Skip to content

Sovi kes Traditional Geocache

Hidden : 3/6/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Máte rádi sovy? My tahle vznešená, nádherná a tajuplná zvířata milujeme a tak jsme jim založili krabičku.

Sovy jsou poměrně početným řádem masožravých ptáků s počtem více než 200 druhů. V Evropě hnízdí 13 druhů, z toho v ČR pravidelně 9 druhů.
Sovy se již od pradávna vyskytují v lidské kultuře a lidé jim přikládali mimořádný význam. V Evropě byla sova symbolem moudrosti, převážně pro svou schopnost vidět ve tmě, čímž byla spojována s bohyní moudrosti Athénou (a například sýček má jméno této bohyně v latinském názvu), naopak v Japonsku a i v rané křesťanské mytologii byly sovy považovány za symbol zla a jejich houkání bylo vnímáno jako předzvěst smrti.

obrázek

Sovy mají značně rozmanitou velikost, od malého kulíška s hmotností jen těsně nad 30 g až po výra, který může vážit až 4,5 kg. Loví především za soumraku a v noci, k čemuž je příroda výborně vybavila. Jejich obrovské oči patří k nejlepším v celé ptačí říši a i když na blízko vidí špatně, protože nedokáží zaostřit, vše jim vynahrazuje perfektní vidění na dálku při minimálním světle. Na rozdíl od ostatních ptáků nemají boční postavení očí a mají tedy menší zorný úhel, to však kompenzují schopností otočit hlavu až o 270° (už jste si to někdy zkusili? :-) ). Od ostatních ptáků se liší také tím, že k mrkání používají horní, nikoli dolní oční víčko.
I sluch mají mimořádně vyvinutý a výrazně citlivější než ostatní ptáci. Zvláštností je to, že mají asymetrické postavení uší, kdy je jedno ucho umístěno výše než druhé. To jim umožňuje lokalizovat nejen stranový, ale i výškový úhel. A aby toho nebylo málo, mají mimořádně měkké peří, díky kterému létají téměř neslyšně, mohou tedy při letu využívat svůj sluch a je pro ně také jednodušší překvapit nic netušící kořist.

Nejčastější složku jejich potravy tvoří drobní savci, především hlodavci (hraboš, myš, potkan, myšice) a proto mají sovy velký hospodářský význam. Loví také hmyzožravce (krtek, rejsek), v menší míře i jiné ptáky, různé drobné obratlovce, obojživelníky a větší hmyz. Velké sovy dokáží ulovit i větší savce, jako třeba králíky a zajíce a nebo i velké ptáky až do velikosti husy.
Menší potravu polykají vcelku a nestravitelné části (chlupy, peří, kosti) vyvrhují ve formě typických vývržků, větší kořist porcují, přičemž díky špatnému vidění na blízko využívají hmatová pírka v blízkosti zobáku.

Hnízda až na výjimky nestaví, ke hnízdění využívají různé dutiny ve stromech nebo skalách, opuštěná hnízda jiných ptáků (především krkavcovitých), velké ptačí budky a nezřídka i opuštěná lidská obydlí, půdy a kostelní věže. Na vejcích sedí samice a samec mezitím shání potravu. Samice většinou své hnízdo velmi urputně brání a neváhá napadnout i výrazně většího narušitele.

KALOUS UŠATÝ (Asio otus)

Kalous ušatý je středně velký druh sovy s rozpětím křídel 90-100 cm. Je typický prodlouženým opeřením kolem uší. Jde o jednu z nejhojnějších sov vůbec, která obývá téměř celou severní polokouli. Jeho potravou jsou především hlodavci, menší savci a ptáci a také hmyz. Hnízdí nejraději v opuštěných hnízdech krkavcovitých ptáků. O hnízdo se stará samice, úkolem samce je shánění potravy pro celou rodinku. Při napadení hnízda samice nejprve syčí a pak předvádí obrannou taktiku, kdy předstírá neschopnost létat a odláká tak nepřítele do bezpečné vzdálenosti od hnízda. Ve volné přírodě se dožívá asi 4 let, v zajetí až 20. V ČR je hojně rozšířen a jde o druhou nejhojnější sovu na našem území po puštíku obecném. Populace v ČR se odhaduje na 4000-7000 párů.

PUŠTÍK OBECNÝ (Strix aluco)

Puštík žije v celé Evropě kromě nejchladnějších severských oblastí, v severozápadní Africe a v části Asie. V rozpětí křídel má 81-96 cm, má mohutnou hlavu a hnědočerné oči. Jeho kořistí jsou převážně lesní hlodavci, hmyzožravci (rejsek, krtek), obojživelníci a ptáci, občas i větší hmyz a výjimečně ryby. Hnízdí nejčastěji v dutinách stromů a velkých budkách. Samička sedí na vejcích a sameček jí nosí potravu. Puštík je podobně jako další sovy znám tím, jak brání své hnízdo, napadne i velkou šelmu či člověka, pokud se přiblíží k jeho hnízdu. V ČR je to nejhojnější druh sovy vůbec. Máte pocit, že je vám tento druh sovy povědomý? Jistě si vzpomenete na Rozárku z pohádky Tři oříšky pro Popelku.

SOVICE SNĚŽNÍ (Bubo scandiacus)

Sovice je mohutná sova s rozpětím křídel 125-150 cm a hmotností až 3 kg. Peří je bílé, čímž poskytuje dobré maskování v zasněžené krajině. Zobák je černý, duhovka žlutá. Hnízdí v tundrách a náhorních planinách nad hranicí lesa na území Evropy, Asie, Grónska a Kanady. Způsobem lovu se sovice liší od ostatních sov – loví především ve dne. Hlavním zdrojem potravy je hlodavec lumík sibiřský, na kterého je sova silně vázána. Dále loví savce do velikosti zajíce a také ptáky až do velikosti husy. Hnízdí na zemi ve vegetaci. Podobně jako u ostatních sov sedí na vejcích pouze samice a samec zásobuje hnízdo potravou. Své hnízdo důsledně brání i proti větším predátorům. Do ČR zalétá výjimečně.

KULÍŠEK NEJMENŠÍ (Glaucidium passerinum)

Kulíšek je nejmenší sovou Evropy. Měří pouhých 16 cm, je tedy velký asi jako špaček, v rozpětí křídel má 34-45 cm. Oči i zobák má podobně jako sýček výrazně žluté. Není příliš plachý, je možno ho pozorovat poměrně zblízka, aniž ulétne. V době hnízdění létá za potravou i ve dne. Hnízdí v dutinách stromů, především v dutinách po strakapoudech. Zatímco samice sedí na vejcích, samec shání potravu, kterou předává samici a ta mláďatům. Potravu tvoří drobní hlodavci, ptáci a hmyz. V ČR je rozšířen ostrůvkovitě, například v křivoklátských a brdských lesích a na Šumavě. Areál rozšíření kulíška v ČR se ale rozšiřuje a populace se odhaduje na 1200-2000 párů.

SÝČEK OBECNÝ (Athene noctua)

Sýček obecný je malá sova velikosti holuba s rozpětím křídel 50-56 cm a hmotností 150-250 g. Obývá téměř celou Evropu, severní Afriku, blízký východ a severní Asii, lidmi byl vysazen také ve Velké Británii a na Novém Zélandu. Má výrazné žluté oči a zobák. Sýček žije v otevřených krajinách, ale v poslední době se vyskytuje i ve vesnicích a městech, pokud tam nalezne dostatek stromového porostu. Živí se drobnými hlodavci (hraboš), menšími savci, hmyzem, ještěrkami a žábami. Hnízdí v dutinách starých stromů, ale i ve stodolách, půdách a opuštěných budovách. Kdysi byl sýček na našem území velice hojnou sovou, v současnosti však patří mezi kriticky ohrožené druhy, počet párů se odhaduje na 250-500.

SOVA PÁLENÁ (Tyto alba)

Sova pálená je nejrozšířenějším druhem sovy vůbec. Je typická svým srdcovitým závojem kolem očí. Je to středně velká sova s rozpětím křídel 80-95 cm a hmotností 200-400 g. Žije téměř po celé planetě, vynechává pouze Antarktidu, saharskou poušť a tropické deštné pralesy. Na našem území hnízdí sice pravidelně, ale celkem vzácně, odhadovaný počet je 130-500 párů. Sova pálená loví během soumraku a noci a nejčastěji loví hlodavce (především hraboše polního), malé ptáky (vrabce), občas obojživelníky nebo malé savce. Kořist požírá vcelku a stejně jako ostatní sovy nestravitelné části vyvrhuje. Žije v trvalých párech a hnízdí v dutinách stromů, skalách a také například v kostelních věžích. V ČR je chráněna.

VÝR VELKÝ (Bubo bubo)

Mou neoblíbenější sovu jsem si nechal na konec. Výr je jednou z největších sov, s rozpětím křídel 160-188 cm a hmotností až 4200 g je dokonce větší než káně lesní. Má typické „uši“ a ohnivě oranžové oko. Je rozšířen téměř v celé Evropě a Asii. Osidluje kamenité stráně, zříceniny a lesy v okolí. Živí se převážně malými a středními savci, kde převažují zajíci a králíci, ale dokáže ulovit i lišku nebo srnče, dále pak malými hlodavci a ptáky, kde nepohrdne ani dravci a jinými sovami. Výr tvoří stálé páry, hnízdící na zemi nebo na skále. Vejce zahřívá matka a potravu nosí otec, později krmí mláďata oba rodiče. Paradoxem je, že ačkoliv se jedná o jednu z největších sov, nebrání své hnízdo tak důsledně jako ostatní sovy. Na narušitele syčí, ale pokud nepřítel vytrvá, matka odletí a jen z povzdálí smutně houká. Populace v ČR je cca 600-900 párů.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org

KE KEŠI: Sáhni z boku do otvoru a zaber.

Je to smutné, ale v keši někdo systematicky vykrádá cestovatele, proto prosím nevkládejte TB ani GC. Děkuji..

Additional Hints (Decrypt)

M bpv qb bpv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)