Skip to content

Dark tourism c. 1: Srazka tramvaji ve Vresine Mystery Cache

Hidden : 4/4/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám vás u „prvního dílu“ série keší, kterou jsem pojmenoval termínem dark tourism (český ekvivalent „temná turistika“). Dle Wikipedie jde o druh turistiky, zaměřující se na místa spojená se smrtí a utrpením. Může se jednat například o bojiště, místa katastrof, hromadných nehod, zpřístupněná vězení, koncentrační tábory a další lokality, kde zemřelo více lidí. Ať už se k tomu stavíte jakkoli, dark tourism je fenoménem současnosti.

Ostatně možná i vy jste se byli podívat třeba na bývalý koncentrační tábor v Osvětimi či jiné podobné místo. Přemýšleli jste však nad tím, co vás sem přivedlo? Jaké dojmy a pocity na vás toto místo zanechalo?

Proč právě dark tourism?

Já sám jsem svůj vztah k dark tourismu budoval postupně. Osvětim jsem viděl, ale příliš mě neoslovila. Podstatně silnější dojem ve mně zanechal Terezín. Silným momentem pro mne byl pád mostu ve Studénce, kde jsem se byl podívat na probíhající vyprošťovací práce. Můžete mě za to odsuzovat, ale nikomu jsem nepřekážel (byl jsem asi sto metrů od veškerých záchranných složek) a chtěl jsem prostě prožít tu atmosféru místa a okamžiku, která se, jak doufám, nebude už nikdy v mém životě opakovat.

Zlomovým momentem v mé myšlence spustit sérii Dark tourism pro mne byl nález keše GC5R3XC Cyklo - 3.vodacka tragedie na jezu (†36), která je umístěna v místě, kde na jezu před šesti lety vyhasl život vodáka. Bylo pro mne zvláštní vnímat atmosféru toho místa a uvědomovat si, že právě zde, kde jsme si zcela bezstarostně lovili krabičku s logbookem, před několika lety kdosi prohrál svůj boj o život.

Má série, která nebude publikována v žádných pravidelných intervalech, si klade za cíl dovést kačery na místa, kde tragicky končily lidské životy. Chci tím připomenout pomíjivost lidského života a přimět kačerskou obec k uvědomění, jak málo někdy stačí, aby se úplně obyčejný den proměnil v den poslední. Atmosféra těchto míst má své velmi silné, byť často smutné až depresivní kouzlo. Přesto, nebo možná právě proto, si myslím, že stojí za to ji prožít.

11. duben 2008, 17:50 - Srážka tramvají ve Vřesině

Jednokolejná trať směrem na Vřesinu se 11. 4. 2008 krátce před 18. hodinou stala dějištěm tragédie. V zatáčce se zde srazily dvě tramvaje linky číslo 5. Na místě zahynuli dva lidé - 79letý muž a 4leté dítě. Třetí oběť - 68letá žena - zemřela později v nemocnici. Třináct cestujících bylo zraněno těžce, 26 dalších pak středně a lehce. Práci záchranářů komplikoval náročný terén, špatná dostupnost a technické vybavení, které na silné plechy tramvají stačilo „tak tak“. Mezi místem nehody a ostravskými nemocnicemi „pendlovalo“ jedenáct sanitek a záchranářský vrtulník, který absolvoval sedm letů. Vyprošťování se protáhlo na dlouhé tři hodiny.

Vyprošťovací práce

Již od prvních okamžiků se spekulovalo o příčinách nehody. Bylo více než jisté, že se jednalo o selhání lidského faktoru. Jednokolejka totiž fungovala tak, že řidiči vyčkávali křižování ve dvoukolejné zastávce Vřesina. V případě zpoždění druhé tramvaje mohli vyjet výhradně se souhlasem dispečera. Trať nebyla jištěna žádným zabezpečovacím zařízením a nebyly zde ani semafory (či, chcete-li, návěstidla). Řidič, který byl později označen jako viník, tedy vyjel na jednokolejný úsek směrem do Ostravy, aniž by vyčkal, až se v zastávce mine s protijedoucí tramvají. S tou se setkal právě v zatáčce za zastávkou Vřesina. Dle Drážní inspekce se oba řidiči viděli sedmdesát metrů před srážkou, nicméně ani intenzivním brzděním jí nedokázali zabránit. Svou roli sehrály stromy a křoviny, kvůli kterým se řidiči obou tramvají viděli relativně pozdě. Tramvaje jely rychlostí 61,9 km/h a 55,5 km/h, před nárazem snížily svou rychlost na 40 respektive 32,8 km/h.

Nehoda tramvají na Vřesině

Vyšetřování nehody

Již druhý den po nehodě podal policejní komisař návrh na podání žaloby na 24letého řidiče Petra H.. Ten tou dobou ležel v nemocnici s poraněnou páteří a ve špatném psychickém stavu. Za trestný čin obecného ohrožení mu hrozilo až desetileté vězení. Policisté ho s ohledem na tyto a další okolnosti mohli vyslechnout až 24. dubna. O další čtyři měsíce později pak bylo vyšetřování ukončeno a policejní komisař navrhl podání obžaloby.

Místo střetu - bývalý železniční přejezd

Poněkud paradoxní na celé nešťastné události je, že v inkriminovaném úseku nejely ostravské tramvaje proti sobě poprvé. Jen od roku 2000 bylo zaznamenáno devět takových případů, nicméně ke srážce ani v jednom z nich nedošlo. Za dvě podobné události z roku 2007 dostal DPO od Drážní inspekce milionovou pokutu, neboť tyto mimořádnosti nehlásil.

20. dubna byl na trati znovu zaveden provoz. Bezpečnost posílila výstražná světla a povinnost řidičů hlásit se dispečerovi. Rok po nehodě pak bylo na trať nainstalováno zabezpečovací zařízení, které v případě, kdy tramvaje vyjedou proti sobě, vypne proud v troleji.

Dnes jízdu tramvají hlídá moderní zabezpečovací zařízení

Řidič „tramvaje smrti“ byl v srpnu 2008  Krajským soudem v Ostravě odsouzen na osm let nepodmíněně, trest mu však byl zkrácen na polovinu.

Dnes na místě tragédie v podstatě nepoznáte, že se tu odehrála taková událost. Pouze na jednom ze sloupů je plastový držák na květiny, zející v poslední době prázdnotou. Železniční přejezd, který je k vidění na mnoha fotografiích z nehody, již neexistuje a nad místem vyrostl most budoucí silnice číslo 11 („prodloužená Rudná“).

Místo tragédie připomíná jen prázdný držák na květiny

Jak na keš?

Jak už to u mysterek bývá, na úvodních souřadnicích nemá smysl nic hledat. Keška tu není. Je tu zastávka Vřesina, ze které v osudný den vyjela „tramvaj smrti“. Abyste odhalili souřadnice, budete si muset zjistit něco málo o celé události.

Nehody se účastnily celkem tři tramvajové vozy: 2x T3 spřažené do soupravy a 1x kloubová tramvaj K2G. Každý vůz má své evidenční číslo, které je v případě DPO zpravidla provedeno v tmavě modré barvě (případně žlutou na modrém pozadí) na několika místech. Vaším úkolem je sečíst evidenční čísla všech tří vozů čímž dostanete číslo ABCD.

Finální souřadnice keše pak jsou na N 49° 49.(A+3)(B+2)(c-1) E 018° 08.(C)(D-3)(B-1)
Pozor: 12. 5. 2017 jsem upřesnil souřadnice. Kdo má vypočteno, přičte si k Nkovým souřadnicím +0,003 a od Éčkových souřadnic odečte -0,008

Doporučuji projít ověřovačem, ve kterém se dozvíte instrukce, jak se bezpečně dostat na místo uložení keše.

Upozorňuji, že v místě uložení „lítá“ signál GPS, odchylka je zhruba kolem +-10 metrů.

PS: podařilo se mi sehnat žádaný artefakt - logbook z Frýdku-Místku s předtištěným Yoki5! Ne, dobře, nepodařilo :-D Yoki5 VELMI děkuji za beta test! Dále děkuji milované kristyně.kalousové za pomoc s překonáním nástrah při zakládání první mysterky a Jardaverovi za bleskovou korekturu:)

Additional Hints (Decrypt)

Uvag n qhyrmvgr vafgehxpr qbfgnarf cb birerav

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)