Skip to content

Arnost z Pardubic Multi-cache

Hidden : 12/23/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Socha Arnošta z Pardubic stojí nedaleko výchozích souřadnic teprve od nedávna. Pokud se chcete podívat na místo, kde stála původně, čtěte dál, je to jen kousek a nic složitého. A nebo se zároveň můžete pustit do multiny Prokůpkův Mlýn GC1AJXY, která začíná také u sochy.

Socha:
Při 500. výročí úmrtí Arnošta z Pardubic, 30.6.1864, vznikla idea postavit tomuto prvnímu českému arcibiskupovi a metropolitovi českému důstojný pomník.
Povolení bylo vydáno již 21.10.1864. Sbírka na stavbu sochy byla adresována 9076 obcím, 1958 farním úřadům, 595 konventům a 403 velkostatkářům. Shromáždilo se 2747 zlatých a 82 krejcarů.
Částka neumožňovala vybudovat kovovou sochu, ale pouze kamennou. Do konkurzu přišly 3 návrhy. Komise vybrala návrh akademického sochaře Jindřicha Čapka, který se zavázal, že dílo dokončí do 30.6.1869, přestěhoval se do Úval a na pomníku usilovně pracoval. Jako materiál byl použit jemnozrnný pískovec.
Pozemek, na němž měla být socha instalována se rozkládá na východním okraji Úval, má rozlohu 1438 m2 a městu ho daroval kníže Jan II. z Lichtenštejna. 
Základní kámen byl posvěcen 15.5.1869 a pomník odhalen podle plánu 30.6.1869. Slavnostní průvod měl 8000 (!) účastníků a 70 kněží. Přítomen byl m.j. kardinál Bedřich Schwarzenberg, pražský arcibiskup, členové rady hlavního města Prahy, zástupci pražské univerzity, členové výboru pro dostavění chrámu sv.Víta, zástupci Umělecké besedy aj.
Zajímavé je, že tak významnému počinu bylo vyhrazeno místo na okraji obce. Neudržovaná zeleň, provoz na železniční trati i odlehlost místa přispívaly k tomu, že pomník podléhal zkáze. První restaurace proběhla v roce 1963. V červenci 1977 byla pádem větve stromu uražena soše levá ruka. Na mnoha místech byl kámen zvětralý a porostlý mechem. Na hlavě chyběla většina nosu, na pravé ruce 2 prsty, uražena byla špička levé nohy …
Aby se předešlo úplné zkáze, městská rada v roce 1995 rozhodla o přemístění sochy do centra města a o celkové rekonstrukci. Pomník byl v roce 1996 na místě mechanicky očištěn, rozebrán na 14 částí, které byly převezeny na náměstí Arnošta z Pardubic. Zde byl pomník sestaven na nových betonových základech a komplexně do konce roku 1997 restaurován.

Kdo byl Arnošt z Pardubic ?
Arnošt se narodil údajně na statku Hostýn v Úvalech, pravděpodobněji však v obci Hostinka u Náchoda. Prožil dětství v Kladsku, kde ho otec, zdejší královský purkrabí, dal učit svobodným uměním ve farní škole johanitů při kostele sv. Jana. Následovalo učení ve významné klášterní škole benediktinů v Broumově. Dále Arnošt studoval v Praze, a protože v hlavním českém městě ještě univerzita nebyla, vypravil se do Itálie. Zde studoval čtrnáct let v Bologni a Padově.  Jeho hlavní obor nebylo bohosloví, ale práva. Právě v Itálii se seznámil s budoucím Karlem IV. Ještě jako student navštívil papežský Avignon. Po návratu do Čech (1339) se dal Arnošt vysvětit na kněze. Působil v biskupské kapitule u sv. Víta na Pražském hradě, kde byl roku 1340 jmenován děkanem a tuto funkci vykonával až do roku 1343. Když 5.1.1343 zemřel pražský biskup Jan IV. z Dražic, stal se jeho nástupcem na přímluvu markraběte Karla IV., jehož byl důvěrníkem. Zanedlouho nato pověřil Karel Arnošta poselstvím k papeži ohledně zřízení pražského arcibiskupství. Po ročním biskupském působení současně s povýšením pražského stolce na metropolitní byl 30.dubna 1344 jmenován arcibiskupem. Podléhalo mu pak biskupství olomoucké a téhož roku založené biskupství litomyšlské. Téhož roku za přítomnosti krále Jana Lucemburského a jeho syna Karla IV. vysvětil základní kámen budoucí katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha.
2.září 1347 korunoval Karla českým králem a jeho manželku Blanku z Valois českou královnou.
V roce 1349 vyhlásil provinciální statuta, církevní zákoník, který systematicky stanovil hlavní zásady církevního práva. Vymezil kompetenci a způsob jednání biskupského soudu. Spiritualita prvého arcibiskupa byla blízká augustinianismu, mezi jejichž kanovníky měl spolupracovníky a tomuto řádu založil kláštery v Kladsku, Jaroměři a Rokycanech.
Arnošt z Pardubic působil často jako diplomat ve službách Karla IV., zápisy se o něm zmiňují jako o pohledném muži evropského rozhledu a dobrém řečníkovi. Při této příležitosti se seznámil i s Petrarkou, kterého král pozval do Prahy v roce 1356. Arnošt se stal po založení pražské univerzity roku 1348 jejím kancléřem, stejně tak, jako jeho nástupci předhusitské doby. Zemřel roku 1364 v Roudnici nad Labem a byl pohřben v Kladsku ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Jak na kešku ?
1. Pomník: nedaleko výchozích souřadnic si prohlédněte pomník.
a) Co je v jednom z erbů za zvíře ?
Medvěd na zadních ... A = 100, Ležící lev ... A = 88, Přepůlený kůň ... A = 102.

b) Kolik je na podstavci celkem lilií ?
8 ... B = 88, 12 ... B = 61, 16 ... B = 93

c) Kolik je kolem pomníku sloupků nesoucích řetěz ?
4 ... C = 103, 6 ... C = 120, 8 ... C = 110.

2. Stage 2:N 50° 04.335 E 014° 44.116
Fragment Arnoštovy ulice, dnes už neexistující, ale viditelné. Odtud dříve vedla cesta přes závory, přes trať k parku se sochou a dále na pole. Stojíte před vjezdem do závodu, kde se vyráběly v socialistické době parkety. Ještě dřív to bylo strojní kolářství pana Netušila. V září 2020 demolice. Dnes tu už stojí nový závod e-Truhlárna.
D = poslední trojčíslí telefonu pana Lance + 33.

Teď se vraťte kousek zpátky a pak doleva k podjezdu na druhou stranu tratě (R1)
3. Stage 3: N 50° 04.272 E 014° 44.072 Na stožáru na bílé tabuli jsou 2 velká čísla. Od trojciferného odečti jednociferné a ještě odečti 160. Tak dostaneš hodnotu E.


Finálku najdete na souřadnicích: N 50° 04.(C-A+B+E) E 014° 44.(D)

PS: Je tu pěkný výhled, tak si užijte projíždějící vlaky. Přiložená fotka potěší.

Additional Hints (Decrypt)

b qbfg iýš arž boilxyr ...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)