, ST 30, ST 50 a nedávno predstavený ST 22. Velikosti (v palcích) udávají maximální dosažitelnou výšku cocky kamery od zeme. To znamená, že nejvyšší ST50 zvedne kameru do výšky 15,11 metru.

Teleskopický jeráb

Podvozek jerábu je prizpusoben jak pro jízdu po filmarských kolejích (jsou k videní na videu), tak i pro jízdu po hladkém povrchu studia. Pneumatiky však vetšinou slouží pouze pro transport a vetšina dynamických záberu je provádena pohybem ramene. Na podvozek je pripevneno výškove nastavitelné uchycení ramene, umožnující natácení teleskopického ramene v osách x a y. Pohyb v ose z zajištuje samotné vysouvání a zasouvání ramene. Vyvážení ramene se provádí pomocí prídavných závaží a je ho nutné provádet v závislosti na váze použité kamery. Vyvažovací závaží mení svoji polohu v závislosti na délce vysunutí ramene (u ST 50 až 11,4 metru) a zajištují tím snadnou ovladatelnost jerábu.

Upevnení kamery

Samotná kamera je upevnena na konci teleskopického ramene, na tzv. kamerových hlavách. Ty jsou v závislosti na prání režiséra bud 2 nebo 3. Každá hlava zajištuje otácení okolo jedné osy. V prípade dvou hlav se jedná o „vlevo/vpravo“ a „nahoru/dolu“. Pokud je doplnena hlava tretí, je možno otácet kamerou okolo její vlastní osy.

Ovládací pult

Slouží k ovládání kamerových hlav. Pro základní 2 osy je možno použít bud klasické ovládací kola (vlevo a vpredu), nebo integrovaný joystick. Pro ovládání poslední osy je na pultu umísten kolébkový ovladac. Zbylé prepínace a potenciometry na pultu slouží k ovládání kamery a k nastavení rychlosti hlav.

Pan Bar alias ridítka

Umožnuje to samé, co ovládací pult, jen máte možnost ovládat všechny tri osy soucasne.

TechnoDolly

Posledním „Plzenským jerábem“ je projekt TechnoDolly. Oficiálne byl predstaven v léte 2005. Jedná se o programovatelný jeráb, který je schopný presne opakovat uloženou trasu nekolikrát po sobe. K uložené trase pohybu je schopen se kdykoliv vrátit. Navíc je schopen si trasu sám „domyslet“, z nekolika zadaných bodu. Tuto trasu si následne kameraman muže poopravit odebráním, nebo pridáním dalších bodu. Jeráb je také schopen vytvorit virtuální studio. To znamená že v závislosti na poloze kamery, plynule nahrazuje snímané pozadí (jedna barva) za virtuální pozadí. Uvidíme tedy, zda-li se Plzen casem docká dalšího oskara.

Ukázky z natácení

Cekáte nejaký seznam filmu, které se natáceli pomocí techto jerábu? Opravdu? Myslím že nyní máte dostatek informací k tomu, aby jste si pri sledování filmu sami odhadli, na jaké scény asi tak mohl být použit... Ale aby jste nerekli, pár Vám jich povíme. Jedná se napríklad o Matrix nebo Titanic. Teleskopické rameno jste také mohli zahlédnout pri ruzných realityshow, napr SuperStar.

Cache

Tato keš neslouží k jakékoliv propagaci firmy Technocrane, nebo jejich produktu (stejne by Vám asi na nic nebyly). Jen nám prišlo zajímavé, seznámit Vás s Oskarem, který putoval do mesta Plzen.
Jakekoliv problemy prosim hlaste v logu. Dekujeme

Listing byl zobrazen krat. Dekujeme za Vas zajem o tuto kesku.

Pokud vás zajímají další informace, použijte Váš oblíbený vyhledávac

Additional Hints (Decrypt)

iyrib anuber

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)