Skip to content

Po stopách KHB - Vrchotovy Janovice Traditional Geocache

Hidden : 8/26/2021
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


V roce 2021 slavíme 200. výročí Karla Havlíčka Borovského (31.10.1821 - 29.7.1856), jednoho z nejvýznamnějších Čechů našich dějin. Karel Havlíček byl novinářem, spisovatelem, satirikem i politikem. Byl jednou z nejangažovanějších osobností revolučních let 1848-1850. Jeho neúprosná kritika rakouského režimu šířená v Národní novinách a později i v časopise Slovan měly významný vliv na české veřejné mínění. Čím víc byl českým národem milován, tím víc byl Rakouským císařstvím nenáviděn. Soudně nařízenou deportací do Brixenu měl Čechům zmizet z očí a ti na něj měli zapomenout. Ale nezapomněli. Jeho pohřeb v roce 1856 se stal protirakouskou manifestací.

Nesmazatelný odkaz nám zanechal i ve svém literárním díle. Epištoly kutnohorské, Obrazy z Rus, Tyrolské elegie, Král Lávra, Křest svatého Vladimíra. Určitě znáte, že? Pro školní čítanky trochu obtížné texty, ale my dospělí bychom jim porozumět měli. A co teprve epigramy, ty krátké a břitké verše? Mnohé z nich nám mají co říct dodnes. Třeba ten úplně nejznámější: "Moje barva červená a bílá, dědictví mé poctivosť a síla!"

Volně koncipovanou sérií "Po stopách KHB" chceme šířit povědomí o této mimořádné osobnosti a navštěvovat místa spojená s životem a životním odkazem KHB.

Jméno KHB je neodmyslitelně spojené s havlíčkobrodským regionem - narodil se v nedaleké Borové u Přibyslavi, ale jeho opravdovým domovem se stal tehdejší Německý Brod, kam se mnohokrát ze svých životních cest vracel. Odkaz KHB můžeme hledat v mnohých koutech naší země, ale i v zahraničí. Coby student rád cestoval a na svých toulkách zavítal i do Polska a na Slovensko. Rok pobýval v carském Rusku. Coby novinář pak působil v Praze (Národní noviny) a v Kutné Hoře (Slovan). A připomeňme si také čtyřletou konfinaci v Brixenu.

Na desítkách míst se můžeme setkat se sochami, bustami či pamětními deskami věnovanými KHB. Snad v každém českém či moravském městě nalezneme Havlíčkovu ulici, někde i Havlíčkovo náměstí. Také některé spolky nesou Havlíčkovo jméno hrdě ve svém názvu. Některá místa jsou všeobecně známá a mají svou slavnou minulost. Někde budeme tápat. A tak se vydejme po stopách KHB ... je skutečně co objevovat!

 
 

VRCHOTOVY JANOVICE - HAVLÍČKOVA KYTARA

Na jedné z mých havlíčkovských keší mi přišel mimořádně zajímavý a podnětný log od geokolegy Sub7: "KHB byl opravdu zajímavá postava našich literárních dějin. Vlastně byl tak trochu předchůdcem folkových zpěváků, jak si je my starší pamatujeme z dob normalizace. Mnoho lidí ani netuší, že sám skutečně dost obstojně hrál na kytaru a že mnohé jeho básně vznikaly i s hudebním doprovodem. Melodie ovšem nezapisoval, takže je znal jen úzký okruh jeho nejbližších, zatímco většina jeho čtenářů tehdy stejně jako dnes vnímala jeho texty jako básně. Ovšem rebelie v těch textech byla úplně stejná, jako kdyby je psal o víc než sto let později proti bolševikům. Dokonce se dochovala ta kytara, na kterou údajně Havlíček hrával, jen si teď nevybavuji, ve kterém z muzeí je vystavená." Moc hezké! Sám bych to lépe nenapsal.-)

Zato já vím naprosto přesně, kde je ta kytara vystavená! Kytara patří do sbírek Národního muzea a je vystavená v expozici zámku ve Vrchotových Janovicích, který je jedním z veřejnosti přístupných objektů Národního muzea. A teprve v tomto okamžiku jsem si uvědomil, že jsem při rozsevu havlíčkovských keší na Vrchotky úplně, ale úplně zapomněl! Naštěstí se nestalo nic, co by se nenechalo napravit.-)

Karel Havlíček byl skutečně nadaný nejen jako spisovatel, ale měl i hudební nadání. Mít rád hudbu ho naučil učitel borovské školy Antonín Línek, velký vlastenec a vášnivý muzikant. Hře na kytaru propadl při studiu na gymnáziu v Německém Brodě. Hodní profesoři z řad želivských premonstrátů dovolovali starším žákům návštěvy hospůdek na okraji města a Havlíček si oblíbil hospodu „Na Rozkoši“. Studenti tu sedávali u piva, kouřili, hráli karty a kuželky ... ale nejvíce se věnovali hře na kytaru a zpěvu. Nutno podotknout, že Havlíčkův prospěch nebyl nijak valný a dokonce neměl ani výtečnou z mravů. Teprve později se uklidnil a stal se výborným žákem.

Stuhy na kytaře, které společně s kytarou můžete vidět na zámku, mu údajně vyšila a věnovala jeho velká láska a snoubenka Fany Weidenhoffrová. Jak často sedávali s Fany při kytaře, tak to jsem se nikde nedočetl. Jisté však je, že po rozchodu s Fany jezdil Havlíček za svou budoucí ženou Julií (za svobodna Sýkorovou) do Proseče-Obořiště, kde bydlela se svým otcem, hraběcím lesníkem v malém domku poblíž zámku, a tam jí lámal srdce zpěvem a hrou na kytaru pod rozkošatělou korunou dubu na malé romantické louce u jezírka. Ale jak jí vysvětlil původ těch stuh, tak to se můžeme zase jen domýšlet.-)

No ... představivost mi v hlavě šrotovala, když jsem se zájmem na tu kytaru na zdi pohlížel a přemýšlel, co všechno že ten kus zručně zpracovaného dřeva pamatuje a jaká tajemství z Havlíčkova soukromého života v tichosti stráží?! Ach, ta moje představivost! To je peklo.-)

 
 

NĚCO MÁLO KE KEŠI

Keš je umístěná v zámeckém parku se svolením správy zámku a na místě odsouhlaseném panem zahradníkem.

Zámecký park je přístupný celoročně, v období duben - říjen denně od 8:00 do 19:00 a v období listopad - březen od 8:00 do 16:30. Prosím, abyste otevírací dobu respektovali a abyste se v parku chovali klidně a ohleduplně.

Kromě keše doporučuji navštívit také zámecké expozice. Je to tu moc hezké - žádné velkolepé a honosně vyzdobené sály, ale vkusně a s citem vybavené interiéry. A taky se nebudete muset mačkat v početným skupinách, naopak se vám tu dostane téměř individuálního výkladu.-)

Aktuální otevírací dobu zámku naleznete na stránkách Národního muzea ... ZDE!

 
 

Additional Hints (Decrypt)

I qhgvar fgebzh / h mrzr / cbq xnzrarz / qin xebxl bq prfgl. Yrcr cbhmvg [FOTOHINT], arm fyncng cb genir! Qrxhwv!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)