Skip to content

Cyklostezka Rokytka - reloaded Traditional Geocache

This cache has been archived.

DanielKotmel: Keš odnesena, díky za pěkné logy, archiv.

More
Hidden : 2/5/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Stejné místo, stejná krabka - archivovaná keš Cyklostezka Rokytka je RELOADED!

​Cyklostezka Rokytka - reloaded

_______________________

Hloubětínská stezka je přínosná především tím, že se zakusuje do cyklostezkami doposud netknuté oblasti, která se postupně mění z průmyslové zóny přes brownfields na novou rezidenční čtvrť. Cyklostezka, vedená poblíž Rokytky, je páteří umožňující pohodlné spojení tohoto území s centrem Prahy. Stezka začíná dvě stě metrů dlouhou visutou lávkou překračující Ocelářskou ulici, po chvíli překonává po původním železničním mostě frekventovanou Freyovu a pak už míří na východ, ke starému Hloubětínu. Před jeho dosažením se však plynule stáčí na jih, aby překročila Poděbradskou ulici a skončila o kilometr blíž centru u podjezdu směrem na Hrdlořezy.

 

mapa_fajfka_540

Dopravně má stezka význam především pro Hloubětín, kterému umožňuje výrazně pohodlnější přístup na síť páteřních tras a do centra města. Zakroucení stezky po bývalé vlečce znamená, že projíždět jí celou až k Hořejšímu rybníku je zbytečná zajížďka. Cestu si můžeme asi o sedm set metrů zkrátit ulicí U Elektry. Závěrečný úsek stezky má tak význam především jako tangenta pro ty, kdo se chtějí dostat od Hloubětína na Hrdlořezy a dále na jih Prahy.

Nejdražší cyklostezka

Cyklostezka Rokytka v Praze ve Vysočanech a Hloubětíně, označovaná též jako cyklostezka Freyova–Poděbradská–Hořejší rybník, o délce asi 3,2 km byla vybudována v letech 2008–2010 v trase zrušené železniční vlečky ČKD Lokomotivka, jejíž oblouk sledoval, převážně z vnitřního, levého břehu, zákrutu říčky Rokytky. Její části jsou součástmi páteřních pražských cyklotras A 26 a A 43. Jde o historicky první finančně a stavebně náročnější pražskou cyklostezku. Podle médií jde cenou za kilometr o nejdražší cyklostezku v Evropě.

Oblast Vysočan a přilehlých částí Libně a Hloubětína v údolí Rokytky byly tradiční průmyslovou zónou, zejména zdejší závody ČKD v 60. letech 20. století byly silně vytížené. Dosavadní železniční vlečka do ČKD lokomotivka, která úrovňově křižovala Českomoravskou ulici, už neúnosně zatěžovala městskou dopravu. Proto byla v roce 1965 jako její náhrada zřízena nová vlečka, která vedla z výtažné koleje v ranžíru libeňského horního nádraží a po přechodu Poděbradské ulice v Hloubětíně zaúsťovala do předávacího Východního nádraží (nádraží Praha-východ), do nějž byly zaústěny vlečky ČKD Kompresory a ČKD Lokomotivka, vysočanské spalovny, továrny Praga a několika dalších závodů ČKD z okolí Kolbenovy ulice.

Po roce 1990 se těžký průmysl dostal do útlumu a původní industriální zóna začala být postupně od západu přeměňována v obytnou, administrativní a komerčně-společenskou čtvrť. Časem zanikl i provoz na železniční vlečce.

20. října 2005 schválilo Zastupitelstvo hlavního města Prahy změnu územního plánu vlny 05 č. 740, kterou bylo pro dosavadní tzv. velké rozvojové území Vysočany, vymezené zhruba ulicemi ulicemi Freyova, Kolbenova, Kbelská, Průmyslová, Poděbradská a tokem Rokytky, stanoveno využití území. V rámci oživení území počítal plán i s cyklostezkou, která měla být financována městem za přispění evropských fondů a měla vzniknout i díky podpoře vlastníků pozemků, kteří převedou potřebný pás do vlastnictví města za symbolickou částku. Projekt cyklostezky byl připravován od roku 2006 a byl součástí širšího záměru vybudovat v prostoru kolem říčky Rokytky v úseku mezi Hořejším rybníkem a ulicí Freyovou pás ploch zeleně a rekreace. Podle jiného zdroje však cyklostezka v územním plánu obsažena nebyla, což ztížilo vyjednávací pozici města při získávání pozemků.

Kolem roku 2006 vznikala celoměstská koncepce sítě cyklistických tras. Pro vedení radiální páteřní trasy v oblastí Vysočan od Freyovy ulice na východ bylo zvažováno několik variant. Vedení biokoridorem Rokytky by příliš kolidovalo s ochranou přírody. Trasa po frekventované Poděbradské ulici by pro cyklisty nebyla bezpečná. Nakonec tak dostala přednost varianta, která se sice mírně odklání od vlastního toku Rokytky, ale překoná území efektivně po tělese bývalé železniční vlečky. Kolem roku 2006 začala příprava projektu přestavby bývalé vlečky na komunikaci pro bezmotorovou dopravu.

Cyklostezka Rokytka je v Praze prvním případem cyklostezky na zrušené železnici, dalším takovým projektem byla cyklostezka pod Vítkovem.

Popis trasy a stavby

Ve vysočanské ulici Na břehu u Rokytky navazuje nová cyklostezka na stávající cyklotrasu KO-FR (Kolčavka-Freyova) z oblasti Balabenky. Po nové lávce překonává Ocelářskou ulici. Za lávkou prochází po provizorní cestě na zrekonstruovaný bývalý železniční most přes Freyovu ulici. Za mostem pokračuje v přímém směru na východ prostorem bývalého předávacího nádraží Praha-východ, po novém mostě překračuje ulici U Elektry, překračuje hranici z Vysočan do Hloubětína a poté Rokytku a obloukem se stáčí na zrekonstruovaný bývalý železniční most přes Poděbradskou ulici v blízkosti tramvajové smyčky Starý Hloubětín, který leží v nejvýchodnějším bodě trasy. Za mostem se oblouk dále stáčí k západu a zatímco vlečka se napojovala do kolínského zhlaví stanice Praha-Libeň, cyklostezka u Hořejšího rybníka opouští těleso bývalé vlečky a viaduktem podchází Trať 011 a na rozcestí na hranici Hrdlořez a Hloubětína se napojuje na navazující cyklotrasy.

Celková délka cyklostezky je podle některých zdrojů téměř 3,2 km, resp. přesně 3,15 kilometru. VIN Consult uváděl celkovou délku navrhované trasy 3424,5 m („téměř 3,425 km“), z čehož asfaltová cyklostezka měla činit 3149,5 m a stezka s mlatovým povrchem 275 m.

Cyklostezka má asfaltový povrch a návrhovou šířku 3,5 metrů. Asfaltový povrch ji umožní využívat i in-line bruslařům. Původně se počítalo s osvětlením po celé délce stezky.

Stezka využívá dvou rekonstruovaných železničních mostů a čtyř mostů zcela nových, celkem o délce jedná o 382 metrů mostních konstrukcí. Pražský deník dokonce v dubnu 2008 psal, že součástí stavby má být devět mostů a dvě lávky.

Prvním mostem, který je také nejdražší nákladovou položkou celé cyklostezky, je více než 200 metrů (212 metrů, nebo 150 metrů) dlouhá nová visutá lávka přes Ocelářskou ulici. Ochranná pásma inženýrských sítí prakticky znemožnila umístění pilířů mostu. Ocelová konstrukce zavěšena na středovém excentrickém pilíři má dvě pole o rozpětí 2x52,0 metrů, která plynulým půdorysným i výškovým obloukem propojují prostor u Rokytky s předpolím mostu Freyova. Po náspu a lávce je překonáno převýšení 7,60 metru. Podle názoru odborníků na cyklistickou dopravu by ale jiná řešení byla problémová z hlediska sklonových a směrových poměrů. Původní rozpočet na lávku byl uváděn ve výši 40 milionů

Mezi oběma mosty prochází stezka dvacetimetrový úsek po soukromém pozemku provizorně po šotolinové komunikaci a dočasnou směrovou šikanou. V těsné blízkosti křižovatky Freyovy a Ocelářské připravuje Moravská ocelářská a. s. výstavbu vícepodlažního komplexu Eliška. Požadavky investora, který vlastní pozemky na západním předpolí mostu Freyova, podmínily zásadním způsobem vedení cyklostezky v daném úseku a umístění jižní opěry mostu. Po dobu výstavby bude cyklotrasa na dva roky převedena na chodník Freyovy ulice, z něhož budou cyklisté na most přes Freyovu ulici vycházet po schodech, zatímco nová lávka přes Freyovu ulici má být po tuto dobu nevyužitelná. V definitivním uspořádání a konstrukce bude tento úsek stezky vybudován až v rámci výstavby nového objektu.

Stávající železniční most přes Freyovu ulici o délce 40 metrů byl zrekonstruován nabetonováním nové mostovky a úpravou mostního svršku.

Ulice U Elektry byla rozšířena kvůli plánované nové výstavbě, a proto byl dosavadní podjezd odstraněn a nahrazen novou lávkou, kterou tvoří ocelobetonová konstrukce o jednom poli rozpětí 21,0 m a délce 28 m, zavěšená na ocelovém oblouku.

Východně od ulice U Elektry byly vybudovány dva nové nadjezdy o délce po 23,5 metrech, které mají v budoucnu sloužit jako mimoúrovňové příjezdy do podzemních garáží nově připravovaných bytových domů „Rezidence nad Rokytkou“, resp. „Zahrady nad Rokytkou II.“. Tvoří je železobetonové rámové konstrukce. Podjezdy byly po vybudování provizorně zasypány.

Stávající železniční most přes Poděbradskou ulici o délce 117 metrů byl zrekonstruován nabetonováním nové mostovky, úpravou mostního svršku a dobudováním přístupových schodišť. K vybudování nájezdové rampy pro cyklisty nezískalo město potřebné pozemky.

Byly provedeny rovněž finančně náročné terénní úpravy a odvodnění náročné jižní sjezdové části stezky u Hořejšího rybníka,

Architektem stavby je Lukáš Velíšek.

Výstavba

V dubnu 2007 byl projekt cyklostezky již připraven, stavba měla být co nejdříve (v červnu) zahájena a s uvedením do provozu se počítalo na polovinu roku 2008. V dubnu 2008 se počítalo s dokončením v roce 2009.

Ve čtvrtek 16. října 2008 byla slavnostním položením základního kamene zahájena stavba, dokončení bylo plánováno na listopad 2009. Výstavba stezky proběhla v roce 2009 bez většího zájmu veřejnosti. Zkolaudována byla stavba na jaře 2010. V květnu 2010 byla stezka oficiálně otevřena.

Cyklostezka Rokytka v Praze ve Vysočanech a Hloubětíně, označovaná též jako cyklostezka Freyova–Poděbradská–Hořejší rybník, o délce asi 3,2 km byla vybudována v letech 2008–2010 v trase zrušené železniční vlečky ČKD Lokomotivka, jejíž oblouk sledoval, převážně z vnitřního, levého břehu, zákrutu říčky Rokytky. Její části jsou součástmi páteřních pražských cyklotras A 26 a A 43. Jde o historicky první finančně a stavebně náročnější pražskou cyklostezku. Podle médií jde cenou za kilometr o nejdražší cyklostezku v Evropě.

Oblast Vysočan a přilehlých částí Libně a Hloubětína v údolí Rokytky byly tradiční průmyslovou zónou, zejména zdejší závody ČKD v 60. letech 20. století byly silně vytížené. Dosavadní železniční vlečka do ČKD lokomotivka, která úrovňově křižovala Českomoravskou ulici, už neúnosně zatěžovala městskou dopravu. Proto byla v roce 1965 jako její náhrada zřízena nová vlečka, která vedla z výtažné koleje v ranžíru libeňského horního nádraží a po přechodu Poděbradské ulice v Hloubětíně zaúsťovala do předávacího Východního nádraží (nádraží Praha-východ), do nějž byly zaústěny vlečky ČKD Kompresory a ČKD Lokomotivka, vysočanské spalovny, továrny Praga a několika dalších závodů ČKD z okolí Kolbenovy ulice.

Po roce 1990 se těžký průmysl dostal do útlumu a původní industriální zóna začala být postupně od západu přeměňována v obytnou, administrativní a komerčně-společenskou čtvrť. Časem zanikl i provoz na železniční vlečce.

20. října 2005 schválilo Zastupitelstvo hlavního města Prahy změnu územního plánu vlny 05 č. 740, kterou bylo pro dosavadní tzv. velké rozvojové území Vysočany, vymezené zhruba ulicemi ulicemi Freyova, Kolbenova, Kbelská, Průmyslová, Poděbradská a tokem Rokytky, stanoveno využití území. V rámci oživení území počítal plán i s cyklostezkou, která měla být financována městem za přispění evropských fondů a měla vzniknout i díky podpoře vlastníků pozemků, kteří převedou potřebný pás do vlastnictví města za symbolickou částku. Projekt cyklostezky byl připravován od roku 2006 a byl součástí širšího záměru vybudovat v prostoru kolem říčky Rokytky v úseku mezi Hořejším rybníkem a ulicí Freyovou pás ploch zeleně a rekreace. Podle jiného zdroje však cyklostezka v územním plánu obsažena nebyla, což ztížilo vyjednávací pozici města při získávání pozemků.

...Pokud v kešce najdeš věci na výměnu, můžeš je vyměnit vždy za předměty minimálně stejné nebo vyšší hodnoty. Do kešky dávej věci, které mohou být užitečné i ostatním. Procvaknuté jízdenky, cigarety, patrony či jídlo do kešky opravdu nepatří. Stejně tak do kešky nikdy nevkládej žádné věci, které mohou být nebezpečné pro děti. ___

Nejrychlejší kačeři:

FTF - Mifakovci

STF - 4Cupici

TTF - Benjo5

Additional Hints (Decrypt)

zbfgaí xbafgehxpr/oevqtr pbafgehpgvba

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)