Skip to content

KŻ-W Kanał Żerański 🚣 ⛵ ⚓ #6 Traditional Geocache

This cache has been archived.

VarsovianReviewer: Skrytka jest zbyt długo nieaktywna, więc jestem zmuszony ją zarchiwizować.

More
Hidden : 7/24/2021
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


UWAGA! To jest kesz WODNY! Możliwy do podjęcia TYLKO od strony wody! Nie jest możliwe podejmowanie z lądu. Podejmowanie kesza wymaga środka pływającego - łodzi, kajaka, żaglówki, deski SUB, pontonu, etc...  🚣 ⛵  Proszę zachować daleko idące środki bezpieczeństwa! NIE zaleca się brodzenia ani pływania wpław - co jest zakazane prawem na kanałach oraz diabelnie ☠️ NIEBEZPIECZNE ☠️❗ Rekomenduje się podejmowanie w ciągu dnia.

❗❗❗Podemujesz keszą na własna odpowiedzialność ❗❗❗

Kesze umieszczone tak, aby było łatwo podjąć je z kajaka! Niektóre sa magnetyczne, niektóre są przymocowane na stałe - proszę tylko otworzyć, wpisac się i odłożyć - NIE odrywać kesza od mocowania. W keszu nie ma NIC, poza logbookiem - nie ma fantów, ani pieniędzy  - i proszę niczego nie zostawiać! W keszy nie ma także nic do pisania -- proszę przynieść swój długopis! Fotologi nie są akceptowalne - logi bez fizycznego wpisu będą usuwane bez ostrzeżenia!  Bardzo proszę nie zamieszczać zdjęć-spoilerów!

W logbooku znajduje się litera/liczba do wyliczenia kesza Bonusowego!

Dobrej zabawy!smiley

PL PLEASE NOTE! This is a cache accessible only from the waterside! It is not possible to reach it from land. Finding requires a floating means - a boat, a kayak, a sailboat, a SUB board, a pontoon, etc ... ⛵ Please be careful! Wading or swimming is NOT recommended - which is forbidden by law on the canals and it is extremely ☠️❗DANGEROUS ☠️❗! Recommended in daylight only!

❗❗❗You are looking for this cache at your own risk!❗❗❗

There is NOTHING in the cache, apart from the logbook - no loot, no money - and please don't leave anything! There is also nothing to write in the cache - please carry your pen! No photologs, please! Those will be deleted without notice! Kindly don't add spoiler photos to your logs. There is a piece of code in the logbook - necessary for Bonus cache calculations.

Have fun! smiley

Kanał Żerański, kanał Żerań-Zegrze – kanał wodny o długości 17,3 km łączący Wisłę, za pomocą śluzy imienia inż. Tadeusza Tillingera, z Jeziorem Zegrzyńskim pomiędzy warszawskim Żeraniem, a Nieporętem. Komory dwustronnej śluzy mogą pracować przy zmiennych poziomach wody, raz wyższej od strony portu, a niekiedy wyższej od strony Wisły. Dzięki temu jest to unikalny obiekt hydrotechniczny w Polsce. Dwustronna śluza między portem, a Wisłą była przez długi czas drugą na świecie co do wielkości i typu, po śluzie pod Asuanem na Nilu w Egipcie.  Głębokość kanału wynosi średnio 2,5 metra, a w najgłębszym miejscu do 3 metrów. Średnia szerokość wynosi 25 metrów, a w najszerszym miejscu kanał ma 41 metrów. Kanał jest udostępniony do żeglugi, jest popularną trasą kajakarską i wioślarską

Pierwotnie w XVII wieku w miejscu północnego odcinka dzisiejszego Kanału Żerańskiego, powstał Kanał Królewski z polecenia króla Zygmunta III Wazy. Zadaniem tego kanału było „ściągnąć wody z puszczy” (Puszczy Słupeckiej), czyli uregulowanie rzeki Długiej na odcinku od Kobiałki do Narwi, która zagrażała wylewami dworowi myśliwskiemu Wazów w Nieporęcie. Kanał Królewski, na odcinku od Aleksandrowa do Nieporętu, został wykorzystany przy budowie Kanału Żerańskiego. Kolejne prace nad kanałem chciano prowadzić w I połowie XIX wieku, kiedy to wobec odcięcia terenów polskich od Bałtyku przez Prusy zadecydowano o wybudowaniu kanału łączącego Wisłę z Niemnem, który wpada do Bałtyku. Między Narwią a Niemnem przeprowadzono Kanał Augustowski, a między Bugiem a Dnieprem kanał znany jako Kanał Królewski; Kanał Żerański pozostał jednak tylko w formie planów. Do pomysłu budowy kanału powrócono w 1910 roku, kanał miałby skrócić drogę z Bugu do Warszawy o 40 kilometrów. Budowę kanału i portu na Żeraniu rozpoczęto w maju 1919 roku, opierając ją na projekcie wstępnym. Prace wkrótce przerwano w związku z wojną polsko-bolszewicką, realizując zaledwie 10% przewidzianych planem robót. Kolejne prace w ramach warszawskich dróg wodnych podjęto w latach 1935-1938, wybudowano jednak tylko niewielki, długi na 2,5 kilometra kanał odwadniający rzekę Długą oraz Kanał Bródnowski.  Do właściwych prac przystąpiono dopiero po wojnie, w 1951 roku wybudowano na Żeraniu śluzę oraz port. Dodatkowo przy pracach zbudowano zaporę w Dębem, w wyniku czego powstał Zalew Zegrzyński - spiętrzeniem wody w zalewie uzyskano planowany poziom wody w kanale i porcie Żerańskim. Wówczas w planie zagospodarowania przestrzennego Warszawy opracowanym w latach pięćdziesiątych przewidziano ulokowanie na Żeraniu przemysłu - zwłaszcza związanego z transportem wodnym. Prace zakończono w 1953 roku.

Additional Hints (No hints available.)