Skip to content

DŘÍTEŇ 🏰 Ves s barokním zámkem Multi-cache

Hidden : 2/20/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

free counters




NA UVODNICH SOURADNICICH SE NENACHÁZÍ KES ALE MŮŽETE ZDE ZAPARKOVAT PŘÍMO PŘED BUDOVOU ZÁMKU A ZAČÍT SE VĚNOVAT ZJIŠŤOVÁNÍ INDICIÍ POTŘEBNÝCH K NALEZENÍ FINÁLKY.


Stage 1 – BAROKNÍ ZÁMEK
N = 49° 08. 565 E = 014° 20.790


Na hlavním vstupu do zámku najdete menší podlouhlou ceduli s nápisem – počet slov na ní uvedených si zapište jako hodnotu
A = 2




Stage 2 – PAMÁTNÍK PADLÝCH A UMUČENÝCH OBČANŮ DŘÍTNĚ

N = 49° 08. 600 E = 014° 20.730


Na tomto památníku obětem obou světových válek najděte „nejšílenější“ jméno na něm uvedené - zapsáním posledních dvou číslic z roku narození tohoto Josefa získáte hodnoty B C


Stage 3 – SOUSEDSKÝ KŘÍŽ OD KNÍŽETE JANA ADOLFA SCHWARZENBERGA
N = 49° 08. 660 E = 014° 20.610


U rozcestí stojí krásný kříž, poděkování knížete Jana Adolfa ze Schwarzenbegu sousedům z vyjmenovaných obcí za jejich dobrovolnou pomoc s vozbou k vystavění vyhořelé dvorské stotoly v Dřítni. Na vysokém kamenném podstavci si můžete přečíst nejenom celé věnování, ale také zde naleznete letopočet - zapsáním poslední číslice z něho získáte hodnotu D


Stage 4 – KOSTEL SV. DISMASE
N = 49° 08. 508 E = 014° 20.738


Před kostelem je krásně restaurovaný kříž vztyčený na památku jisté Anny Plojharové – z letopočtu na kovové cedulce na kříži si poznamenejte poslední dvě číslice jako hodnoty
E = 0 a F = 8



Stage 5 – SOCHA SV. JANA NEPOMUCKÉHO

N = 49° 08. 551 E = 014° 20.763


Na vysokém kamenném podstavci stojí barokní socha známého českého světce z roku 1757. Ve spodní části podstavce najdete také údaj o obnovení této sochy. Údaj je složený ze dvou opakujících se číslic – vyšší číslo které se v tomto letopočtu vyskytuje si poznamenejte jako hodnotu G



Stage 6 – HASIČSKÁ ZBROJNICE
N = 49° 08. 630 E = 014° 20.870


Na tomto objektu najdete velkou červenou oválnou ceduli a na jejím posledním řádku je uvedený číselný údaj - poznamenejte si poslední císlici z něho jako hodnotu H



Stage 7 – KAPLIČKA SE ZVONICÍ
N = 49° 08. 788 E = 014° 21.088


Nad vchodem do kapličky naleznete rok její výstavby - číslici která se v letopočtu opakuje si zapište jako hodnotu I


ULOŽENÍ FINÁLKY

Dosadte zjištené hodnoty do následujícího vzorce a mužete vyrazit pro keš :

N = 49° ( E ) ( B ) . ( F ) ( A ) ( H )

E = 014° 2 ( I ) . ( D ) ( C ) ( G )






NECO MÁLO Z HISTORIE DŘÍTNĚ

OBEC A ZANIKLÁ STŘEDOVĚKÁ TVRZ :

Nejstarší písemný doklad o existenci obce je až z roku 1432, kdy se uvádí její majitel jistý Mikuláš z Dřítně, ale tím nejstarším známým rodem sídlícím na dříteňské tvrzi byli Malovcové z Malovic.
V blíže neurčeném roce král Zikmund Lucemburský jako trest za prohusitský postoj Kosoře z Malovic odebral jeho potomkům zdejší zboží a udělil je bratřím Jindřichu a Buzkovi z Dráchova, ale tento trest se zřejmě podařilo malovcům zvrátit protože již v roce 1469 se opět jako majitel tvrze a dvora s celou vsí uvádí Bohuslav z Malovic a na Dřítni.
V roce 1552 se majetku po zemřelém Janu Malovci Dříteňském ujímá jeho vdova Kateřina z Úšavy a v této souvislosti se na zdejší tvrzi připomíná most, což naznačuje, že tvrz byla v té době obehnána vodním příkopem.
Bohuslav Malovec byl dalším majitelem panství sídlícím na zdejší tvrzi. Přesídlil na ní z vlhavské tvrze po roce 1560 a celým jménem bývá v písemných záznamech uváděný jako Bohuslav Malovec mladší z Malovic na Dřítni a Vlhavech. Tento muž se později dokonce stává hejtmanem Prácheňského kraje a také byl relátorem při jednáních zemského sněmu a užívá titul císařského rady. Pravděpodobně za jeho éry došlo k úpravám dříteňské tvrze na renesanční rezidenci pro kterou například v roce 1584 dokončil jistý budějovický malíř novou oltářní archu pro domácí kapli.
Bohuslav Malovec používal dříteňskou tvrz jako svoji rezidenci až do roku 1598 kdy zakoupil panství Hluboká a přestěhoval se na tamní hrad. Tvrz Dříteň pak užíval jeho syn Václav Malovec. Když byl v roce 1617 pořizován soupis jeho majetku byla tvrz v Dřítni popsána jako starožitná stavba mnohými potřebami a pokoji k bytu pohodlná. K tvrzi přináležel také pivovar, hvozd, hospodářský dvůr, ovčín za vsí, chmelnice, mlýn na slad a šest mlýnů na mouku, poddanská ves Dříteň a 24 dalších poddanských osad včetně bývalých samostatných panství Býšov, Chvalešovice, Jaroslavice a Vlhavy.
O celý tento majetek Václav Malovec přišel v roce 1623 kdy mu byl, za jeho za účast v proticísařském povstání, majetek zkonfiskován. Ještě před tím však dříteňskou tvrz vyplenilo a vypálilo císařské vojsko.
Panství Hluboká a Dříteň obdržel od císaře generál Don Baltazar Marradas. Pustá tvrz přestala být rezidencí a původně samostatné panství bylo přičleněno k nedaleké Hluboké.
Až za následujícího majitele knížete Jana Adolfa ze Schwarzenbergu dochází v letech 1669 až 1674 k přestavbě staré tvrze na barokní zámek. Budova zámku v následujícím období sloužila hlavně jako obydlí vrchnostenských úředníků a zaměstnanců.

Přímo pod kostelním návrším stojí zachovalá kovárna z roku 1855. Nedaleko zámku, pod hrází Dříteňského rybníka pak dosud existuje budova starého mlýna a pozdější ledovny zámeckého pivovaru. Provoz pivovaru byl ukončený někdy po roce 1870.

KOSTEL SV. DISMASE :

Roku 1691 vybudoval stavitel zdejšího zámku A. de Maggi také tento zajímavý kostel. Původní barokní stavba byla v letech 1740 až 1760 přestavěna ve stylu rokoka. V 19. století došlo k obnově vnitřku kostela a byla k němu na západě přistavěna pseudorománská předsíň.
Kostel je centrální stavba se čtvercovým pravoúhle zakončeným presbytářem s věží na ním a předsíní. Loď kostela je sklenuta osmibokou kopulí s mansardovou střechou. Fasáda kostela je členěna pilastry a římsami. Uvnitř jsou zkosené stěny prolomené nikami s mušlemi. Kostelní klenba je vyzdobena barokní freskou na které jsou andělé s Veraikonem a nástroji umučení Krista.
Hlavní oltář pochází z doby kolem roku 1720 a zdobí ho sousoší Kavárie. Obraz sv. Barbory a sochy sv. Václava, Petra a Pavla jsou asi z roku 1700.



ZÁMECKÝ AREÁL :

Zámek vybudovaný v místě původní malovecké tvrze stavitelem Giacomou Antoniem de Maggim je jednopatrová barokní jejíž hlavní průčelí je obráceno k dřítešké návsi. K zadní straně zámku přiléhá hospodářský dvůr na půdorysu nepravidelného lichoběžníka.
Vlastní zámek je jednopatrová budova s rizalitem který je členěný čtyřmi toskánskými pilastry. Nad nimi je trojúhelníkový štít s hodinami a v ose nádvorního průčelí je půlválcový rizalit. V ose ryzalitů vede klenutý průjezd s nikami.
Na soklu vpravo od vstupu z návesní strany je stále ještě možné rozeznet pozůstatky vytesaného nápisu v podobě IADM FECIT - tj. vystavěl J.A. de Maggy. Barokně tvarované štíty zámku jsou dnes částečně zakryté přistavbami hospodářských budov. Kratší nádvorní křídlo zámku spolu s hlavní zámeckou budovou a jižním traktem ( patrová sýpka ) ze tří stran vymezuje pravoúhlé nádvoří s kamennou čtvercovou kašnou.
Většina dalších objektů hospodářského dvora pochází až z období po rozsáhlém požáru ke kterému došlo v roce 1862.

Místnosti v přízemí zámku mají valené klenby s výsečemi a křížové klenby s hřebínky, v patře jsou pak plochostropé. Krátké nádvorní křídlo má v přízemí plackové klenby a v patře se v jedné z místností zachoval záklopový trámový strop.

V době socialismu mělo celý zámek a přilehlý areál v užívání JZD a v hlavní zámecké budově byla také až do roku 1982 umístěna základní škola.
V devadesátých letech 20. století areál změnil majitele a dnes je převážná většina zámku prázdná a nijak se nevyužívá. V areálu hospodářského dvora je umístěno několik provozoven zabývajících se opravárenskou činností a vrakoviště aut. Bohužel tak ani po přesunutí zemědělských provozů areál nepůsobí příliš vábně, postupně pustne a místy již několik objektů značně chátrá.





Výmeny predmetu a prvotní obsah cache :

Krabicka je klasická lock-lock vhodná i pro ukládání TB a GC.

Navštivte také moji multinu v nedalekých CHVALEŠOVICÍCH.


Za vaši návštevu a poctivé výmeny predem dekuje a úspešný geolov preje owner Preseka.



Pro keš bylo v únoru 2012 vyrobeno speciální CWG s motivem erbu obce Dříteň na kterém je polovina koně z rodového erbu pánů z Malešovic.

Poslední podstatná úprava listingu : 24. 8. 2015
Změny provedené v srpnu 2014 : dočasné zvěřejnění indicí A E F a změna krabky na mikroPET
Keš uložena : únor 2012

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Crx arf vghu avm q vz ;) [EN] V unir n avpr arfg ;)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)