Skip to content

Jaskyne Horna a Dolna Tufna Traditional Geocache

Hidden : 12/26/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Prírodná pamiatka Horná a Dolná Túfna je súcastou vápencov
Harmaneckého krasu a tvoria ju dve významné jaskyne.


Za prírodnú pamiatku boli vyhlásené v roku 1981. V súcasnosti ich Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky neeviduje medzi prírodnými pamiatkami. Jaskyne nie sú prístupné verejnosti a sú chránené v zmysle zákona NR SR c. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny.

Horná Túfna

Jazierko

Celková dlžka jaskyne je 85 m. Vznikla vo vrchnom pliocéne pôsobením vody vo vápencovo dolomitických vrstvách. Pri tvorbe pomáhal aj sklon vrstiev, co dosvedcuje aj rúrovitý tvar zadnej chodby jaskyne. V pleistocéne niektoré casti jaskyne zrútením nadobudli väcšie rozmery. Puklinami presakujúca voda dala základ aj vzniku výzdoby. Kvaplové útvary na strope Predného dómu sú stalaktity dlhé až 1 m, tvorené bielym, pomerne mladým, plastickým sintrom.
Najväcšiu propagáciu jaskyni urobil Kristián Andrej Zipser (1783-1864). V roku 1838 v nej pocas vykopávok našiel 270 kostí jaskynného medveda. Najmä v prvej polovici 20.storocia tu robil výkopy T. Kormos, ktorý v 1914 spomína nálezy umelo rozbíjaných kostí jaskynného medveda. Dalšie výskumy tu robili Adalbert Liebus (v roku 1931), J. Skutil (v rokoch 1938 a 1947), G. Balaš (v roku 1960) a J. Bárta (v roku 1951 a zhodnotenie spolu s L. Báneszom v roku 1971). Nájdené ohnisko lovcov medvedov a pri nom štiepané a opálené kosti hlavne mladých medvedov, nasvedcovali na konzumáciu ich mäsa. Jaskynu považovali za najstaršiu slovenskú paleolitickú stanicu. Jej vek sa predpokladá v rozpätí 40 000-31 000 rokov. Žial, nezachovali sa nástroje lovcov medvedov, podla ktorých by bolo možné spresnit obdobie ich prítomnosti.

Dolná Túfna

Rebrá

Pozostáva z jednej chodby, ktorá sa tiahne v smere vrstvových plôch, v dlžke 68 m. Predstavuje vrstevno-korozívny typ jaskyne. Sintrová výzdoba je rôznorodá, znacne poškodená. Oproti normálnym stalagmitom sa nachádzajú aj šikmé stalaktity. Sú odumreté a zvetrávajú do siva. Zachovalejšie stalagmity, stalaktity a stlpy sú v zadnej casti jaskyne, rovnako aj kaskádové jazierka. Vznik kvaplových útvarov pochádza z postglaciálnej doby a pokracoval aj v holocéne a v zadnej casti jaskyne pokracuje aj v súcasnosti.

Zbojnícka jaskyna

Susedí s jaskynou Dolná Túfna a leží v nadmorskej výške 940 m a má dlžku iba 17 m. Elipsovitý tvar pripomína krasovú jamu, deštruovanú zrútením. Je 23 m vysoká a 13 m široká s obdlžnikovou sienou 17x13 m a výškou 1,7 – 2 m bez kvaplových útvarov. V najnižšom bode jaskyna vyústuje na povrch ako malý oblôcik.

Prístup

Stalagnát

Jaskyne sa nachádzajú v Národnom parku Velká Fatra v katastri obci Dolný Harmanec a sú prístupné pešo po zelenom turistickom chodníku od Harmanca - Jaskyna s pokracovaním na horský hotel Králova studna. Cestu na horský hotel Králova studna je možné absolvovat aj automobilom cez Zalámanu dolinu. Pri vjazde do Zalámanej doliny je umiestnená dopravná znacka "Zákaz vjazdu všetkých vozidiel" s doplnkovou tabulou "Neplatí pre návštevníkov hotela Králova studna".



Ku skrýši

Keška sa nachádza v blízkosti turistického chodníka na geopozitívnom mieste.

Additional Hints (No hints available.)