Skip to content

Dobra voda v Dobre Vode Mystery Cache

This cache has been archived.

pupitci: První pusa,
První láska,
První keš.
Nikdy na to nazapomeneš,
To mi věř.
Avšak někdy něco cestu zkříží,
a ani tady už nepomůže,
ohnout se v kříži.
Tam kde dřevo krásu podtrhlo,
tam kus betonu se převrhlo.
Romantika již je pryč,
z krabice zbyl pouhý kýč.
Proto již nehledejte první naši,
všem, kteří ji kdysi našli,
k těm s uctou vzhlížíme,
ke konci básničky se už blížíme.
Nikdy ve vzpomínkách nebude na nulovým bodě
Naše Dobrá voda v Dobré Vodě

More
Hidden : 5/31/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na úvodních souřadnicích keš nehledejte, ale pokud chcete příjemnou procházku přírodou po asfaltce, můžete zde zaparkovat.

Rádi bychom vás touto jednoduchou mystery keší přivedli na krásné místo, které si obdivný pohled jistě zaslouží. Zároveň Vám díky soukromé kronice pamětníka představíme Sirnaté lázně Dobrá Voda, kde kdysi bývala opravdu Dobrá voda. Dnes jsou patrné v místě, kde bývala studna, pouze základy domku.

Osada Dobrá Voda leží v úzkém údolí na potůčku Kožichovském zvaném "potok sv. Marka" neboli Markůvka. Krajina zde tvoří krásná, romantická, hluboká údolí s výběžky skal, porostlé většinou jehličnatými lesy. Osada Dobrá Voda, do které se počítá několik stavení v malebném údolí, patří na levém břehu protékajícího potoka osadou do katastru Kožichovice (3 stavení, jedno je dodnes obydleno) a hlavní budova rekreačního střediska - bývalé sirnaté lázně. Na pravém břehu potoka patří stavení do katastru obce Pozďátky (4 stavení a opět jedno obydleno).
Samota vznikla na místě, kde pramenitá léčivá minerální voda, byla známá již v dávných dobách. V kronikách se uvádí zápis již z roku 1765, kdy rozbor provedl Jan Křtitel Mich. Sagár - chemik.
V té době za starých časů kdysi přijel do údolí Sagár, zpozoroval při napájení koní v potoce, že zde tlejí kosti z uhynulých zvířat, jelenů, srnců, hlodavců a podobně. Koně při napájení byli neklidné. Tu zpozoroval, že na mnohých místech z vody vystupují bublinky kysličníku uhličitého, voda páchne ztuchlinou, jako zkažená vejce.
Požádal písemně císařovnu Marii Terezii o povolení průzkumu místa pramenu a rozboru vody. Toto povolení mu bylo dáno císařským glejtem, zvláštní to listinou v roce 1764, kterýmžto se pověřuje chemik Jan Kř. Mich. Sagár (dále jen Jan), aby provedl průzkum pramenu nynějšího prostoru Dobrá Voda.
Tak vznikly sirnaté lázně Dobrá Voda.
Vody se užívalo k léčení vnitřních nemocí, dále zánětů ledvin, střevních chorob, zánětů nervů i nemocí kožních atd.
O účincích vody Pozďatecké psal již roku 1765 uvedený chemik Jan ve spise "Krátká zpráva o pozďátecké léčivé vodě, nedaleko Třebíče na Moravě".
Pozdější majitelé ve snaze rozšířit lázně a co nejvíce z nich vytěžit, prováděli různé neodborné úpravy v hloubení minerálního pramene a okolí, které způsobily zeslabení minerálního pramene a později i jeho zánik.
Původní studně ve zděném přístřešku v sousedství kaple již také neexistuje. Studně minerálního pramene je vytesána do skály a je čtverhraná ve vnitřním prostoru.
Kaple byla postavena koncem roku 1770 z milodaru pacientů a vyzdobena pěnou klenbou-tvoří ornamenty modré nebe s hvězdami. Uvnitř se nachází umělecky vyřezávaná ze dřeva socha Matky Boží na klíně drží v náruči ukřižovaného sejmutého z kříže Ježíše Krista.
Sirnaté lázně v Dobré Vodě byly hojně navštěvovány v minulých dobách uherskou šlechtou a bohatými osobnostmi císařského dvora z Vídně.
Podle ústního podání pamětníků se uvádí, že po zrušení sirnatých lázní odváželi vozkové na dvou fůrách z Dobré Vody do nemocnice Berla v Třebíči berle. Tyto berle zde zanechali po svém uzdravení pacienti, které se staly majetkem lázní. Když význam lázní upadl, z Dobré Vody se stalo pouze výletní místo Třebíčanů. Od té doby se v restauraci, která tu zůstala po zrušení lázní, vystřídalo několik majitelů. Podle ústního podání nejstarších usedlíků z Dobré Vody - koupil Dobrou Vodu Eduard Hornych (Třebíčský zámožný zlatník), ale za peníze žida Weissensteina, budovu obnovil, překlenul potok a přistavil společenskou místnost. Dobrá Voda měla sloužit za azyl židů před pronásledováním od hitlerových okupantů. Mezi obětmi německých okupantů koncentráku byl jeden žid Weissenstein, a tak veškeré jmění připadlo legálně Hornychovi.
V roce 1887 koupil lázně novodvorský hostinský Josef Brabec, který chtěl zřídit výčep. To však nebylo povoleno. K nejvýhodnějšímu využití objektu došlo v roce 1957 když se proměnil v pionýrský tábor ROH Dobrá Voda rekreační středisko pro děti. Nyní je v majetku Okresní rady Junáka Třebíč

Dne 12.2.2000 byla v pořadu Náš venkov uvedena velice pěkná a zdařilá reportáž, bohužel tato reportáž již není možná v archivu České televize přehrát.
Podle ústního podaní pamětníků, obyvatelé Dobré Vody díky celoživotní konzumaci vody, měli v pozdějším věku tmavě červené až hnědočerné zuby.
Zdroj: soukromá kronika pamětníka

V Dobré Vodě se již jedna keš kdysi nacházela GC1EMNR.
Byla to jedna z našich prvních nalezených keší a také byla zaměřena částečně na lázně. Bohužel už není, proto jsme se rozhodli podrobněji tomuto téma věnovat.

V případě, že byste si chtěli vyčistit vodu, přikládáme vzorec pro výrobu síranu železitého.
2 FeSO4 + H2SO4 + H2O2 → Fe2(SO4)3 + 2 H2O

A jak k pokladu?


Je to naše první keš,
neboj té pětku lovit nebudeš.
Pětky ty my zatím neděláme,
protože lano a ani žebřík nemáme.
V šest hodin jsme se sešli,
v devět místo na kešku našli.
Raději jsme sedmkrát místo prošli,
protože jednou by bylo málo :).

Ve čtyři hodiny odpoledne,
sedli jsme si vedle jedle.
Do devíti jsme řešení hledali,
a jen jedno ze dvou vybrali.
A za dvě hodiny jsme z ní mystery dělali.
Té pětka to fakt není,
no ale nula taky ne :).


Tam kam Tě souřadnice dovedou,
tam za kaštan pohleď v dáli,
je tomu již dávno,
co tu sirnaté lázně stály.
Tam přibližovadlo své zaparkuj
a dál podle básničky pokračuj.

A kde je poklad ukryt?

Pod mostkem Markův potok teče,
a nám v hlavě myšlenka se vleče,
kam ten poklad schováme,
když zkušenosti nemáme?
Je to přeci Dobrá Voda,
nevstoupit do ní by byla škoda.
Asi 50 metrů po potoku,
hledej něco, co ladí oku.
Trochu nohy zmáchej,
a krásně zdobenou skálou se kochej.
Podívej se vpřed,
kde je nutný ohnout hřbet.
Na hlavu si pozor dej,
oči však nezavírej.

A pokud nechceš jít potokem,
od souřadnic to neber obloukem.
Rovnou po cestě se táhni,
na dřevě pod nohama vpravo zahni,
tam totiž voda cestu kříží a je nutné se ohnout v kříži.
No a sundat si boty :)

Krabička je opravdu velká a je vhodná pro různé cestovatele, ale v žádném případě se tam nebude líbit hračkám z kinder vajíček, bonbonům či obalům od nich a ani víčko od propisky by zde nebylo spokojené. Rozumnými předměty krabička jistě nepohrdne.
Teren je vyšší z důvod posledního metru. Ke skrýši dojedete pohodlně i s kočárkem.
V případě vyššího toku vody jsou nutné holínky a zvedá se teren o dvě hvězdičky.
Majitelé přilehlé zahrádky o kešce ví :)

Velké DÍKY patří Lukass2, který nám pomohl vychytat nedostatky. DĚKUJEME

Additional Hints (Decrypt)

[kde je kes:] ivm. yvfgvat [ulozeni:] mryrmb fgnear

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)