Skip to content

Kostel Nanebevzeti Panny Marie Modrany Traditional Geocache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše.

[b]Rico Reviewer[/b] - reviewer pro ČR

More
Hidden : 11/27/2010
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Důležité informace
Ve snehu se hrabat nemusite! Tuzku si vezmete vlastni. Od kese je pekny vyhled na kostel, hlavne v noci, kdyz je nasviceny.

Kdyby bylo s keší cokoliv v nepořádku, napište mi to. Nevím, jak je aktuální keš odolná proti kačerům :)
Kostel Nanebevzeti Panny Marie Modrany

Cache Vás zavede do Modran, uzemi mestské casti Prahy 12, nekdy brano jako Praha 4. Navstivite rimskokatolicky kostel Kostel Nanebevzetí Panny Marie a okolni park.

Lokalita

Modrany jsou od 1. ledna 1968 casti Prahy, dnes jsou katastralnim uzemim mestske casti Praha 12. Jejich historie saha az k 11. stoleti. 13. listopadu 1936 byly povyseny na mestys, 14. cervna 1964 k nim byly pripojeny Komorany a nekdy v roce 1963 ci 1966 byl modransky mistni narodni vybor prejmenovany na mestský národní výbor, coz se fakticky rovnalo povyseni na mesto.

Z historie modranskeho kostela

Kostel Nanebevzeti Panny Marie je rimskokatolicky kostel postaveny na malem navrsi v prazskych Modranech. Kostel obklopuje modransky hrbitov a v jeho tesne blizkosti se take nachazi budova fary.

Kdy byl kostel založen, nevíme, ovšem první historická zmínka o Modranech je spojena s kapitulou Vyšehradskou, které v roce 1178 Sobeslav II. daroval v Modranech 2 popluží s vinicí. Mužeme se domnívat, že Vyšehradská kapitula brzy po získání majetku ve vsi Modrany zde založila i kostel. První doložená zmínka o zdejším kostele, ovšem neprímá, je z roku 1329, kdy na listine vydané scholastiky Pražské kapituly, je podepsán jako svedek Vojtech, plebán v Modranech. Roku 1380 byla v modranském kostele konána vizitace arcijáhna rícanského. Pri ní bylo shledáno, že kostel má: "jednu albu se štolou a humerálem, jeden misál starý špatne vázaný, jeden kalich stríbrný s nodem pozlaceným, v horejší cásti puklý, matutinál starý, žaltár starý, dve pally a jednu pokrývku". Prímé potvrzení existence kostela v Modranech nalézáme v seznamu farních kostelu náležejících k rícanskému arcidekanství z roku 1384, jsou zde uvedeny i Modrany.

V roce 1420, kdy husité táhli na zbraslavský klášter, vyplenili i ves Modrany, kde mela svuj majetek Vyšehradská kapitula a sakristián Pražského kostela a pri té príležitosti vypálili i kostel. Knežský majetek prešel na Staromestské. Další zmínku o modranské fare máme až z roku 1525, kdy mel Vácha z Modran spor o manželství u utrakvistické konzistore. Po Bílé hore byl Pražským veškerý majetek zabaven. V této dobe byl zpustošený kostel cástecne opraven, zustal však bez faráre. V roce 1622 opat zbraslavského kláštera Urat koupil bývalý majetek Pražanu v Modranech a tím prešlo na zbraslavský klášter "podací kostelní". Tehdy také samostatná Modranská fara zanikla. Kostel byl opraven aby v nem bylo možno konat bohoslužby, ale již v roce 1631 Sasové vyplenili zbraslavský klášter i vsi, které byly v jeho majetku. V roce 1639 Švédové pod vedením generála Baera se rozložili po pravém i po levém brehu Vltavy a v modranském kostele zrídili skladište zbraní a streliva a jiných válecných potreb. Po Vestfálském míru roku 1648 zbraslavští cisterciáci kostel opravili do nynejší podoby tím, že na východ a na západ byl prodloužen prolomením celních zdí, zbaven puvodního vítezného oblouku i klenby nad knežským kurem a byl opatren rovným stropem. Z puvodní stavby zustaly jen jižní a severní bocní steny. Pro modranský kostel je památný rok 1754, kdy byl od základu nove zrízen, stalo se tak za opata zbraslavského kláštera Adama Aysla. Zvonice, která byla v rozvalinách, byla znovu postavena. Byl do ní zavešen zvon z roku 1726 a porízen další, velký. Bohoslužby v modranském kostele obstarávali zbraslavští cisterciáci. Nebyla zde ani fara, ani nebyl ustanoven farár. Posledním z nich byl po zrušení kláštera na Zbraslavi Josefem II Štepán Hlavácek, rodem z Prahy. Bydlel v Komoranech, dokud pro nej nebyla opravena fara.

To se stalo asi v roce 1791. Fara byla umístena v místech, kde je nyní farská stodola a byla v ní i škola, kde bydlel i ucitel Petr Bayer. Rok 1802 byl pro obec rokem nešt'astným. Zuril tu 22.dubna zhoubný požár, kterému padla za obet velká cást obce a m.j. vyhorela i fara a škola. Farár P. Štepán Hlavácek se vrátil do Komoran a teprve jeho nástupce sekularizovaný knez kláštera Plasského P. Tadeáš Beran se prestehoval roku 1809 z Komoran do nove postavené farní budovy. 13.zárí 1855 byla dekretem Ministerstva kultu a vyucování Modranská lokalie opet povýšena na faru. O vnitrní výzdobu kostela se velmi zasloužil farár P. Karel Bötcher, který prišel na zdejší faru v roce 1869.V opravách kostela se pokracovalo v roce 1881, kdy byly v chrámové lodi porízeny 2 postranní oltáríky. V rámci techto úprav byla opravena kazatelna, porízeno zábradlí pred hlavním oltárem a u vchodu do chrámové lodi byly postaveny 3 zdené oblouky, na kterých spocíval rozšírený chór. Za první republiky byly tyto masivní zdené oblouky odstraneny a podlaha chóru byla zavešena do postranních chrámových zdí. Z dalších sbírek byl v roce 1882 porízen zvon, kostel byl vybílen a byl k nemu upraven príchod. V roce 1883 byl pred kostelem postaven kamenný kríž. Stával zde velký drevený kríž s obrazem Spasitele namalovaným na plechu, který zde v roce 1818 postavila modranská obec. V roce 1876 byl již vetchý kríž poražen vichricí a v roce 1883 byl z výnosu sbírky na opravu kostela postaven zde kamenný kríž, který zde stojí dodnes. Varhany byly postaveny v roce 1690, za nové byly vymeneny v roce 1893. Postavil je varhanár Josef Vanický z Trebechovic u Hradce Králové. Na návrší na jih od kostela stojí zdená zvonice z roku 1754, na které bývaly 2 zvony. Za 1. svetové války byly oba zvony zabaveny pro vojenské úcely a odvezeny 24. dubna 1917: zvon Jan Nepomucký a Václav, byl z roku 1754, mel rozmery 93/75 cm a 6 cm tloušt'ky, vážil 407 kg a 18. prosince 1917 Marie, jeho rozmery byly 78/70 cm, tloušt'ka 5 cm, vážil 328 kg. Po 1. svetové válce byly zvony nahraženy, ale jejich osud se opakoval 13.dubna 1942, kdy byly za okupace pro potreby nemecké armády ze zvonice snaty a odvezeny 2 zvony . V letech 1947 až 1949 byla v kostele postavena nová hudební kruchta s novými varhanami. Schodište na ni (pri severní strane kostela) pochází z doby 2.svetové války.

Funkce kostela dnes

V kostele se porádají pravidelné hoslužeby. Další pravidelné aktivity: Svátost smírení, Výstav Nejsvetejší svátosti, Modlitba svatého ružence, Návštevy kneze u nemocných.

Informace o keši
Něco málo je i na wiki Stránky kostela
12.6.2010 - publikace
24.7.2012 - adopce uživatelem Kamenitxan
23.5.2013 - nová verze keše

Additional Hints (Decrypt)

[CZ]: ivqry wfv wv?

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)