Skip to content

Martankova cesta na horu pokladu Multi-cache

Hidden : 10/11/2017
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

DŮKLADNĚ SI PŘEČTĚTE CELÝ LISTING!


Slovo úvodem

Vítejte na Ještědsko-kozákovské hřebenovce. Čeká vás spoustu kilometrů, mnoho zastávek, hromada otázek, nespočet krásných výhledů, hodně zajímavostí a poklad na konci :-)

Název vznikl ze slov, které charakterizují výchozí a cílové místo:

  • Ještěd je známý svou sochou Marťánka
  • Kozákov je legendární díky nalezišti polodrahokamenů = hora pokladů

Tato multinka vás provede cca 37 km dlouhou trasou po Ještědsko-Kozákovském hřbetu. Na své dlouhé a náročné cestě uvidíte spoustu zajímavých míst s překrásnými výhledy na všechny světové strany. Čeká na vás spousta waypointů, kde budete odpovídat na jednoduché otázky, ale ne zas tak jednoznačné, aby se daly vygooglit. Účelem této keše je, abyste si trasu skutečně celou prošli.

Důležité info o keši

  • Na uvedených souřadnicích keš samozřejmě nehledejte.
  • Celkem vás čeká 26 virtuálních stage s otázkami.
  • Z výsledných odpovědí si spočítáte finální souřadnice.
  • Celá trasa zabere 10 - 12 hodin čisté chůze.
  • Nevhodné pro rodiny s malými dětmi.
  • Nedoporučuji jet na kole, ale dá se to.
  • Psací potřeby mějte raději s sebou.
  • Důkladně schovávejte na původní místo.
  • Budu vděčná za vaše fotky z cesty, ale ať nenapoví ostatním.
  • Připravenou tabulku s otázkami a variantami je možno stáhnout - ZDE

Geomorfologie Ještědsko-kozákovského hřbetu

Celková délka Ještědsko-kozákovského hřbetu je téměř 60 km a šířka okolo 15 km. Začíná na severozápadě nedaleko německých hranic sedlem mezi Pískovým vrchem (547 m) v Lužických horách a Ostrým vrchem (514 m) již v Ještědsko - kozákovském hřbetu. Další vrcholy se postupně zvyšují až přes 800 m n. m. a vrcholí mohutným vrcholem Ještědu (1 012 m) se známým vysílačem, nejvyšším bodem celého pohoří.

Hřbet dále pokračuje k jihovýchodu. Jeho jednotlivé části jsou od sebe odděleny hlubokými údolími tvořenými řekami Jizerou a Mohelkou. Naposledy se do nadmořské výšky nad 700 dostane na vrcholu Kozákov (744 m).

Dlouhá cesta za pokladem

Nebojte, nepoženu vás po celém šedesátikilometrovém hřbetu, jak je výše psáno. Čeká vás „jen“ něco málo přes polovinu této trasy, přesněji 37 nejhezčích kilometrů z ní.

Plánování trasy

Jsou borci, co celou trasu zvládli ujít za jeden den (cca 9 hodin chůze), ale já vám doporučuji rozdělit si trasu na dvě etapy po zhruba 18 kilometrech. Pozn.Když jsem šla trasu já, tak včetně zaměřování a různých odboček na okolní keše, mi to zabralo 3 dny.

Pokud půjdete na etapy, tak doporučuji jako milník Hodkovice nad Mohelkou, odkud jezdí každou chvíli hromadná doprava (vlaky a autobusy do Liberce).

Virtuální stage

Kromě pěkné procházky vás čeká celkem 26 zastávek, na kterých zodpovíte na mé otázky. Pro jistotu jsou některé otázky zdvojené, abyste si přímo na místě mohli ověřit jejich správnost. Ke každé otázce jsou tři varianty odpovědi. Jen jedna je správná. Do připravené přehledové tabulky si pak zapíšete číslo u odpovědi a z nich spočítáte vzoreček finálních souřadnic. V příloze si stáhněte nachystanou tabulku včeně otázek s variantama odpovědí a doma si ji vytiskněte. Otázky jsou pro jistotu napsané i v listingu a u waypointů.

1. ETAPA – Ještěd – Hodkovice nad Mohelkou












Délka: 13,1 km

Převýšení: stoupání 229 m, klesání 862 m


1. stage - Marťánek


Jaká je druhá číslovka na nejvyšší bílé cedulce před parkovištěm?

Poměrně náročný výlet se značným převýšením zahájíme na úvodních souřadnicích, na nejkrásnějším místě, které v okolí Liberce znám, na dominantě Libereckého kraje, na Ještědu. Na ten se můžete dostat hned několika způsoby. Nejzdatnější turisté si ho rádi vyšlápnou pěšky z konečné zastávky tramvaje v Horním Hanychově. Ti pohodlnější se mohou svést lanovkou, nebo zaparkovat geovozidlo na některém z místních parkovišť. Odpověď na první otázku najdete na 1.stage kousek před horním parkovištěm.

Pokochejte se krásnými výhledy, posilněte se ve zdejší restauraci nebo u občerstvení na terase, nažhavte GPS a nachystejte poznámkový blok, protože TADY začíná vaše dobrodružná cesta za pokladem.

2. stage – Ještěd


Otázka: Kolik písmen tvoří slovo na jednom z visacích zámků, které končí -use?

Po té, co odpovíte na druhou otázku, tak se vydejte z vrcholu po silnici kolem pohostinství Ještědka směrem k lyžařskému areálu u Černého vrchu. Po pravé straně minete vysílač a možná se trochu zadýcháte na kamenité cestě. Pokud se ohlédnete, uvidíte Ještěd z jiné perspektivy. Ještě pár kroků a budete u třetí stage. Dálejte si zde zatracený pozor, protože to neskutečně klouže!!

3. stage – Skalka


Otázka: Ciferace data narození zesnulého J.U. na pomníčku?

Na červené trase zůstanete i nadále. V této části vás čeká hodně klesání, ale ono to přijde. Vlevo při cestě si můžeme všimnout Památníku tábora lidu, který připomíná velkou česko-německou demonstraci z roku 1870. Další zajímavostí na trase je i průchod 15. poledníku, kterému je věnovaná další stage.

4. stage – Poledník



Otázka: Počet železných hlaviček ve spodní části sloupku?

Na území České republiky vstupuje 15. východní poledník od severu z území Polska severně obce Andělka ve Frýdlantském výběžku. Poté vede územím ČR v délce asi 206 km. Vy si ho můžete důkladně prohlédnout kousek pod lanovkou. Až najdete odpověď na mou zvídavou otázku, narovnejte hrby, zapište výsledek a pokračujte dál. K chatě KČT Pláně pod Ještědem už je to jen kousek.

5. stage – Pláně


Otázka: Co je na dřevěné stěně ZA chatou?

Koho zajímá činnost horské služby, může navštívit expozici ve zdejším muzeu. HS zde byla založena 16. 1. 1954. Pro hladovce je v zimní a letní sezóně otevřena příjemná restaurace, kde můžete doplnit pitný režim. Ostatní se mohou pokochat výhledem do české kotliny a zase zaplout do lesa Hlubockého hřebene po modré turistické značce k další stage, která vás vrátí o pár tisíc let zpět do minulosti.

6. stage – Nový prales


Otázka: Počet zákazových značek na tabuli?

Uprostřed monotónního smrkového porostu najednou uvidíte oplocenku a za ní les úplně jiný. Pestrý, svěží a barevný. Mezi smrky se zelenají mladičké buky, jedle či javory. Je to les takový, jaký by měl být. Nový prales dnes tvoří pět pozemků o celkové rozloze 35 hektarů. Cílem je tyto plochy postupně propojit v jediný, druhově pestrý a ekologicky plnohodnotný les. Pokud vás netlačí čas, určitě věnujte půlhodinku krátké (i když při zpáteční cestě poměrně náročné) procházce po zdejší naučné stezce, u jejíhož konce se nachází málo známý Ještědský vodopád.

7. stage – Šámalka


Otázka: Název jakého pivovaru je uvedený na dřevěné tabulce u vchodu?

Po modré dojdete až na místo, kde se lesy rozevřou, a vám se naskytne další překrásný výhled do údolí na obě strany. Na planině stojí hostinec U Šámalů. Hostinec tu stojí již od roku 1864, kdy ho koupil Antonín Šámal z Hluboké se svojí ženou Klárou. Ještě v tomto roce mu zde byla povolena hostinská činnost. Šámalka je momentálně zavřená a cedule s pivovarem tam visí jen o víkendu, proto se nebojte využít kontrolní otázku: Stejné písmeno jako jen název onoho pivovaru je u posledního slova citátu na nedalekém kamenném stole.. Kousek od hostince je dětské hřiště, pasou se zde volně pobíhající koně a tyčí se tu kamenný stůl, jehož nápis vám pomůže v utvrzení správné odpovědi.

8. stage – Rašovka


Otázka: Jakou kombinaci barev má lavička?

Po modré turistické značce přes Rašovský hřbet se po loukách s úžasnými výhledy na celé Jizerky a Krkonoše dostanete k rozhledně Rašovka.Pokochejte se výhledy na některé ze zmiňovaných laviček. Rozhledna je v místě, kde prochází přes Ještědský hřeben silnice spojující Liberecko a Podještědí. První zmínky o Rašovce jsou uváděny v Zemských deskách roku 1537. Vyhlídková věž vysoká 22,5 metrů je součástí výletní restaurace V Trnčí, která byla slavnostně otevřena v roce 2006 a nyní je znovu otevřená po rozsáhlé rekonstrukci.

9. stage – Rašovské sedlo


Otázka: Kolik km ukazuje směrník do Kohoutovic?

Další úsek cesty vás provede Rašovským sedlem. Cestou na Javorník vás budou stále provázet modré značky. Ještě než sestoupíte do nejnižšího bodu této části etapy, tak pokud se nebojíte výšek, doporučuji vám odskočit si kousek za osmou stage na mou další keš (GC6X1C8). Aby těch výstupů nebylo málo, po prudkém klesání do Rašovského sedla vás čeká dlouhý náročný výstup až k Javornické kapli z roku 1842.

10. stage – Javorník


Otázka: Kolik je paroží na dřevěném altánku + 1? (jedny ulítly)

Na kopci Javorníku nedaleko od rychlostní komunikace mezi Prahou a Libercem se nachází všesportovní areál Obří sud. Je určen zejména pro rodiny s dětmi, které zde celoročně najdou bohaté možnosti vyžití. Areál se nachází v nadmořské výšce cca 650 m n. m. V areálu se nachází trubková bobová dráha, která je svou délkou 1100 m nejdelší bobovou dráhou v České republice. Dále je zde moderní čtyřsedačková lanová dráha dlouhá 800 m. Na ni navazuje modrá sjezdová trať o délce 900 m a snowpark. Před lesem se před vámi otevřou výhledy na Ještědský hřeben a Libereckou kotlinu s Jizerskými horami. Tenhle pohled se mi nikdy neokouká. Pak pokračujte lesem až k restauraci Obří sud, kde najdete viset odpověď. Je možné, že počet parohů nebude odpovídat, proto prosím použijte kontrolní otázku: Počet jazyků www stránky z QR kódu na nejbližší tabuli. Restaurace je napodobeninou vyhořelého Obřího sudu z roku 1974. Jde o příjemnou restauraci, kde doporučuji načerpat sílu na další cestu.

11. stage – Záskalí


Otázka: Kolik nohou má kamenný stůl?

Pokračujte po modré turistické značce do obce Záskalí, ze které si jen na chvilku odběhněte do lesa k málo známému kamennému stolu. Po vystoupení z lesa vás čekají neokoukané výhledy na zbytek vaší trasy. Na protějším kopci, na který vás dovede tentokrát červená turistická značka, objevíte malý rodinný ski areál Buřín. Jde o ideální místo, kam vyrazit s malými dětmi na svah. Procházka podél zurčícího potoka vás zavede do Hodkovic, kde se můžete rozhodnout, jestli přerušíte vaši dobrodružnou výpravu a svezete se vlakem zpět do výchozích souřadnic, nebo budete pokračovat dál údolím řeky Mohelky.

2. ETAPA –Hodkovice nad Mohelkou – Kozákov


Délka: 24,5 km

Převýšení: stoupání 1 052 m, klesání 684 m

12. stage – Hodkovice


Otázka: Kolik je odsud vidět zelených sloupů vleku?

Vítejte zpátky na trase za marťanským pokladem, nebo pokud jste nepolevili, tak klobouk dolů a vyrážíme dál! Z červené stezky sejděte na most přes dálnici. Přejděte železniční koleje a pokračujte do kopce po lesní cestě.

13. stage – Mordor


Otázka: Kolik je odsud vidět červeno-bílých stožárů?

Na levém břehu Mohelky, několik desítek metrů nad železniční tratí z Hodkovic do Rychnova leží vedle Mordové rokle vstup do temného Černého lomu. V dřívějších dobách se zde těžil kámen (melafyr). Kousek odsud jsou i máloznámé pískovcové skály zvané Raubířské stěny. Tam vás cesta ovšem nepovede. Je to jen námět na další zacházku. Vás zajímá další stage téměř na vrchu kopce.

14. stage - Radoňovice


Otázka: Kolik osob je na obrázku vyjma andělíčka v pravém horním rohu?

Až vykličkujete z lesa a napojíte se na silnici, pokračujte dál až do malebné vesničky Radoňovice. Vedle silnice bude objekt, který vás zajímá. Dobře počítejte..

15. stage – Pelíkovice


Otázka: Číslo na el.budce vedle zastávky?

Nezoufejte, již brzy opustíte nepříjemný úsek po silniční komunikaci. Před velkou křižovatkou, kde je i čtrnáctá stage, se vydejte po modré turistické značce na naučnou stezku Jany a Josefa V. Scheybalových. Stezka propojuje region Českého ráje a Jizerských hor a umožňuje návštěvníkům objevovat nová a zajímavá, ale dosud turisticky neobjevená místa. Stávající okruh stezky tvoří 17 zastavení. Ty jsou situovány v místech, kde se nachází drobná památka, přírodní zajímavost či jiná pamětihodnost. Vy se podíváte na další stage na jednu z nich.

16. stage – Bezděčín


Otázka: Ke kolikátému výročí byl věnován památník krajináři?

Vy samozřejmě nebudete kopírovat celou trasu naučné stezky, která má 12 kilometrů. Budete se na ní držet z Pelíkovic k Frýdštejnu zhruba 5,5 km. Čekají vás zajímavé výhledy na obě strany. Záleží na ročním období, ale věřím, že se vám budou líbit jarní rozkvetlé louky, letní zlaté klasy na polích, podzimní barevné listí i zasněžené pláně. Pokračujte dále po modré, dokud nepřejdete silnici a projdete kousek lesem až ke známé a jedné z nejkrásnějších rozhledem zdejšího kraje.

17. stage – Kopanina



Otázka: Jaké číslo je na patníku před rozhlednou?

Vrch Kopanina a rozhledna na něm patří k oblíbeným cílům návštěvníků Maloskalska. Celkem 18 metrů vysoká věž byla vystavěna z pálených cihel v roce 1894. Za příznivého počasí je odtud vidět na Český ráj, Ralsko, Bezděz, Ještěd, Jizerské hory i vrcholky Krkonoš, proto vám doporučuji zajít si půjčit klíče k manželům Janků (domek č.p. 2) pod podmínkou vratné zálohy 100 Kč. Jelikož se nacházíte lehce za polovinou celé trasy, z vrchu uvidíte po pravé straně start - Ještěd a po levé straně váš cíl - Kozákov. Až se vynadíváte na tu panoramatickou show, pokračujte po modré dál.

18. stage – Frýdštejn


Otázka: Počet svislých mříží vlevo nad hl.vchodem?

Po mírném klesání a kolem Mandlové hory se dostanete po chvíli k další zajímavosti – zřícenině Frýdštejn. Jde o nejsevernější hradní zříceninu v kraji. Doba založení není neznámá. Dominantou hradu je velká hradní věž, postavená na nejvyšší pískovcové skále, odkud je vidět na celé údolí. Dostaneme se na ní od května do října v čase mezi 10. a 17. hodinou za 50,- Kč. Abyste odpověděli na další otázku, nemusíte chodit až nahoru. Stačí vyjít jen pár schodů a zvednout hlavu. Některé mříže jsou špatně vidět, ale jsou tam!

19. stage – Pantheon



Otázka: Kolik run je nahoře na pravém (čelem ke skalám) kamenném sloupu?

Z jedné zříceniny se přesuneme po kilometru na červené turistické stezce na druhou ještě zajímavější dominantu. Zřícenina skalního hradu Vranov-Pantheon z 15. století, která je se svou délkou téměř 400 m považována za nejdelší a nejkomplikovanější v ČR. Dominuje jí novogotický letohrádek důmyslně vsazený do skalního masivu. Je zde i příjemné posezení u kiosku. Ale více než lidem zpřístupněná část letohrádku s nedalekou vyhlídkou nad Jizerou mě zaujala málo známá část na západním cípu za tajuplnou skalní bránou. Kdo se nebojí výšek, ať si zajde na blízkou keš (GC4GJ2X). To místo opravdu stojí za vidění! Pak už pokračujte po červené až do turisticky velmi oblíbené obce Malá Skála.

20. stage – Malá Skála



Otázka: Počet všech lístků na plotě a vratech? (ne na el.skříňce)

I tady si můžete na břehu Jizery v létě smočit nohy a občerstvit se v nedalekém kiosku na Žluté plovárně. Jde o další mé oblíbené místo, kde se v létě často konají různé hudební festivaly, i když ten nejznámější – Benácká – se přesunul blíž k mým domovským souřadnicím. I tak je obec velice malebná a výchozím bodem pro turisty všech věkových i zájmových kategorií. V Malé Skále o nadmořské výšce asi 270 m začíná nejen Kozákovský hřbet, ale také červeně značená magistrála, sledující v podstatě v celé délce rozvodní hřeben. Po ní půjdete při levém břehu řeky až ke kapličce a odsud již po modré značce mimo hlavní turistický cíl – Chléviště do méně známých částí do Suchých skal.

21. stage – Kazatelna


Otázka: Jaký je počet dřevěných schodů od dřevěné plošiny (druhá polovina žebříku) nahoru? (zaokrouhli!)

Strmý výstup začíná hned za posledními domy malebného městečka. Chodník stoupá serpentinami v lese. Na detailní prohlídku všech bludišť a vyhlídek ovšem není čas. Pro ty, co s sebou mají jakýkoliv dopravní prostředek (koloběžku, kolo) tak teď nastane křest ohněm. Je před vámi totiž dřevěný žebřík (má dvě části) na oblíbenou horolezeckou skálu Kazatelnu. V lese mi lítal signál, tak je možné, že žebříky jsou o kousek jinde, než uvádí souřadnice, ale neměli byste ho minout. Jde o největší a nejznámější žebříky na Kazatelnu. Vy budete počítat "dvojschody", které jsou po vystoupání na dřevěnou plošinu v druhé části žebříku. Zdejší lezecký terén je nejoblíbenější z Českého Ráje a záchrana když není Skalák dost proschlý.

22. stage – Suché skály


Otázka: Kolik km ukazuje směrník do Rotštejna?

Suché skály (dříve též zvané Kantorovy varhany) tvoří výraznou dominantu Maloskalska. Od roku 2000 mají statut Národní přírodní památky, proto se zde prosím chovejte, jak se sluší a patří. Na rozcestí modré a zelené turistické značky zbystřete. Až po nalezení správné odpovědi pokračujte dál po modré až do Koberov.

23. stage – Koberovy



Otázka: Číslo na lampě S?

Z vesnice Koberovy začíná další etapa stoupání na Kozákov. Z luk a pastvin okolo rozptýlené osady Hamštejn se otevírají nádherné pohledy do dálek západních a jižních směrů. Obzoru nad již zdolanými Suchými skalami vévodí typická silueta Ještědu. Po červené se dostanete nad obec na louky, kde začíná série keší Lavičková. Než se vrhnete za honěním se po okolních bodech, nezapomeňte na další otázku.

24. stage – Hamštejnský eben


Otázka: Ciferace římských číslic vyrytých na dřevěné lavičce?

Charakter typické horské hřebenovky má tříkilometrový úsek zvaný Hamštejnský hřbet, kde se na obě strany od úzké lesní cesty kloní strmé svahy. Nebudete vědět, na jakou stranu se dívat dřív. Budete doslova obklopeni kouzelnými výhledy do okolní krajiny a skoro celé Česko budete mít jako na dlani. Pro ideální kochání vám přijde objekt, na němž zároveň najdete i odpověď na další otázku.

25. stage – Vzdychánek



Otázka: Komu všemu je patronem sv.Kryštof (počet objektů)?

V sedle Vzdychánek začíná váš finišový dvoukilometrový táhlý výstup na Kozákov. Turistické rozcestí leží v lese mezi Prackovským vrchem a Kozákovem. Je součástí Zlaté stezky Českého ráje, které je věnovaná keš (GC5PQJ8), která mě inspirovala k vytvoření této hřebenovky.

26. stage – Kozákov



Otázka: Počet ptáků na pamětní desce K.P.?

Gratuluji! Blížíte se k cíli! Samotný plochý vrchol, kam vede silnice, po které nepůjdete, protože budete následovat červenou trasu, krásami příliš neoplývá. V sousedství vyasfaltovaných ploch stojí moderně zrekonstruovaná Riegrova turistická chata, kiosek s občerstvením a šestiboká telekomunikační věž, sloužící potřebám armády. Na ní je ve výšce 24 metrů vyhlídková plošina. Za příznivé dohlednosti je z Kozákova vidět údajně třetina Čech. Působivý pohled skýtá především horská hradba nedalekých Krkonoš.

Vzorec pro výpočet finálky

X1 = A+B+C+D+E+F+G+H+CH
X2 = I+J+K+L+M+N
X3 = O+P+Q+R+S
X4 = T+U+V+X+Y+Z
X5 = X1 + X4
To dosaďte do následujícího vzorce:

N = 50°(X2 – 5), (ciferace X4) (ciferace X3 – 1) (ciferace X1)

E = 015° (X5/7), (ciferace X3 + ciferace X4) (ciferace X5) (ciferace X2)

Slovo na závěr

Terénní hodnocení keše je dáno délkou a náročností trasy, kterou k ní musíte ujít. Samotná finálka má terén 2*. Jestli jste dali celou cestu na jeden zátah a absolvovali ji čestně, můžete si vzít na památku jedno CWG. Pro FTF skrývá krabička skutečný poklad! Snad se bude líbit ;-) Vaše fotky a barvitá líčení zážitků z cesty jsou v lozích velmi vítány, ale prosím, nezveřejňujte žádné fotky ani informace prozrazující místo uložení keše. Hromadný log nevadí, ale neschvaluji šíření finálních souřadnic. Ať ostatní neochudíte o nevšední zážitek.

Additional Hints (Decrypt)

zrpubiá wrfxlaxn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)