Skip to content

Beckovske hradne bralo EarthCache

This cache has been archived.

georma144: Archivacia kesky.

Dakujeme vsetkym poctivym hladacom za navstevu kesky, niektorym nalezcom za ich kladne logy a darcom za udelene 4 body oblubenosti (FP; 20%), ktorymi ocenili nasu snahu.

Ziadame, aby ste nelogovali tzv. “poarchivacne nalezy“, teda Found It logy po datume archivacie.


Pre poriadok, strucne vysvetlenie dovodov zrusenia kesiek (ak by to niekoho zaujimalo):

Revieweri zablokovali publikovanie nasej dlho pripravovanej novej kesky (letterboxu), na ktorej nam velmi zalezalo - dovodom mala byt byrokraticka zalezitost, ktora by vsak nikoho ineho v nicom neposkodzovala a neobmedzovala. Nase argumenty a slusna snaha o riesenie problemu boli ignorovane a napriek opakovanym prislubom jedneho z reviewerov sa komunikacia z jeho strany nikdy neuskutocnila. Bola tym znicena nasa nelahka praca na tvorbe kesky.
Na druhej strane, v minulosti (takisto pocas dlheho obdobia pripravy nasho letterboxu) velakrat boli a v sucasnosti stale su zverejnovane kesky (aj v blizkosti nasej chystanej), ktore casto i niekolkonasobne porusuju pravidla, co reviewerom nielenze neprekaza, ale dokonca to aj schvaluju.
Toto neciste, nespravodlive a alibisticke spravanie ludi, ktori by mali byt autoritami slovenskeho geocachingu, nerobi zakladatelov kesiek rovnocennymi a takyto (nie ojedinely) pristup je pre nas neprijatelny. Z tohto dovodu sa revieweri Vrso a Geolens Reviewer stali pre nas nedoveryhodnymi. Na protest sme sa rozhodli nezakladat ziadne dalsie kesky a nasledne tiez archivovat vsetky nase uz zalozene, aj z tychto pricin:
- u hladacov kesiek coraz vyraznejsie prevlada konzumny sposob „hrania“ geocachingu (zhrnanie bezvyznamnych bodov namiesto zazitkov, podvadzanie, nepoctivost a necestnost, tzv. „finalkarenie“, roznymi sposobmi pohrdanie pracou zakladatelov kesiek atd.), co uz nemienime dalej tolerovat a nutene podporovat vzhladom na chybajucu ochranu ownerov organizatormi hry
- nizka navstevnost a nedostatocna odozva na nase kesky naznacuju okrem neuspokojivej kvality aj vycerpanie ich potencialu a zaroven odzrkadluju prevladajuce poziadavky sucasnych hladacov, s ktorymi sa vsak z vacsej casti nestotoznujeme
- nase pozitivne dojmy zo zalozenia kesiek a ich fungovania boli postupne prevysene tymi negativnymi, a to ma za nasledok stratu motivacie, pricom uz nevidime perspektivu zlepsenia tohto stavu.
(Nase rozhodnutie vzniklo po dlhodobejsej uvahe a zhodnoteni vsetkych okolnosti.)

More
Hidden : 12/28/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



BECKOVSKE HRADNE BRALO je vyznamnym geomorfologickym vytvorom vzniknutym posobenim selektivnej eroznej cinnosti rieky Vah. Bralo je typickym prikladom rezistencie hornin, ktorou sa pri svojej rusivej cinnosti riadi erozia. Tvrde odolne vapence v dosledku svojej velkej priepustnosti natolko vzdorovali erozivnej sile Vahu, ze neboli ani znizovane, ani odnesene. Dnes vycnievaju z udolneho dna rieky do vysky asi 60 metrov v podobe vysokeho, stihleho a strmeho brala, ktore svojimi napadnymi formami ostro kontrastuje s mierne modelovanym okolim. Ma vyznam nielen geomorfologicky, ale aj esteticky (vyrazne prispieva k spestreniu krajiny) a turisticky (pre svoje neobvykle tvary i zrucaninu hradu, ktory bol na nom vybudovany).



* Vseobecna charakteristika a vznik brala:

Beckovske hradne bralo vystupuje z dolinneho plocheho dna Vazskej kotliny v obci Beckov severovychodne od Noveho Mesta nad Vahom. Dolinne dno tu dosahuje sirku az 4 kilometrov a postupne sa na juh rozsiruje do do sirokeho zalivu Podunajskej niziny, ktora zasahuje az ku Piestanom. Z pravej strany doliny vystupuju flysove paleogenne Biele Karpaty, z lavej strany je krystalicko-druhohorny Povazsky Inovec. Rieka Vah v priebehu svojho vyvoja na ich svahoch zanechala stopy po lateralnej erozii v dvoch systemoch rovni - stredohorskej a poriecnej a v sustave stvrtohornych riecnych teras. Riecisko Vahu je zalozene priblizne na styku paleogenu s mezozoikom. Pri sedimentovani paleogenu boli jednotlive casti (kryhy) mezozoika pochovane usadenim menej odolnych hornin starsich tretohor. Az v dnesnom geologickom obdobi kvarteru-stvrtohor (holocene) su tieto kryhy obnazovane.
Z takejto velmi odolnej, povodne rozsiahlejsej druhohornej vapencovej kryhy, ktora je troskou Chocskeho prikrovu, vzniklo aj vyrazne Beckovske bralo, a to vypreparovanim tvrdych vapencovych hornin riecnou eroziou; je to obtocnik Vahu. Pritom hrala velku ulohu geomorfologicka hodnota hornin, ktorou sa pri svojej cinnosti riadi selektivna erozia a denudacia (obnazenie, odokrytie). Vzhladom na to, ze vapence su pre vodu silno priepustne, su velmi odolne, takze erozia a denudacia su na nich velmi vyrazne brzdene a hornina nie je prilis narusovana. V okolitom, malo odolnom prostredi, su naopak tieto procesy urychlene, takze tam sa hornina posobenim vody a dalsich vplyvov rozpadla. V dosledku toho, ze priebeh znizovania a rozrusovania na tychto rozdielnych horninach bol velmi odlisny, doslo k vytvoreniu dvoch roznych druhov reliefu - prvy, predstavovany dolinnym dnom, je mierne a makko modelovany; druhy, pozorovatelny na vapencoch, je ostry, divoky a strmy. Beckovske bralo ma preto tvar vysokej skalnej kulisy, masivu osamotene stojaceho v sucasnej plochej nive Vahu a vyrazne vystupujuceho do okolitej rovinatej krajiny, pricom je dobre zachovane a takmer neporusene.

* Geologicke zlozenie brala a jeho okolia:

V podlozi sa nachadzaju horniny Kriznanskeho prikrovu (fatrika), presnejsie jeho beckovskej jednotky (ekvivalent vysockej jednotky). Oblast hronika beckovskeho hradneho brala tvorila prechodny celok medzi panvou Dobrej Vody a mojtinsko-harmaneckou karbonatovou plosinou. Tento sled je ekvivalentny veterlinskej jednotke.
Bralo buduju horniny Chocskeho prikrovu (hronika) Povazskeho Inovca, ktory tu zastupuju rozne variety vapencov stredneho a vrchneho triasu. Pred vstupom do hradu su odkryte sive gutensteinske vapence, za vonkajsimi hradbami pred vstupnou branou su reiflinske vapence s tmavymi rohovcami. Hlavnu cast hradnej skaly tvoria svetle masivne wettersteinske vapence. V brale su aj vrstvy ilovitych vapencov s rohovcami ci hluznatych vapencov s organodetritom. Vrstevny sled hronika na mieste hradnej skaly tvoria odspodu steinalmske vapence (vznikli pred asi 240 milionmi rokov), nad ktorymi su zamostske suvrstvie, reiflinske vapence a partnachske suvrstvie. Nad nimi sa nachadzaju raminske vapence bebravskej jednotky (usadene pred asi 225 milionmi rokov). Vrstvy su kolmo vztycene, preto je mozne na pomerne malom uzemi sledovat vela typov vapencov.
V zareze, ktorym sa vystupuje na hrad, sa nachadzaju sive a hnedaste slienite bridlice strednej kriedy s vlozkami pieskovca. Vpravo od hradu na chodnicku vystupuju cervene bridlice vrchneho triasu, so sosovkami vrchojurskych az spodnokriedovych vapencov. Patria obalovemu sledu, ktory bol silne tektonicky poruseny.
Prilahle ubocie je od samotneho brala oddelene sedielkom vytvorenym vdaka malej tektonickej linii (zlomu), ktora nim prechadza - vedie tadialto tiez hranica medzi Chocskym a Kriznanskym prikrovom. Ubocie je takisto budovane vapencami, tie sa vsak povodne usadili na miestach vzdialenych desiatky kilometrov a k vapencom tvoriacim hradne bralo sa priblizili az pocas horotvornych pohybov pri vzniku Karpat, kedy doslo k ich odtrhnutiu od podlozia a presunu (v podobe Kriznanskeho prikrovu) do tejto lokality.


* Ochrana a vyuzitie brala:
- Prirodna pamiatka (PP) Beckovske hradne bralo

Tento skalny utvar bol v roku 1963 vyhlaseny za „Chraneny prirodny vytvor“. Hlavne chranene uzemie s 3. stupnom ochrany ma rozlohu 14 504 metrov stvorcovych a prilahle ochranne pasmo so 4. stupnom ochrany zabera plochu 3 050 metrov stvorcovych. V okoli brala vedie miestny „Naucny chodnik Beckov a okolie (I) Beckovske hradne bralo“.
- Fauna a flora na brale
Vdaka extremnym prirodnym pomerom, ktore skalny ostroh vytvara, tu zije niekolko ohrozenych a chranenych druhov rastlin a zivocichov. Taricnik skalny (Alyssum saxatile) je rastlina s bohatymi vyrazne zltymi kvetmi usporiadanymi v metlinach, pricom huste ochlpenie listov jej pomaha znasat extremne sucho a slnecne ziarenie; vyhovuju jej podmienky v suchsej vapenatej pode a na skalach kvitne v aprili a maji. Dazdovnik obycajny (Apus Apus) je typickym hniezdicom skalnych stien; tento vtak pripomina vacsiu lastovicku, ma vsak napadne dlhe kosakovite zahnute kridla; prilieta zaciatkom maja, hniezdi v maji a juni, odlieta v auguste; zivi sa drobnym lietajucim hmyzom a ozyva sa charakteristickym prenikavym „srii-srii“. Dalsimi vzacnymi obyvatelmi lokality su aj sokol mysiar ci jasterica kratkohlava.
- Hrad Beckov (zrucanina)
Najstarsie osidlenie hradneho brala pochadza uz z prelomu letopoctu. Na tomto strategickom mieste nad riekou Vah a pri vyznamnej obchodnej ceste nedaleko hranic Uhorskeho kralovstva bol v 13. storoci vybudovany majestatny kamenny strazny a obranny hrad - prva pisomna zmienka o nom pochadza z roku 1208 pod nazvom Castrum Blundix. Bol to kralovsky hrad, ktory vladol pomerne rozsiahlemu panstvu. Na prelome 13. a 14. storocia patril Matusovi Cakovi III. Trencianskemu, ktory z Beckova vytvoril vyznamne centrum obchodu a remesiel. Najvacsi rozmach prezil hrad v 14. a 15. storoci za vlady polskeho slachtickeho rodu Stiborovcov zo Stiboric, ktori z neho urobili stredisko svojich rozsiahlych majetkov a prebudovali ho na honosne sidlo v gotickom style. Od polovice 15. storocia bol hrad vo vlastnictve rodiny Banfiovcov, ktora ho v 16. storoci este vyraznejsie opevnila a prestavala v renesancnom style. V polovici 17. storocia sa vsak majetok rozdrobil medzi viacerych dedicov a hrad zacal chatrat. Jeho upadok dokonal poziar v roku 1729 a postupne sa z neho stali ruiny. Az v roku 1970 bol vyhlaseny za Narodnu kulturnu pamiatku a po rekonstrukciach v rokoch 1996 a 2010 bol spristupneny verejnosti.
Jeden z najkrajsich a najimpozantnejsich stredovekych hradov bol zazemim kralov, mocnych velmozov a rytierov; tato nedobytna pevnost odolala aj najazdom Tatarov a Turkov v 13. a 16. storoci. Jeho minulost je opradena povestami, ktore umocnuju romantiku jeho dnesnej podoby. Vdaka svojmu kulturno-historickemu bohatstvu patri Hrad Beckov medzi najvyznamnejsie pamiatky (nielen) Slovenska.
- Skalolezenie
Bralo predstavuje jednu z klasik slovenskeho lezenia. Lezci tu mozu vyskusat svoje umenie v 61 oznacenych liniach tras vsetkych obtiaznosti, od cvicneho az po narocne lezenie. Skala je uprostred predelena rampou a velky traverz, cesta tadial veduca, odspodu ohranicuje pasmo previsov. Posobenim generacii lezcov je vapenec miestami uz zmeneny takmer na „lesteny mramor“, takze lezenie tam je o nieco tazsie. Kvoli vyhlasenej zakonnej ochrane brala moze byt horolezecka cinnost na niektorych vystupovych trasach ciastocne obmedzena (napr. kvoli hniezdeniu vtakov).




>>> KESKA <<<

Kedze ide o earthcache, samozrejme, nehladajte ziadnu krabicku :o) Vasou ulohou je navstivit uvedenu lokalitu, pozorne si poobzerat tento zaujimavy prirodny vytvor a zistit informacie potrebne pre uspesne zalogovanie kesky (poznamka: priamo ku skalnemu bralu je zatial mozny volny pristup iba na waypointe 1; ostatne pristupy su v priestoroch penzionu, sukromnych zahrad a spoplatneneho hradneho arealu).

* 1. Vysvetlite, co je to selektivna erozia.

* 2. Na suradniciach „waypointu 1b“ vidite zblizka priklad typovej i farebnej roznorodosti hornin tvoriacich toto bralo. V dolnej casti skaly najdite dva cierne obrazce v tvare trojzubcov (pozri foto) a zmerajte sirku kazdeho z nich (na ich spodnom okraji).

* 3. Odhadnite sklon jednotlivych vrstiev hornin tvoriacich masiv hradneho brala (napr. z „waypointu 2“).

* 4. Na suradniciach „waypointu 3“ najdete informacnu tabulu naucneho chodnika s udajmi o geologii a geomorfologii tejto oblasti. Zistite, ako sa nazyva morfologicky tvar, ktoreho reprezentativnou ukazkou je prave Beckovske hradne bralo a strucne ho definujte.

* 5. Z „waypointu 3“ je mozne vidiet iba cast hradneho brala (zvysok zakryvaju hradne mury). S pomocou udajov na infotabuli a orientacie podla svetovych stran urcite, ci sa v obnazenej (viditelnej) casti brala nachadzaju najstarsie alebo najmladsie usadene typy vapencov.

* 6. Posledna uloha je dobrovolna - ku svojmu logu pripojte svoju fotografiu Beckovskeho hradneho brala z pohladu, ktory sa Vam zda zaujimavy.

Odpovede na zadane otazky a riesenia uvedenych uloh poslite na e-mailovu adresu georma144@atlas.sk (pripadne cez profil; prosime, Message Center pouzite iba v nevyhnutnom pripade).
Upozornenie: Zapisat „Found It“ si mozete hned po navstiveni daneho miesta, odpovede poslite najneskor do 7 dni od datumu logu (v pripade nespravnych odpovedi alebo nejasnosti Vas budeme kontaktovat). Respektujte, prosim, zasadu 1 nick = 1 subor odpovedi (kazdy loguje za seba). Porusenie pravidiel geocachingu (guidelines) platnych pre earthcache bude mat za nasledok neuznanie a vymazanie Vasho FI logu; DAKUJEME za pochopenie a zaroven za navstevu tejto kesky.

(zaujimave skalne vytvory na brale - ruka so vztycenym ukazovakom, muz leziaci na pohovke a dalsie...)



SHORT ENGLISH DESCRIPTION

BECKOV CASTLE ROCK is about 60 meters high limestone rock, a significant piece of geomorphology, built by the middle and late triassic limestones of hronicum, which protrudes from the flat floor of the Vah river. The hill was wrought by selective action of erosion (i.e. erosion distinction according to the different resistance of rocks), which in the current geological period (the Holocene) uncovered and dissected out the original resistant Mesozoic limestone, which has previously been buried by sedimentation of less resistant rocks in Paleogene (older Tertiary). Since 1963, it is protected natural monument with area about 1.75 ha, with abundant occurrence of ornamental plant Alyssum saxatile. It has aesthetic significance and contributes to the diversification of the country. The unusual shapes and ruins are important for tourism.
On a steep rock above the village stands the ruins of Beckov Castle. The castle, first mentioned in 1208, was originally owned by the king and later, at the end of the 13th century, it fell in hands of Matus Cak. It fell in decay after fire in 1729 and until the end of 20th century was abandoned. Later it was renovated and in present it is open to the public. Beckov Castle is a national cultural monument of Slovakia.

THE CACHE
You have to visit the locality and fulfill following tasks:
* 1. Explain what is a selective erosion.
* 2. At „waypoint 1b“ you have to find two black tridents on white rocks (see photo „uloha 2“) and measure the width of each one (on the bottom).
*3. Estimate the slope of layers of rocks forming the castle rock massif (eg. from „waypoint 2“).
* 4. At „waypoint 3“, there is an board with informations about the geology and geomorphology of the area (only in Slovak language). Find out how the morphological form is called, which Beckov Castle Rock is a typical example and define the form.
* 5. From the „waypoint 3“ only part of the castle rock can be seen. Using data on information board (only in Slovak language) and knowing the cardinal points, specify whether the denuded (visible) part of the hill is built of the oldest or the youngest types of limestone.
* 6. Optional task - attach your photo of the Beckov Castle Rock from a perspective that you find interesting.

Send your answers to e-mail address georma144@atlas.sk (don’t use Message Center). You can log „Found It“ immediately after visiting the locality, but your answers must be sent no later than 7 days from the date of your log (if they are incorrect or unclear, we will contact you). Violation of geocaching guidelines applicable to earthcaches will result in the deletion of your FI log. Thanks for your understanding and also for your visiting our cache.


(zdroje informacii a fotografii: georma144, sk.wikipedia.org, www.kudyznudy.sk, www.geology.sk, uzemia.enviroportal.sk, www.hrad-beckov.sk, www.dovolenkaslovensko.eu, www.naucnechodniky.sk, www.hotelmajpiestany.com, www.james.sk, www.tripadvisor.sk)

Additional Hints (No hints available.)