Skip to content

Monument Virtual Cache

Hidden : 1/15/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Monument

PamatnikSNP

Pamätník SNP v Banskej Bystrici je jeden z najvýznamnejších pamätníkov na Slovensku, ktorých úlohou je pripomínať obdobie II. svetovej vojny a Slovenské národné povstanie, centrom ktorého bola Banská Bystrica. Postavili ho vo veľkom štýle, pričom socialistickému realizmu sa akoby zázračne vyhol. Použili pritom najmodernejšie stavebné a výstavné prvky, aké v tom čase boli k dispozícii. Táto architektonicky nezvyčajná budova je jednou z najvýznamnejších, ktoré u nás vyrástli v minulom storočí.

Pamätník SNP je dominantou Banskej Bystrice od roku 1969. Obyvatelia Banskej Bystrice si k nemu vzťah však budovali len postupne.

Pamätník mal byť prepojením starej a novej časti mesta. Architektúra v období socializmu je špecifická svojim solitérstvom a majestátnosťou. Má vzbudzovať bázeň a hrdosť a takto to je aj v prípade monumentu metropoly stredného Slovenska.

Stavba pamätníka  je masou betónu a interpretovať si jeho finálny vizuál môžeš rôzne a mnohí to tak aj robia.

 

Obete varujuPamätník sa nachádza na východ smerom od centra mesta Banská Bystrica. Je situovaný na zlome terénu v blízkosti ostatkov historického mestského opevnenia. Dochádza tu k spojeniu starej a novej časti mesta, historickej časti s novodobou.

Umiestnenie bolo navrhnuté v roku 1957 víťazmi urbanistickej súťaže v Banskej Bystrici, ktorými boli Milan Kodoň a Emanuel Hruška.

Návrh samotnej budovy pamätníka sa však rodil oveľa dlhšie. Na jej návrhu pracoval architekt Dušan Kuzma od roku 1959, kedy vyhral architektonickú súťaž. Tento architekt bol zároveň aj pedagóg na VŠVU, kde sa dostal aj k myšlienke vytvoriť dielo, ktoré by bolo spojením architektúry a umenia. Svojho spojenca našiel v umelcovi Jozefovi Jankovičovi. Výstavba komplexu sa uskutočnila v rokoch 1966 až 1967, pamätník bol dokončený v roku 1969. Pri výstavbe bola odstránená časť Kapitulskej a celá Nová a Mäsiarska ulica.

Stavbu tvorí horizontálna podnož a organická hmota, zdvojená, so stredový predelom. Organická časť je predelená v strednej časti ako symbol, ktorým chcel Dušan Kuzma poukázať na zlom, tragický príbeh a vojnu dvoch strán. Vo vnútri oboch betónových škrupín sa nachádza múzejná expozícia. Osvetlenie objektu je zabezpečené zasklenou plochou na oboch častiach organickej hmoty, v miestach zvislých stien, z vnútornej strany. Spodná časť má na streche umiestnené štvorcové svetlíky (lukarny). V tejto časti budovy sa nachádzajú vedecké pracoviská, knižná prednášková sieň, uskutočňujú sa tu výstavy. Je tu umiestnené i hygienické zariadenie a ostatné miestnosti s rozličným využitím. V suteréne budovy sa nachádza depozitár a skladové priestory. Vstup do pietnej siene vedie cez vonkajšie schodisko, ktoré sa stupňuje a graduje tak pôsobenie celej stavby. Vstupný priestor je tiež realizovaný aj zo zadnej strany, kde sa nachádza aj múzeum bojovej techniky.

V pietnej sieni je umiestnená plastika akademického sochára Jozefa Jankoviča s menom "Obete varujú" z roku 1969. Sochárske dielo vyjadruje utrpenie človeka a obete vojny a Jánošikovský klobúk. Vzniká tak zaujímavé skĺbenie umenia a architektúry, kde je vytvorený tzv. zrast týchto dvoch umení a celé dielo pôsobí veľmi expresívne. V období normalizácie (1972) bolo však toto sochárske dielo odstránené a uniestnené v areáli na Kališti a na svoje miesto sa opäť dostalo v roku 2004.

Pred súsoším horí večný oheň na pamiatku zosnulých.

 

Z architektonického hľadiska je to jedna z 10 najpozoruhodnejších stavieb minulého storočia v Európe.

Keď vyjdeš asi milión schodov a zdá sa ti, že už si v nebi, vtedy si prišiel k pamätníku. Týči sa doslova nad mestom. Obkolesujú ho zelené trávnaté plochy a Bystričania si už zvykli, že pod Pamätníkom môžeš športovať, piknikovať, alebo len tak sedieť a užívať si výhľady.

 

SNP

Významnou kapitolou v novodobej histórii Banskej Bystrice je Slovenské národné povstanie, ktoré vypuklo 29. augusta 1944 v Banskej Bystrici ako reakcia domáceho odbojového hnutia na vstup nemeckých okupačných vojsk na územie Slovenskej republiky. Vyslanie hesla "Začnite s vysťahovaním!", bolo signálom na začiatok ozbrojeného odporu. Po krátkom úspechu bolo povstanie násilne potlačené. Povstalci sa stiahli do hôr a odtiaľ uplatňovali partizánsky spôsob boja. SNP sa do dejín Slovenska zapísalo veľkými písmenami, preto už krátko po druhej svetovej vojne vznikla myšlienka uchovať si pamiatku na jeho odkaz. Ľudia začali do Banskej Bystrice, ktorá bola centrom Povstania, spontánne prinášať fotografie, dokumenty a rôzne predmety týkajúce sa účastníkov odboja. Nahromadilo sa toho pomerne dosť, takže už pri prvom výročí Povstania sa v Banskej Bystrici konala veľká výstava. Koncom päťdesiatych rokov vznikla idea novej účelovej budovy, ktorá by odrážala dôležitosť tejto udalosti v dejinách Slovenska. Prvotne sa to plánovalo urobiť na dnešnej Skuteckého, kedysi Stalinovej ulici, nakoniec však kompetentní vybrali miesto, na ktorom sa Múzeum SNP nachádza teraz.

 

Múzeum

Muzeum SNPPamätník SNP je už pár desaťročí aj múzeom. Múzeum SNP bolo založené 8. mája 1955. Týmto sa pridal k pôsobeniu Ústavu Slovenského národného povstania, ktorý tu vznikol už v decembri 1947. V súčasnosti sa v objekte nachádza múzeum a archív vývoja slovenskej spoločnosti v období rokov 1918 – 1948 so zameraním na protifašistický odboj a Slovenské národné povstanie. Inštitúcia má celoslovenskú až medzinárodnú pôsobnosť a vykonáva odborno-metodickú, poradenskú a koordinačnú činnosť. Múzeum má k dispozícií 66 956 kusov múzejných zbierok a 136 157 kusov archívnych zbierok. Súčasťou je archív zo zameraním na múzejnú činnosť a obdobie rokov 1938 – 1945. Nachádza sa tu aj knižnica s 20 000 knižnými jednotkami.

V roku 2004 tu bola vytvorená stála expozícia so zameraním na prezentáciu rozhodujúcich politických, vojenských a spoločenských udalostí na Slovensku v rokoch 1918 – 1948. Táto zbierka je najrozsiahlejšia zbierka tematikou, obsahom i materiálom zo všetkých doterajších expozícií. Počas roka sa v múzeu prezentujú aj krátkodobé tematické výstavy rôzneho charakteru (výtvarné, dokumentárne). V priestoroch sa nachádza aj kino, malý Filmový klub, ktorý spadá pod hlavičku Asociácie slovenských filmových klubov. Vznikol tu teda taký komplex, kde ako návštevník môžeš okúsiť osviežujúci kultúrno-historický šmak.

 

Ako zalogovať kešku:

Keďže táto cache je typu virtual, podmienkou pre jej zalogovanie nie je nájsť krabičku, ale splniť nasledovnú úlohu:

Pre uznanie logu poprosím o vytvorenie fotky, na ktorej budeš ty, ( alebo tvoje GPS, alebo iný osobný predmet (SWG, GC, TB) odfotený pred súsoším "Obete varujú" v popredí s večným ohňom.
Z fotografie musí byť zrejmé, že si navštívil /-a pamätník Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici.

How to log this cache:

For the log recognition, I ask you to take a photo of you (or your GPS device, or another personal equip) in front of a sculpture with an eternal flame.
It must be clear from the photo that you found and visited the memorial of the Slovak National Uprising in Banská Bystrica.

 

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

Táto virtuálna keška je súčasťou limitovanej edície virtuálok, vytvorených od 4. júna 2019 do 4. júna 2020. Iba 4000 ownerov kešiek dostalo príležitosť založiť virtuálnu kešku. Viac o virtuálnych odmenách 2.0 sa dočítaš v tomto Geocaching Blogu.

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (Decrypt)

Cnzngavx FAC, Zrzbevny bs gur FAH

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)