Skip to content

Stribrna a Zlata svatba Multi-cache

Hidden : 10/27/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Stříbrná a Zlatá Svatba
Dva zapomenuté památníky


Množí se zde vzkazy o novém označení Svateb. Na jednu stranu mám radost, že snad tato moje keš přispěla i k tomu, že se oba památníky objevily i v Mapách, na druhou je mi smutno, protože jsou popsány přesně opačně. Musím zjistit, kdo to má na svědomí, ačkoli udělat s tím asi už nic nepůjde. Do doby, než přijdu na jiné řešení, prozrazuji, že číslo Y pro výpočet finálky je 6.

Dále popsané památníky jsou zapomenutí mohykáni a přesto, že stojí od sebe vzdáleny, oba spolu úzce souvisí. Oba stojí v zalesněném kopcovitém terénu za fulneckým zámkem s názvem Obora. Obora (zámecká) tu skutečně bývala a je takto vedena snad ve všech turistických mapách. Zvláštní však je, že jsem naopak nikdy nepotkal mapu, kde by byly zároveň uvedeny tyto docela hezké kamenné připomínky života zdejší dřívější šlechty. Jsou mi známy z vyprávění mé sudetoněmecké maminky a babičky a oba památníky tímto také připomínají kulturu a život vysídlené menšiny českých Němců, žijících zde od 13. století. Málem jsem je zapomněl i já – ale při přehrabování se v pozůstalosti došlo i na prachem času zasuté německé texty, jež vše připomněly, a které obsahovaly následující vysvětlení.

Stříbrná Svatba (dříve Silberne Hochzeit):
Východně od konce jírovcové aleje za fulneckým zámkem stojí na jednom pahorku památník, který za dřívějších dob existoval v lidové mluvě mylně pod pojmem "Stříbrná Svatba".
Místo toho se jedná o připomínku předčasně zemřelé dcery manželského páru, jehož se týká další památník, zvaný Zlatá Svatba. Památník nesl podle kronikáře Fritze Eichlera dnes už téměř nečitelný německý nápis tohoto znění:
"Naší vroucně milované dceři, sestře, manželce a matce, Marii z Unkrechtsbergu, rozené Baronesse z Badenfeldu, 1842".


Zlatá Svatba (dříve Goldene Hochzeit):
Jižně od Stříbrné Svatby stojí na nejvyšším vrcholu (371 m.n.m.) Obory, mezi vysokými buky a javory na kamenném podstavci krásný čtyřboký obelisk, pocházející z období Badenfeldů. Nesl stejně mylný lidový název jako „Stříbrná svatba, a to "Zlatá Svatba". Ve skutečnosti právě on představoval upomínku na stříbrnou svatbu z 28. srpna 1817 říšského rytíře Karla von Badenfeld a Kateřiny, rozené von Hauer. Byl bohužel jistě hezčí – ale nějací pitomci odnesli z obou protilehlých stran desky, jistě opatřené nápisy, přinášející nějaké vysvětlení. Ať jim svědomí nedá už nikdy spát...


A tak můžeme zahájit výpravu za oběma památníky. Vozidla doporučuji nechat na fulneckém náměstí, místo se najde až na nepatrné vyjímky vždy. Kdo Fulnek nezná (doložen r. 1293, od r. 1483 středisko Jednoty bratrské, od r. 1992 památková zóna), doporučuji obejít náměstí, jež bylo před rokem 1945 uzavřené ze všech čtyř stran. Hlavně nevěřte nikomu, kdo by tvrdil, že za to mohou fašisté. Ano, mohou za nezměrně mnoho, ale že byla centrální část města vypálena, byl nesmyslný akt pomsty vyhecovaných Rusů s plamenomety v rukou. Na náměstí jistě stojí za vidění kašna se sochou sv. Jana Sarkandra z r. 1749 (roh u pošty), Morový sloup Nejsvětější Trojice z r. 1718 (uprostřed) a sousoší sv. Jana Nepomuckého z r. 1769 v protějším rohu a zároveň před tzv. Knurrovým palácem. Za ním je možno vidět Pozdně gotický bratrský sbor, pův. kostel z r. 1407 přestavěn na bratrskou modlitebnu r. 1612, do r. 1621 správcem J. A. Komenský, na špitál upraven r. 1691, nyní Památník J. A. Komenského. Na stejné straně jako pošta je radnice, z jejíž původně renesanční stavby zůstala po vypálení dochována pouze věž z r. 1610, zbytek je dostavěn po r. 1945.

Nyní náměstí pěkně za šipkou opustíme a vydáme se „do kopců“, neboť od této chvíle budeme nějakou dobu vytrvale stoupat. Nejprve krásnou bránou po plochém a pohodlném schodišti k baroknímu kostelu Nejsvětější Trojice z let 1750-1760 s cennou výzdobou a s gotickou farou z r. 1389, jež je pozůstatkem augustiniánského kláštera zrušeného r. 1784. Po přejití „nádvoří“ mezi kostelem a hudební školou vystoupáme 37 kamenných schodů k další barokní památce, městské zvonici, zvané Černá věž, jež původně byla hradební věží nad náměstím. Odtud se stoupá dalším schodištěm-neschodištěm (40 stupňů), vytvořeným ve svahu ze zakolíkovaných fošen. Poslední stupeň končí u štěrkové silničky, na jejíž druhé straně stojí rozcestník s pro nás důležitou modrou turistickou značkou. Silnička nás zavede až před portál tzv. Dolního barokního zámku z doby kolem r. 1750. Bude-li vám to stát za to, obejděte jej zleva po chodníčku až před jeho dlouhou čelní stěnu – když není vegetační období a tedy holé (bohužel náletové) stromy a keře, je vidět protější fulnecké návrší s ruinou barokního kapucínského kláštera (zrušen r. 1950) z let 1670-1683 s kostelem sv. Josefa z r. 1674 a pod ním barokní hřbitov s kaplí sv. Rocha z r. 1632 a s barokní branou. Stoupáme dále, po levé straně se vyloupne tzv. Horní zámek v renesančním stylu ze 16. století. Oba zámky (Dolní a Horní) nahradily hrad, který se na tomto návrší rozkládal.

Modrá značka pak vede kolem hezkého starodávného vodojemu k výše vzpomínané jírovcové (nebo říkáte raději kaštanové?) aleji. Ta se projde celá až na její konec a tady už pozor. Cestička s modrou značkou se stáčí ostře doprava (viz DVĚ šipky na předposledních dvou jírovcích vlevo), ale vy půjdete ROVNĚ po již zrušené původní modré. Tudy již je třeba jít podle navigace, kdy lze po nějakých stodvaceti metrech chůze najít vpravo od této cesty dosti strmě do kopce odbočující úzkou, ale výraznou cestičku. Ta končí na návrší, kde se ukáže prostorný les, což je zároveň nižší (363m.n.m.) z obou vrcholů Zámecké Obory. A již z posledních metrů úzké stezičky na nás kouká STŘÍBRNÁ SVATBA.
Tam se po zjištění indicií přepočtou souřadnice, jež vás tak trochu cestou necestou (ale kdo chce, všimne si prošlapanějších míst) přivedou ke ZLATÉ SVATBĚ a u té se po zjištění indicií přepočtou zase její souřadnice, aby vás přivedly k finálce:

Na Stříbrné svatbě je třeba kouknout na její vršek – je tam vytesán věneček s růžičkami.
Jejich počet X se dosadí do úvodních souřadnic a nové souřadnice vás dovedou ke Zlaté svatbě neboli:
Pro N vynásobit počet růžiček číslem 22 a výsledek odečíst od tisícin
Pro E vynásobit počet růžiček číslem 12, výsledek rovněž odečíst od tisícin.

Na Zlaté svatbě jsou pak z obou protilehlých stran prázdné obdélníky po ukradených tabulích – v obou je stejný počet Y jejich upevňovacích bodů. Ten se dosadí do souřadnic tohoto památníku a nové souřadnice vás dovedou k finálce neboli:
Pro N se od Y odečte číslo 5, výsledek se k tisícinám přičte.
Pro E se k Y přičte číslo 10, výsledek se od tisícin odečte.

Buďte, prosím, shovívaví k nepřesnostem. Měření souřadnic jsem několikrát opakoval v rozmězí cca tří týdnů s menším a větším opadáním listí na stromech. Změřil, změřené zadal, a nechal se vést šipkou. Ani tak to na větší přesnost, než +/- 5m provést nešlo :-)... Ale zabloudit a nenalézt tam snad přesto nejde. Kdo by chtěl u Zlaté svatby spočnout, pro toho někdo nachystal novou lavičku. Obsah nápovědy myslím VÁŽNĚ :-)!

Zde bych také mohl na závěr vznést dvě PROSBY.
1) Stanovištěm obou Svateb je LES a tedy do jisté míry stále Obora, ač neoplocená. Chovejte se podle toho tak, aby třeba k oplocení nedošlo. Nehlučte a neplašte zvěř, zvláště v jarním období její březosti.
2) Po památnících nelezte - takto keš nenajdete.

Additional Hints (Decrypt)

Puprf-yv obqvx qbzn zvg ZHFVF cgnxl anxezvg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)