Skip to content

Kostel sv. Jiri / St.George´s church in Tman Multi-cache

Hidden : 2/28/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CZ - Kratka multi cache v okoli kostela svateho Jiri v obci Tman.
EN - Short multi cache placed near the church of St.George in Tman.



Kostel sv. Jiří


Římskokatolický kostel sv. Jiří naleznete devět kilometrů jihozápadně od Berouna, ve výši 361 m. n. m., východně od obce Tmaň. Má barokní podobu, patří k nejstarším kostelům v Čechách a v jeho těsné blízkosti je místní hřbitov s několika zajímavými náhrobky. Kostel představuje jednoduchou budovu s nízkou rozložitou věží v průčelí. Kostelní loď je obdélníková s plochým stropem. Při stěnách jsou sdružené polopilíře s volutovými hlavicemi, spojené navzájem římsou. Vítězný oblouk je polokruhový, presbytář je pravoúhlý a má v rozích polopilíře s čabrakovými hlavicemi přičemž sklenut je klenbou plackovou. Uvnitř kostela je 13 starých náhrobních kamenů, hlavně členů rodu Trmalů z Toušic a Svárovských ze Svárova z let 1488 - 1614. Na východní straně kostela je přistavěna hrobka rodiny Nolčů na způsob kapličky. Za povšimnutí určitě stojí i krásná freska na obvodové zdi hned u silnice.


O původu kostela se vypravuje tato pověst:


Na strmé skále vápencové, mezi nynější Tmaní a Koněprusy, stával za dob pohanských hrad Kotýz. Proti hradu přes Suchomastský potok, jihozápadně pod skalou, stávala vesnice Budy zvaná, kde se dnes rozkládají pole. Z hradu prý vedla cesta dolíkem dřínovým k hlubokému lesu Tmani, jejž obyvatelé vesnice Budy proto tak nazývali, že v něm i za dne tma byla.

V době přechodné z pohanství do křesťanství byla prý z obyvatelů hradu Kotýz dcera hradního pána velmi nábožné povahy, která z hradu zmíněnou cestou k lesu "Tmani" často na procházku chodila a pod jedním vysokým dubem na sedátku z drnu udělaném sedávala. Jednou usnula, i zdálo prý se jí, jak k ní přijel na bílém oři krásný jinoch sv. Jiří a jak s ní o víře Kristově hovořil a v ní ji poučoval. Sen tento na ni tak zapůsobil, že každého dne k dubu na procházku chodila a odpočívajíc tam, žádostiva byla, aby se jí o sv. Jiřím opětně zdálo. Zbožné přání její se však nevyplnilo.

Brzy po této události jela do Prahy, kdež právě dala zhotovit obraz sv. Jiří a pak jej dala pověsit na dub, pod nímž sen o něm měla. K obrazu tomu chodila pak každého dne a zbožně se tam modlívala. Po nějakém čase prý se jí o sv. Jiřím opětně zdálo, pročež dala nad obrazem jeho zbudovati dřevěnou kapli, z které pak časem nynější kostel sv. Jiří povstal. Hrad Kotýz byl časem od nepřátel přepaden, zničen a s ním i vesnice Budy. Kostelík sv. Jiří však byl z rozkazu vůdce nepřátelského ušetřen, jelikož on sám byl také ctitelem sv. Jiří. Přemožení již nestavěli svého sídla na bývalém místě, nýbrž v nedalekém tmavém a hlubokém lese Tmani, od čehož vzala nynější ves Tmaň své jméno.




Historie obce


Jiná pověst vypravuje, že jméno Tmaň se odvozuje od Tumoně, jednoho z vrahů kněžny Ludmily na Tetíně r. 921, kterému dala Drahomíra za odměnu dědinu a on sobě postavil hrádek a jemu jméno Tmaň dal. Stála zde tvrz vladyků z Tmaně, z nichž jeden, Jan Koberec, byl lovčím krále Václava IV. Na místě tvrze stojí barokní zámek z 18. století upravovaný v 1. polovině 19. století a roku 1891. Poprvé je Tmaň písemně doložena v r. 1170 jako sídlo bratří Havla a Budislava. V roce 1315 se o ní píše, že se skládá z části východní a západní. Východní patřívala církvi a v západní se nacházela tvrz s dvorcem, kterou v roce 1380 vlastnil vladyka Albert.


Na zdivu gotické tvrze vznikla na počátku 18. století barokní stavba, l když zámek procházel dalšími úpravami, stále si uchovával původní styl. jednoposchodový objekt s věžičkou, kde se dochoval v přízemí gotický portál, čeká na svoji rekonstrukci.Zámek navštěvoval vletech 1909-1912 malíř M. Aleš, který zde našel krajinu svého stáří a nakreslil zde několik tmaňských obrázků. Zámek rovněž navštěvovala manželka jednoho ze synů posledního majitele panství, operní pěvkyně Gabriela Horvátová, která v roli „kostelničky" proslavila Janáčkovu operu „Její pastorkyňa".




A co že bude vaším úkolem? Projít postupně všechna zastavení a najít potřebné indicie A až F. Poté je dosadit do vzorce.

STAGE 1 - N 49°54.493 E 014°02.521
Stojíte před kostelem a na zdi si můžete prohlédnout krásnou fresku. Vás ale budou více zajímat dřevěná vrata a jejich zděné sloupy.
A = Kolik zde můžete vidět betonových koulí?

STAGE 2 - N 49°54.500 E 014°02.558
Další zastavení se nachází v prostoru hřbitova. Nechcete-li se kochat místní atmosférou nebo je zrovna v okolí hřbitova velké zamudlení, pak stačí popojít trochu dolů směrem k vyhlídce a nakouknout přes obvodovou zídku. Místo, které vás zajímá je velmi dobře viditelné.
D = Kolika úhelník je základna menší věžičky kostela?

STAGE 3 - N 49°54.483 E 014°02.547
Zde si můžete na chvíli odpočinout ve stínu mohutného stromu. Kousek vedle stojí dřevěný vodojem.
B = Kolik se nachází silných stromů u zdi před hlavním vstupem? Případně kolik květin je v erbu obce Tmaň?
E = Kolik vodovodních kohoutků můžete použít pro natočení vody z vodojemu?

STAGE 4 - dobrovolná - N 49°54.330 E 014°02.043


V centru obce se nachází Sousoší Svatých (vlevo sv. Jan Nepomucký napravo sv. Vavřinec) a krásný křížek. Vás by mohlo zajímat v jakém roce bylo toto sousoší včetně křížku umístěno k rybníku.
Ti z vás kteří se nechcete zdržovat procházkou do obce a pospícháte za dalšími body, si můžete nechat poradit od černého koně, který na vás celou dobu pokukuje svým bílým očkem.



Tak a teď hurá počítat výsledné souřadnice ... vzorec pro jejich sestavení je tento:
N 49°54.(2*A)(A+D)(B+E); E 014°02.(A+B)(D-E)(D-A)
Pro kontrolu uvádím, že součet všech číslic finálních souřadnic je 59. Až najdete krabičku, nelogujte přímo na místě nálezu, mohlo by se stát, že vás někdo znenadání překvapí a okolo je dost prostoru na malou procházku a zalogování opodál ať nám vydrží co nejdéle. Děkuji



Budete-li mít štěstí na hezké počasí, naskytne se vám od severovýchodního rohu hřbitova podobný výhled, který je zvěčněn na této fotografii.


Použity informace z oficiálních stránek obce Tman

Additional Hints (Decrypt)

Icenib anuber; Hc naq evtug.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)