Skip to content

Orionidy Event Cache

This cache has been archived.

XB3: Končíme.
Na budúce dovidenia!

More
A cache by XB3 Message this owner
Hidden : Saturday, October 21, 2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

POZOR - event bude v noci z piatka na sobotu
21. októbra 2017 o 01:00 hod. !!!


V sobotu, 21. októbra 2017 nás čaká významný, no často opomínaný, pravidelný meteorický roj Orionidy. Býva aktívny dlhšie ako mesiac, od 2. októbra až do 7. novembra. Rýchlosť meteorov v ňom je jedna z najvyšších - 66,9 km/s a ich frekvencia rok od roka kolíše od 15 až do 70 meteorov za hodinu.
Maximum roja v roku 2017 pripadá, ako už bolo spomenuté, na sobotu 21. októbra. Radiant roja, premietajúci sa do Orionovho kyjaku v severovýchodnej časti súhvezdia, bude počas noci stúpať stále vyššie nad obzor, a preto budú najlepšie podmienky na pozorovanie v druhej polovici noci alebo zavčasu nad ránom.
V čase maximálnej aktivity Orioníd bude Mesiac len dva dni po nove (bude na dennej oblohe vedľa Slnka), takže nebude pozorovanie vôbec rušiť. Ak nám teda počasie umožní vidieť nočnú oblohu, môžeme sa tešiť na rádovo desiatky meteorov za hodinu. Všetky budú pochádzať z úlomkov a prachu najznámejšej "vlasatice" – Halleyho kométy.

Trochu histórie:

Prvé spojenie meteorického roja s kométou nastalo v roku 1800, avšak objav roja sa pripisuje americkému astronómovi E. C. Herrickovi. Ten v prvej polovici októbra roku 1839 prvý poukázal na zvýšenú aktivitu meteorov. O rok neskôr spresnil informácie zistením, že presný dátum maxima aktivity síce nie je známy, ale s najväčšou pravdepodobnosťou k nemu prichádza medzi 8. a 25. októbrom.
Prvé presnejšie pozorovanie roja bolo však vykonané až v roku 1864. Vtedy astronóm A. S. Herschel pozoroval približne 15 meteorov za hodinu, ktoré vyletovali zo súhvezdia Orión. Herschel vtedy určil polohu radiantu. Po tomto dátume záujem o tento roj veľmi rýchlo narastal a Orionidy sa tak dostali do desiatky najsledovanejších rojov počas roka.


Nočná obloha v čase eventu (klik)

Stretnutie:

Termín pozorovania bude 21. októbra 2017 o 01:00 hodine. Radiant meteorického roja bude v tomto čase už dostatočne vysoko nad obzorom a sledovanie "divadla" bude v prípade jasnej oblohy takmer ideálne.
Pozorovanie oblohy bude na zverejnených súradniciach, na našom starom známom pozorovacom mieste nad Levicami. Počítať prelietajúce meteory budeme približne pol hodinu, od 01:00 do 01:30 hodiny, ak sa nám to zapáči, tak aj dlhšie. Predpokladám, že každý si popri tom bude aj niečo priať - ale to sa neprezrádza .
Počas celého eventu bude k dispozícii logbook.

Odporúčam teplo sa obliecť - predsa len, noci v tomto jesennom období bývajú chladné, nezriedka mrazivé .



Logbook


Nie veľmi vydarená spoločná fotografia
(hmla a nekvalitný fotoaparát urobili svoje)
 


Zdroje údajov:
- Stellarium
- stránka Českej astronomickej společnosti
- Wikipédia

História listingu:
21.09.2017 - verzia 1.0 (založenie, schválenie)
21.10.2017 - verzia 1.1 (po skončení eventu doplnené obrázky logbooku a spoločnrej fotografie)

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)