Skip to content

Orientacni beh - Kacerske mistrovstvi ve sprintu Wherigo Cache

This cache has been archived.

NeXu$: Po necelých 8 letech, vydala logbook naposledy...

LTF si připisují 3+1Mimoni.

Přidávám fotky před publikací a ke dni archivace.

Děkuji všem za logy a favouše.

Poslední dobou dostávají pracovní povinnosti před Geocachingem prioritu, ale to nebude trvat věčně a rád opráším nápady, nedokončené listingy a rozpracované schránky.

More
Hidden : 1/31/2014
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Orientační běh - Kačerské mistrovství ve sprintu

Stahujte aktuální cartridge z wherigofoundation.com: verze 2.2
Nebo z wherigo.com: verze 2.2

V době mezi 9.3. a 15.3.2014 zmizela poslední kontrola č.6, proto spoléhejte na mapu a navigační hračky. Jako při orienťáku platí: "Hledej objekt, nikoli kontrolu!"

Pro bodaře, finálkáře a další co jsou líní číst listing: "Přečtěte si prosím alespoň text zvýrazněný červenou barvou"!

Toto WHERIGO tě provede krátkým závodem (sprintem) v orientačním běhu, v jehož cíli nalezneš vytoužený logbook a možná i něco víc. Délka tratě je 2,6 km s převýšením 185 m a obsahuje 6 kontrol. Pro trénované orienťáky to bude sprint na 20 minut, pro méně zdatné kačery svižná hodinová procházka lesem.

Orientační běh

Jak vlastně vznikl orientační běh?

V dobách, kdy největší Čech vídeňského původu Jára Cimrman vyčerpal studnici své geniální tvořivosti v oborech malířství, kvantové mechaniky, hudby, matematiky, letecké akrobacie, baletu a genového inženýrství, rozhodl se obohatit tehdy v plenkách se nacházející sportovní disciplíny. Cimrman, tehdy působící v malebných Šemánovicích na Kokořínsku, si všiml, že revírníci, kteří vydávali úkoly na dřevařské práce v různých částech Kokořínska, často dělníky při kontrole práce nacházeli na úplně jiných místech. Většinou ve střediskové obci s restauračním zařízením. Svou nepřítomnost na pracovištích vysvětlovali zablouděním ve velmi členitém terénu kokořínských dolů a strží. Cimrman proto lesním správcům nabídl kurzy orientace pro lesní pracovníky (později nazvané orientační běhy), které měly pomoci dělníkům zvládat obtíže s dopravou k místu pracovního nasazení. V rámci tréninků nejprve kontrolní trasy označoval fáborky (z barev se po dlouhém testování osvědčila oranžovo-bílá), později rafinovaně po lesích rozmísťoval barevně laděné lampióny, nám dobře známé z průvodů k výročí VŘSR. Navíc body vyznačoval do vlastnoručně zhotovených map. Aby tato mapa byla srozumitelná i pro málo kartograficky zdatné lesníky, označoval vzrostlý les vhodný k těžbě na tehdejší dobu nezvyklou bílou barvou. I nevzdělaný dřevař pak z mapy pochopil, kde to má "vybílit".

Co je orientační běh?

Orientační běh (zkratka OB, angl. Orienteering) je sport založený na schopnosti orientace v terénu s mapou a buzolou. Účastníci na startu obdrží mapu, obvykle terénu, který neznají. Na mapě jsou vyznačena kontrolní stanoviště (kontroly), která mají účastníci nalézt v určeném pořadí. Závodní orientační běh je sport, při kterém závodníci postupně co nejrychleji oběhnou všechny kontroly na své trati. Tratě jsou připraveny v různé obtížnosti a délce a rozděleny do tzv. kategorií podle pohlaví a věku závodníků např.D21 (dívky do 21 let). Závodníci při OB běhají většinou mimo cesty a překonávají terénní překážky. Orientační běh má kromě pěší varianty také variantu na běžkách (lyžařský OB, LOB), variantu pro horská kola (MTBO) a variantu zaměřenou na přesnou orientaci (Trail orienteering), rádiový OB (ROB), kde se kontroly hledají pomocí rádiových signálů. Úspěch v OB v elitních kategoriích závisí nejen na vynikající fyzické připravenosti a běžecké rychlosti, ale také na výběru nejrychlejší cesty (postupu) mezi kontrolami. (Kontroly jsou stejné pro všechny závodníky v dané kategorii, ale postupy se mohou mezi závodníky velmi lišit.)

Jak vypadá mapa a trať pro orientační běh?

Mapa je základní pomůckou orientačního běžce. Pro závody OB se používají speciálně zpracované podrobné mapy, ve kterých jsou zobrazeny všechny informace potřebné pro závodníka.

Základní mapové značky na mapách pro OB

Měřítko mapy určuje poměr zmenšení skutečnosti (terénu) ku kresbě mapy. Měřítko map pro orientační běh je většinou 1:10 000, tzn. 1 cm na mapě je 100 m v terénu.

Ekvidistance určuje výškový rozdíl mezi dvěma sousedními vrstevnicemi (základní interval vrstevnic) a slouží pro určení členitosti terénu. Nebo-li v místech, kde jsou vrstevnice na mapě hustěji u sebe, je v terénu svah strmější.

Trať závodu není vytyčena v terénu jako v jiných sportech. Je pouze zakreslena fialovou nebo červenou barvou do mapy. Start se značí trojúhelníkem, čarami spojená kolečka s pořadovými čísly označují kontroly, které trať vymezují a cíl je zakreslen dvojitým kroužkem. Objekt kontroly je vždy uprostřed kolečka. O přesném umístění každé kontroly se dozvíte z popisu kontrol (např. východní roh plotu). V něm je uvedeno také kódové číslo kontroly, podle kterého se můžete při závodě přesvědčit, že jste na kontrole, kterou hledáte.

Jak začít s orientačním během?

Máte chuť vyzkoušet si závod v orientačním běhu? Vše je velmi jednoduché. Můžete přijít na kterýkoli závod v OB a na místě se přihlásit bez jakýchkoliv formalit do některé z kategorií pro příchozí závodníky. Závody probíhají o víkendech od jara do podzimu, v době letních prázdnin pak můžete absolvovat i vícedenní závody s možností kempování, vycházek po okolí a příjemně strávené dovolené. Pokud o žádném závodě nevíte, vyhledejte klub OB ve vašem městě či okolí a tam vás rádi seznámí s nejvhodnější příležitostí.

Areál pevných kontrol Soběšice

Areál pevných kontrol pro orientační běh umožňuje široké veřejnosti vyzkoušet si tento sport. V lesích kolem Soběšic vybudovali orientační běžci SK Žabovřesky Brno celkem 14 kontrolních stanovišť v podobě dřevěného kůlu s červenobílým čtvercem a kleštěmi. Každý zájemce se může lesem projít nebo proběhnout se speciální mapou pro orientační běh v měřítku 1:10 000 a vyzkoušet si tak orientační běh na vlastní kůži.

O Brněnských areálech pevných kontrol se můžete dozvědět více zde.

Ke hře

Pro odlov budete potřebovat zařízení pro hru Wherigo se staženou cartridge a pokud nebudete chtít jít za šipkou přes strmá údolí a neprostupné houštiny, tak i mapu areálu pevných kontrol pro orientační běh a buzolu.

Cartridge lze spustit kdekoliv, avšak jako první věc po Vás bude vyžadovat, abyste se dostavili na úvodní souřadnice.

Jakmile se dostavíte na start (úvodní souřadnice) přibydou Vám v Inventáři stopky, ty slouží k odstartování závodu, měření mezičasů na kontrolách/stage a výsledného času.

Stopky lze spustit pouze na startu!

Při spuštění stopek se zobrazí informace o první kontrole (první stage) a začne se odpočítávat pětivteřinový úsek doprovázený pípáním GPSky a ukončený dlouhým signálem, který znamená pokyn ke startu (orienťáci moc dobře ví, o co jde).

Při každém nálezu kontroly/stage GPSka krátce pípne a automaticky se zobrazí navigace na další kontrolu/stage, která obsahuje výřez mapy, popis umístění kontroly a seznam dalších kontrol, které zbývá absolvovat. Po startu je tedy možno namapovat celý závod vyjma posledního cílového úseku, který se zobrazí až na poslední kontrole/stage).

Stopky lze během hry zastavit, ale to znamená ukončení závodu. Další spuštění je možné jen na startu (úvodních souřadnicích).

Při dosažení cíle GPSka dlouze pípne a zobrazí výsledný čas, odemykací kód a nápovědu k nalezení finálky. Všechny tři informace lze kdykoliv později najít v Inventáři.

Cartridge se automaticky ukládá při odstartování, nálezu kontroly a dosažení cíle, není tedy nutné během hry cartridge opouštět a ukládat!

Měřítko mapy, podle které poběžíte je 1:10 000, tzn. 1 cm na mapě je 100 m v terénu (tedy alespoň pokud si ji vytisknete na formát A4).

Do logu keše uveďte zařízení (nebo aplikaci) s jakým jste hru absolvovali, budu tak vědět co používáte nejčastěji a případně odladím cartridge, nebo to bude alespoň ukazatel, kdo všechno čte listing...

Areál pevných kontrol obsahuje celkem 14 kontrol. V rámci této wherigo hry absolvujete vybraných 6 kontrol, konkrétně které se dozvíte po spuštění stopek na startu. Čísla kontrol v mapě NEODPOVÍDAJÍ pořadí kontrol/stage v závodě (jen ve dvou případech se pořadí kontroly/stage a čísla kontroly v mapě se shodují)! Při navigaci na kontrolu/stage je ve wherigo cartridge vždy zobrazen výřez mapy s číslem kontroly (a ještě textem uvedeno), kterou kontrolu máte hledat.


Wherigo cartridge stahuj zde:

Mapu stahuj zde:

Wherigo lze hrát na těchto zařízeních:

- Garmin Colorado, Oregon a Nüvi 500, které mají již nainstalovaný SW od výrobce.

- PDA s Windows Mobile, kde si musíte nainstalovat Wherigo Player.

- Mobilní telefony s GPS modulem:

- podporou Javy a aplikací OpenWIG,

- operačním systémem Android a aplikací WhereYouGo,

- operačním systémem Apple a aplikací PiGo.

Cartridge byla testována na těchto zařízeních:

- Garmin Oregon 450 (firmware 2.5.6)

- Samsung Galaxy S Duos - Android 4.0.4 - WhereYouGo 0.6.0


Pravidla hry

Platí stejná pravidla jako při běžném OB s rozdílem, že je povoleno používat navigační zařízení (GPS). Takže pro ty, co neznají, zmíním ty, které se nabízí v tomto závodě nedodržovat:

Nepoužívat jiné přibližovací prostředky než vlastní nohy.

V mapě značené nepřekonatelné překážky jako vodní toky, skály, neschůdné srázy, soukromé pozemky a hlavně PLOTY se NEPŘEKONÁVAJÍ, ale obíhají. Druhá kontrola (2. stage) se nachází v oplocené výzkumné dendrometrické stanici, která měří růst dubových dřevin. Vchody jsou dva a jsou na mapě vyznačeny! Takto:

Měřící zařízení dendrometrické stanice neničte ani s ním nijak nemanipulujte! Opravdu v žádném z nich logbook není!

Cenné rady na závěr

Mapu doporučuji vytisknout (nejlépe na formát A4, aby měřítko 1:10000 zůstalo relevantní) a vzít sebou. Jednu nouzovou mapu najdete v trubce, která tvoří roh plotu, jež se nalézá několik metrů za informační cedulí na startu. Nespoléhejte, že tam vždy bude! Pokud si ji vypůjčíte, tak ji zase po skončení hry vraťte zpět na původní místo!

Ideální je na startu zapnout cartridge, číst informace automaticky zobrazované při nálezu kontroly na obrazovce, k orientaci a přesunu mezi kontrolami používat mapu nikoliv šipku na GPSce.

Na druhém postupu, tedy mezi 1. a 2. kontrolou (stage) si dobře rozmyslete postup, ten za šipkou není ideální, ať si ušetříte spoustu sprostých slov na mou adresu.

Trať měří 2,6 km s převýšením 185 m (měřeno vzdušnou čarou a převýšení se počítá v tomto řezu), ale ideálním postupem se dostanete do cíle za 3,6 km a nastoupaných 165 m.

Šetřete síly na druhou půlku tratě, budete je potřebovat.

Správnou volbou postupů si trochu prodloužíte trať, ale zato můžete na celé trati ušetřit až 50 výškových metrů (což je více jak 25%).

Doporučený odlov je za denního světla, kvůli lepší orientaci v terénu, ale pokud si troufnete na noční orientační běh (NOB), případně ti otrlejší z Vás na FTFADN, tak nemám nic proti.

DÁVEJTE POZOR, cesty v lese jsou rozrajtované od koní, tak ať nepřijdete k úrazu. A pamatujte, že pokud potkáte koně na křižovatce, tak neplatí pravidlo pravé ruky, ale pravidlo silnějšího.

Není důležité vyhrát, ale ZÚČASTNIT SE. Pro toto WHERIGO, oproti pravidlům OB, nejsou nastaveny žádné časové limity, ve kterých musíte trať absolvovat. Užijte si procházku, výlet, proběhnutí nebo sprint s mapou v jedné ruce, GPSkou v druhé a poznejte, jak vypadají závody v OB. V ostrém závodě však GPS navigace povolena není...

Výsledková listina a soutěž o CWG

Do výsledkové listiny bude zařazen ten, kdo:

je zapsán jak v logbooku fyzické keše tak v logbooku zde na Geocaching.com,

pošle svůj neupravený, kompletní a kontinuální LOG absolvovaného wheriga (soubor .gwl) a uložená data z cartridge (soubor .ows u alikací WhereYouGo a OpenWIG, soubor .gws u Garmin zařízení) na email nexus(zavináč)centrum(tečka)cz (pokud jdete jako skupina více kačerů, nebo jdete s cartridge stahovanou na jiný nick, tak připište "kdo, s kým nebo za koho"),

neporuší pravidla závodu, neleze přes ploty, nedrajví kontroly na kole, motorce, čtyřkolce apod. Z LOGu jde dost přestupků poznat, tak hrajte fér!

Jako odměnu za zaslaný log a dodržení pravidel závodu se můžete u mě přihlásit o soutěžní CWG věnované tomuto WIGu (jedno CWG na nick), distribuce na Brněnských eventech nebo po individuální domluvě přes email.

Aktuální výsledková listina zde:


XTF stupně vítězů:

Poslední kontrola/údržba: 14.12.2017

Historie keše:

28.9.2013 13:13:00 - Stojím před informační cedulí "Areál pevných kontrol Soběšice".
28.9.2013 13:13:01 - Dostávám nápad...
28.9.2013 16:30 - Instaluji Urwigo.
28.9.2013 16:45 - Hrozně nadávám.
28.9.2013 17:00 - Odinstaloval jsem Urwigo.
21.1.2014 17:00 - Pomáhám georobotkovi s referátem do prvouky na téma Orientační běh.
21.1.2014 20:00 - Opět instaluji Urwigo.
21.1.2014 20:15 - Místo nadávání pročítám návody a vzorové příklady.
23.1.2014 15:00 - První úspěšný test funkce cartridge v parku před HC.
23.1.2014 20:00 - Zkouším publikovat cartridge na Wherigo.com.
23.1.2014 21:00 - V parku před HC se začínají scházet kačeři a nechápavě kroutí hlavami zírajíc do mobilů a GPSek.
23.1.2014 21:30 - Odstraňuji cartridge z Wherigo.com.
24.1.2014 15:00 - První test na kontrolách v lese a výběr místa pro finálku.
25.1.2014 03:53 - Opravy cartridge po prvním testu v terénu se protáhly do brzkého rána, ale první betaverze pro testujícího běžce, chodce či důchodce je hotova.
26.1.2014 09:53 - Betatest společně s Dancovou a Parisee byl přínosný. Wherigo nás až na drobné nepřesnosti provedlo tratí až do cíle, kde nastal fatal error...
27.1.2014 14:30 - Začíná zírání do regálů v hobymarketech a shánění materiálu na finálku.
27.1.2014 17:00 - Pouštím se do řezání, vrtání, broušení a lepení.
27.1.2014 17:30 - První úraz, finálka je pokřtěna krví ownera...
27.1.2014 22:00 - Finálka téměř hotova, přepočítávám prsty na rukou i nohou. Konstatuji, že ztráty jsou v toleranci a shledávám dílo úspěšným.
31.1.2014 16:00 - Revírník schválil finální souřadnice. Vyrážím s krumpáčem a rýčem do lesa zakopat finálku. Přes noc zem rozmrzla a kopání jde lépe, než jsem očekával, ale jestli do publikace keše venku přituhne, bude FTF počítám tak někdy březnu...
1.2.2014 12:45 - Do keše vložen náležitý obsah pro první nálezce: Logbook, tužka od sponzora většiny českých keší, 2x ownerovo CWG, přívěšek a jeden pěkný geocoin.
1.2.2014 13:30 - Ustanoven první traťový rekord v čase 18:08.
2.2.2014 11:00 - Poslední gamatest společně s Dancovou, Parisee a georobotky. Úspěšně jsme se proklouzali tratí až k finálce, kterou jsme nakrmili xTF CWGčky. Můžeme publikovat...
6.2.2014 20:33 - "PÍP"
9.3.2014 12:40 - Při údržbě keše jsme na poslední kontrole č.6 zažil "Deja vu" viz. log.
15.3.2014 15:00 - Při poslední údržbě na poslední kontrole se nejednalo o "Deja vu", ale o "Fata morgánu", obě kontroly jsou fuč, lidi jsou .....
13.12.2014 20:00 - Finálka dostala nový silikonový grip a schránka šla přes noc domů na kontrolu.
14.12.2014 10:00 - Vše je zpět na místě, připraveno pro další lovce, včetně speciálního CWG kešky.
7.1.2015 15:30 - Konečně jsem se dokopal aktualizoval výsledkovou listinu.
11.1.2015 16:00 - Provedena oprava schovky na mapu u startu, víčko snad již nějakou chvíli vydrží. Do finálky doplněno speciální CWG s motivem keše.
24.9.2016 10:00 - Provedena kontrola keše. Jen tužka byla potřeba ořezat.
14.12.2017 11:45 - Provedena kontrola mapy na startu a údržba keše spočívající ve vysušení vody v podstavci keše a doplnění opětovně "ztracené" tužky.
4.1.2019 17:10 - Provedena úprava cartridge (zvětšena startovní zóna, protože došlo k oplocení). Nová Cartridge nahrána na wherigofoundation.com a byly opraveny všechny odkazy.

Poděkování:

Orienťákům SK Žabovřesky Brno, bez kterých by tato keš nikdy nevznikla a hlavně by v Soběšicích žádný areál pevných kontrol pro OB dnes nestál.
Autorům wherigo buideru URWIGO, bez kterých bych byl odkázán na nastudování dalšího programovacího jazyka, z čehož bych se jistě poLUAl...
BETA/GAMA testerkám Dancova a Parisee, se kterými jsem společně dvakrát vyšlapal cestičku mezi kontrolami ve sněhu, mrazu a náledí, doladil spoustu chyb a objevil dendrometrické senzory, kterých jsem si při zaměřování zón vůbec nevšiml.

Zdroje:
cs.wikipedia.org
www.orientacnibeh.cz
zhusta.sky.cz
www.jason-drson.com

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

Jurevtb: Arcbhmvirw fvcxh, nyr znch. Cerf cybg aryrm n anwqv ipubq (wfbh qin)! Svany: Fiá arwyrcší yégn záz mn frobh, gnxžr hž arfgbwíz fnzn n zhfíz fr bcíeng b xre.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)