Skip to content

Coz takhle dat si folklor V. Mystery Cache

This cache has been archived.

lions.gc: Kes jde do archivace

More
Hidden : 4/13/2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

 Což takhle dát si folklor V.

                                                 tentokrát na téma


Opět je to téma ke kterému jsem mel před několika lety  velmi blizko, když jsem naboril na křižovatce meho rencka 19 do druheho rencka 19 , tak jsem si řekl ze když auto opravit, tak ho zrovna vylepsit .

Tuning je slangovy výraz pro vzhledové nebo výkonnostní vylepšení nějakého stroje, nejčastěji používaný ve spojení s automobily a pocitaci . My se budem venovat autum . Anglické slovo tuning znamenápřizpůsobováníladění.

U automobilů se velice často používají také úpravy, které nemají na výkon motoru či jízdní vlastnosti žádný vliv (či v horším případě vlastnosti zhoršují). Takové úpravy se někdy (s hanlivým nádechem) označují jako tuzing, jelikož někteří fanoušci tuningu tvrdí, že označení „tuning“ si zaslouží pouze úpravy směřující k vylepšení funkčních vlastností, nikoli pouze vzhledu. Jelikož jsou však vylepšení vzhledu obvykle výrazně jednodušší i levnější než funkční tuning, jsou také výrazně běžnější.

Řada lidí nezná pravý význam pojmu tuning, a proto často tímto pojmem označují i výtvory, které do této kategorie nepatří. Pokud pod pojmem tuning rozumíme úpravy za účelem zvýšení výkonu a zlepšení jízdních vlastností (úpravy motoru, sacího a výfukového potrubí, úpravy aerodynamiky, podvozku, převodovky, atd.), tak pojem styling označuje čistě pouze vzhledové úpravy, které nemají vliv na výkon nebo jízdní vlastnosti vozidla jako např. zatmavení skel, LED diody, hlučná koncovka výfuku, doplňky upevňované na karoserii, polepy, atd.

Historie tuningu/stylingu

Fenomén tuningu/stylingu se v Cesku objevil pravděpodobně v 70. letech minulého století, kdy byl automobilový trh extrémně omezen a na silnicích se objevilo jen několik málo druhů vozů. Někteří z majitelů pak jako výraz touhy po odlišení začali na svoje auta montovat různé doplňky – šachovnicové samolepky na dveřích, liščí ocasy na anténách apod.

V 80. letech minulého století se fenomén začal rozšiřovat a objevovaly se i další vymoženosti jako např. kožešinový potah na volant. Kromě doplňků vizuálních vzniká i celá řada vylepšení kutilských, např. se tradovalo, že pokud se do sání motoru S 120 přidá ventilátor, motor bude lépe táhnouti.

Po sametove revoluci a přechodu na trzni hospodarstvi se situace zásadně změnila. Dovozem ojetin se nabídka značek automobilů výrazně rozšířila a automobil se stal mnohem dostupnějším zbožím, přesto se touha po vylepšení vozu dále rozšiřovala, na což měly zřejmě vliv i filmy, ve kterých vystupují hrdinové v rychlých autech (např. Rychle a zbesile ). U benzínových pump a v některých supermarketech jsou běžně k dostání různé tuningové/stylingové doplňky.

Tuning se všeobecně dělí na mnoho různých odvětví a pododvětví

1. Performance 

- jedná se o výkonnostní tuning, čistě funkční a vše se přizpůsobuje, tzn. co nejnižší váha a co nejvyšší výkon + vše co s tím souvisí (podvozek, brzdy atd.)

Dělí se podle typu (atmosferický, turbo, kompresor..) a objemu motoru.

2. Styling 

- jde o designové "vylepšení" a odlišení se od série. Záleží čistě na vkusu tvůrce. Pokud je špatný, nazývá se občas jeho výtvor tuzingem.

Tato kategorie zahrnuje vše, co se v autě nachází, tzn. interiér, exteriér, kufr i motorový prostor. V dnešní době nejsou výjimkou ani graficky zpracované výtvory v podbězích či na ramenech, převodovkách a dalších místech, kam se běžně člověk ani nepodívá. Dělí se na několik stylů:

Nemecký - vyznačuje se kompletním "oholením" (zahlazením) karoserie (tzn. zbavení lišt, klik a všech rušivých elementů) a kvalitním velmi hezkým lakem.

Spanelský - už trochu extrémnější, více výrazné spoilery, ale především velmi velká kola a extrémně nízké podvozky.

Low-rider - původně styl založený ve spojených státech portorikánskými přistěhovalci, kteří nepotřebovali rychlé vozy, ale spíše obýváky, ve kterých budou kontrolovat svoje "gheta" a jen tak se předvádět po ulicích - tzn. typické veliké americké koráby na nízkých podvozcích. Později na hydraulických podvozcích, ze kterých posléze i vznikla tzv. "low rider show", kde se závodí, které auto vyskočí čumákem výše.

Hot-Rod - též založený ve spojených státech a to vojáky po válce, kteří měli spoustu peněz a hledali si zábavu. Do tehdejších aut (30. - 40.léta) montovali motory monstrózních výkonů a sundávali z nich vše nepotřebné (blatníky apod.)

Custom - též ze spojených států (40-70. léta) zahrnovalo opět "holení", kompletní převařování ocelových nárazníků, blatníků, výměny světel, snižování střech (top-chop), výrazné lakování doplňované různými efekty (plameny, různé křivky apod.). Asi se jedná o nejextrémnější úpravy s velmi jemným citem pro detail a opravdu známá auta jsou symboly dokonalosti, ve kterých do dnes berou designéři celého světa inspiraci. Jedná se asi o styl nejvíce vyhledávaný populárními a slavnými lidmi.

Rat-style - zvláštní styl úpravy auta jež má karoserii v horším stavu (pokročilé stádium rzi) a záměrně se tak nechá! Ostatní technické komponenty jsou zrenovovány, nebo nahrazeny novými a auto je tak po technické stránce ve velmi dobré kondici, na nízkém podvozku a velikých kolech i když třeba ocelových s chromovými doplňky. V korodujících plochách můžou být různé obrazce, prorezlé díry nejsou nijak překvapující a dělají z nedostatku přednost.

3. Audio 

Jedná se o zabudování audioaparatury do vozidla, často mnohonásobně předimenzované. Jsou i vozy stavěné na tzv. "dB drag",                    kdy jde o co nejvyšší výkon aparatury, ne tak o její sladění a celkové vyznění přednesu.

O tuningu by jsme si tu mohly povidat klidne ještě dal, ale všechny urcite zajima kde se nachází kes .

                                                                                                              zdroj : wikipedia.cz

K samotne tuningove kesi :

Samotne lusteni není nic světoborného, zvladne to snad opravdu každý, sifru hledej v listingu a tim také ziskas souřadnice na mezistage. Pote když cisilka zadas do overovace se ti objevi novy úkol.

Rovnice na mezistage : N 49.0.??? E 017. 38.???

Pak uz jen hura na finale.

Prosim pokud to neni nevyhnutelne nemozne, nechodte tam lovit po setmeni, at tam nevypadate jak zlodeji, majitel prilehle nemovitosti samozrejme o vsem vi, jenze ostatni mozna nevi, diky predem.

 

Additional Hints (Decrypt)

ehen

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)