Skip to content

Orientační běh v Bělském lese Mystery Cache

Hidden : 1/26/2019
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:







Vyzkoušejte si orientační běh v Bělském lese!

Piktogram

Pro odlovení této keše si budete muset zahrát na orientační běžce a vyzkoušet si "zelený sport" na vlastní kůži. Pomocí speciální podrobné mapy pro orientační běh se budete snažit najít 10 kontrolních stanovišť, na kterých získáte indície pro výpočet finálky. Celá procházka měří asi 2,5 km vzdušnou čarou (necelé 3 km ideálními postupy). Časová náročnost je značně individuální a závisí na vaší schopnosti pracovat s mapou a nacházet kontroly. Trénovaní orienťáci trasu uběhnou za 20 minut, ale počítejte s tím, že procházkovým tempem a poprvé s mapou v ruce vám to může trvat několikrát tak dlouho.

Vím, že listingy už dneska nikdo nečte, ale pokud nemáte s orientačním během zkušenosti, doporučuji si text přečíst. Pokud to neuděláte, je možné, že v lese nebudete vědět, jak máte kontroly hledat.

Orientační běh

Běh přes řeku

Co je orientační běh?

Orientační běh (zkratka OB, angl. Orienteering) je sport založený na schopnosti orientace v terénu s mapou a buzolou, který prověří závodníkovu fyzickou i mentální připravenost. Účastníci na startu obdrží mapu terénu, který neznají. Na mapě jsou vyznačena kontrolní stanoviště (kontroly), která mají účastníci nalézt co nejrychleji v určeném pořadí. Cestu mezi kontrolami si každý závodník volí dle svého uvážení, a tak se postupy jednotlivců mohou dosti lišit. Mnohdy není nejkratší cesta přes kopec nebo hluboké údolí ta ideální a spíše se vyplatí si náročné terénní prvky oběhnout. O úspěchu v závodě tedy rozhoduje nejen fyzická připravenost, ale také schopnost číst mapu a zvolit ideální postup mezi kontrolami.

Tratě jsou připraveny v různé obtížnosti a délce a rozděleny do tzv. kategorií podle pohlaví a věku závodníků, takže si každý najde to své. Nejmladší děti začínají v kategoriích H10/D10 (hoši/děvčata do deseti let) a pokračují přes DH12, DH14, DH16 dále až po kategorii H80, kde závodí borci starší 80 let. Jedná se tedy o sport téměř pro všechny a není výjimkou, když se na startu potká vnuk se svým dědečkem či dokonce pradedečkem.

V rodině orientačních sportů najdete také např. lyžařský OB (LOB, závod na běžkách), MTBO (závod na horských kolech) a Trail orienteering (odvětví OB zaměřeno na velmi přesnou orientaci, vyvinuto mj. proto, aby orientační sporty jako např. orientační běh byly dostupné i lidem s omezenou hybností, protože u Trail-O není rychlost součástí soutěže).

Mapa pro orientační běh

Základní pomůckou pro orientační běh je mapa. Používají se velmi přesné mapy, které závodníkům poskytují podrobné informace o terénu, ve kterém se právě pohybují. Mapy pro náročné terény mohou vypadat např. takto:

Narocn mapa

Ale nebojte, Bělský les takto náročný není. ;)

Mapové značky pro orientační běh

Mapy pro orientační běh používají speciální systém mapových značek. Doporučuji se na ně podívat, než vyrazíte. Najdete je také ve spodní části mapy Bělského lesa.

Legenda

Měřítko mapy

Měřítko mapy udává poměr zmenšení mapy, tedy poměr délky měřené na mapě k délce ve skutečnosti. Mapa, kterou budete v lese používat, má měřítko 1:10 000, což znamená, že jeden centimetr na mapě odpovídá 100 metrům ve skutečnosti (za předpokladu že si mapu vytisknete na formát A4).

Popisy kontrol
Popisy kontrol Další pomůckou orientačního běžce jsou popisy kontrol. Poskytují další detaily o umístění kontroly pomocí široké sady piktogramů. Ve své mapě je najdete u levého okraje. Čtení takovýchto piktogramů ale může být dosti náročné, proto níže najdete také slovní popisy.
Trať závodu a kontroly
Trat Trať závodu je do mapy zakreslena červenou barvou. Start se značí trojúhelníkem, čarami spojená kolečka s pořadovými čísly označují kontroly, které trať vymezují, a cíl je zakreslen dvojitým kroužkem. Objekt kontroly je vždy uprostřed kolečka. Kontrola bývá vždy na nějakém terénním prvku (výrazný strom, údolíčko, jáma). Jen tak doprostřed lesa se kontroly nedávají. Proto se vám bude hodit znát mapové značky, ať víte, co hledáte, když je v mapě uprostřed kolečka zelený křížek.



Během závodu v orientačním běhu bývají kontroly označeny pomocí takovýchto lampionů. Vy budete ale hledat pevné kontroly. Jedná se o hnědě natřené dřevěné hranolky. Na vrcholu mají bíločervený půlený čtverec, kde je v bílém poli napsáno číslo kontrolního bodu, podle kterého poznáte, že jste na tom místě, které jste se rozhodli najít.
Kontrola lampion Pevna kontrola

Areál pevných kontrol Bělský les

SKOB Ostrava
Areál pevných kontrol pro orientační běh v Bělském lese vybudovali orientační běžci z klubu SKOB Ostrava. V současné době v "Běláku" můžete najít celkem 25 pevných kontrol. Pro více informací o areálu pevných kontrol kontrol v Bělském lese klikněte zde.


O keši

Pro odlov budete potřebovat GPS a mapu se zakreslenými kontrolami. Stáhněte si ji zde. Mapu si vytiskněte pokud možno barevně na formát A4, aby se dodrželo měřítko. Také je možné si ji jen stáhnout do mobilu, ale pak bude určování vzdáleností těžší. Hodit se vám také může kompas nebo buzola.
Na úvodních souřadnicích najdete velkou informační tabuli s mapou v nadživotní velikosti. Pokud stojíte před tabulí, na mapě jste právě na startu (červený trojúhelník S1).
Vaším úkolem je podle mapy navštívit 10 kontrol spojených červenou linkou na mapě. Kontrol je v terénu více, přesněji 25. Vy je samozřejmě můžete navštívit všechny, ale pro odlov této keše vám budou stačit kontroly spojené červenou linkou.
Na kontrolách najdete hnědě natřené dřevěné hranoly (viz. foto výše v listingu). Nahoře na hranolu najdete číslo kontroly a dvojici písmen. Vás budou zajímat ta písmena.
Až obejdete všechny kontroly, zjištěné indície dosadíte do vzorečku a můžete si podle GPS souřadnic dojít pro finálku. Nezapomeňte si také vypočíst kód k zámku. Finálku jsem zaměřoval několikrát, ale kvůli stromům tam signál lítá. Každopádně když se budete kolem sebe dívat, keš určitě neminete. Prosím, nezveřejňujte o finálce v komentářích žádné bližší informace ani nepřidávejte fotky místa a schránky. Děkuji!

Co hledáte na kontrolách?

(otázky na kontrolách a vzorce pro finálku a kód zámku najdete také v PDF souboru s mapou)

Na kontrolách (hnědé hranoly) najdete kód kontroly (dvojciferné číslo, např. 37) a dvojici písmen. Na kontrole se vás vždy zeptám na první nebo druhé písmeno z dvojice a vy získáte číslené hodnoty A-J, které později dosadíte do vzorce.

Kontrola č. 1 (kód 34, prohlubeň). Jaké je první písmeno z dvojice? Získáte hodnotu A.
C (A=3) X (A=2) G (A=1)

Kontrola č. 2 (kód 32, západní jáma). Jaké je druhé písmeno z dvojice? Získáte hodnotu B.
A (B=7) B (B=5) C (B=3)

Kontrola č. 3 (kód 31, výrazný strom jehličnatý). Jaké je první písmeno z dvojice? Získáte hodnotu C.
Y (C=3) X (C=4) Z (C=9)

Kontrola č. 4 (kód 48, výrazný strom listnatý, severozápadní strana). Jaké je první písmeno z dvojice? Získáte hodnotu D.
Y (D=4) V (D=3) U (D=2)

Kontrola č. 5 (kód 49, údolíčko nahoře). Jaké je druhé písmeno z dvojice? Získáte hodnotu E.
I (E=9) J (E=1) K (E=5)

Kontrola č. 6 (kód 50, výrazný strom listnatý, západní strana). Jaké je druhé písmeno z dvojice? Získáte hodnotu F.
I (F=2) M (F=4) K (F=5)

Kontrola č. 7 (kód 51, jáma). Jaké je první písmeno z dvojice? Získáte hodnotu G.
Z (G=4) X (G=1) Y (G=7)

Kontrola č. 8 (kód 53, jáma). Jaké je druhé písmeno z dvojice? Získáte hodnotu H.
M (H=1) N (H=2) O (H=3)

Kontrola č. 9 (kód 54, nos – hřbítek). Jaké je druhé písmeno z dvojice? Získáte hodnotu I.
O (I=7) P (I=6) R (I=5)

Kontrola č. 10 (kód 55, výrazný strom listnatý, severní strana). Jaké je druhé písmeno z dvojice? Získáte hodnotu J.
Q (J=9) S (J=1) R (J=4)


Vzorec pro finálku:

Závorky se mezi sebou nenásobí.

N49° (F+I-7) (A+H+2) . (G) (J+E) (B)

E018° (C-B) (D+B-3) . (A+E+1) (A) (F-B)


Vzorec pro kód zámku:

JFE

Doporučení na závěr

Mapu si vytiskněte barevně a pokud možno na formát A4, ať si nerozhodíte měřítko. Dejte si ji do obalu. Nikdy nevíte, jestli nezačně pršet nebo se nezklouznete po svahu. Stačit bude obyčejný zakládací obal (slída, plastová složka).

Projděte si seznam mapových značek. Kontrola se nachází na objektu ve středu kolečka.
Pokud tomu ještě moc nerozumíte, snažte se držet cest a pěšin. Postupem po cestě si možná trasu trochu prodloužíte, ale navigace bude snadnější a k cíli se dost možná dostanete dříve.
Hledejte objekt, ne kontrolu. Když víte, že kontrola má být na výrazném stromě, nekoukejte po zemi, ale podívejte se do korun stromů a hledejte velikána nebo druh, který se jinde v okolí nevyskytuje (např. jehličnan v bukovém háji).
Trasa může být pro začátečníky náročná (viz počet hvězdiček). V lese možná strávíte delší dobu. V létě budete poškrábaní a poštípání. Bývá dost klíšťat. Po deštích se možná dost umažete. Ve vlastním zájmu tomu přizpůsobte výbavu.
Lovit doporučuji za denního světla, ale zájemcům o NOB (noční orientační běh) samozřejmě bránit nebudu.

Pokud se vám OB zalíbil

Pokud se vám orientační běh zalíbil a chtěli byste si zkusit opravdový závod, určitě můžete. Běžné závody probíhají o víkendech od jara do podzimu. O prázdninách můžete navštívit některé z vícedenních závodů a v zimním období na Ostravsku probíhá Slezská zimní liga OB. Konkrétní informace o závodech najdete na stránkách Moravskoslezského krajského svazu orientačních sportů.

Zdroje

Texty jsou kombinací ownerovy práce, Wikipedie a propagačních materiálů pro orientační běh. Obrázky stažené z internetu jsou pod licencí Creative Commons (zdroje zašlu na požádání) a část pochází z ownerova archivu.

Poděkování

Rád bych poděkoval Sportovnímu klubu orientačního běhu Ostrava, bez kterého by areál pevných kontrol a tedy ani tato keš nevznikly. Dále bych chtěl poděkovat kačerovi NeXu$, jehož popis keše jsem použil jako kostru svého listingu. V neposlední řadě také děkuji kačerovi cyklo za bleskurychlý betatest keše a cenné připomínky.



Additional Hints (Decrypt)

PM iryxn ohqxn RA ovt ovequbhfr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)